Yaşam

Yıpranmış Saçlar İçin Onarıcı Maske Yöntemi

26 Haziran 2019 - 21:40:27
Yıpranmış Saçlar İçin Onarıcı Maske Yöntemi

Yıpranmış saç; kimyasal ürünler ve yüksek ısı gibi sebeplerden dolayı saçların zayıflaması halidir.

Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım Önerileri

Yıpranmış saçların sağlıklı bir görünüm kazanabilmesi için beslenmesi gerekir. Özellikle kuru saçların daha çabuk yıprandığı ve koptuğu bilinmektedir. Bu nedenle saçların nemlendirilmesi oldukça önemlidir. İçeriğinin ne olduğu belli olmayan ürünler yerine zeytinyağı ve hint yağı gibi doğal yağlar tercih edilmelidir. Doğal yağlarla nemlendirilen saçlar, hem daha kısa sürede toparlar hem de saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Yüksek ısıya maruz kalmayan saçların daha az yıprandığı bilinmektedir. Bu nedenle saçlar yüksek ısıdan korunmalı ve saça düzenli olarak saç bakım maskeleri uygulanmalıdır.

Yıpranmış Saçlar İçin Onarıcı Maske Tarifleri

Yıpranmış saçlar için onarıcı özellik taşıyan en popüler malzemeler sarımsak ve zeytinyağıdır. Bu iki malzeme kullanılarak hazırlanan maske tarifi, yıpranmış saçları onaran en etkili tariflerden biridir. Öncelikle 3-4 diş sarımsak güzelce ezilir. Ezilen sarımsaklar, küçük bir kavanozda yer alan zeytinyağıyla karıştırılır. Karışım, sonrasında birkaç yemek kaşığı olacak şekilde kökten uca olmak üzere saçlara uygulanır. Yıpranmış saçlar için onarıcı maske tarifi haftada 2 sefer uygulanır. Kalan karışım bir sonraki saç bakımı için de kullanılabilmektedir. Maske tariflerinin düzenli olarak uygulanması çok önemlidir. İstikrarlı olarak uygulanan onarıcı saç bakım maskelerinin birkaç ay içerisinde saç üzerindeki olumlu etkileri görülmeye başlar.

Yıpranan Saçlara Ne İyi Gelir?

Yıpranmış saçları onarıp, saçların sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olan pek çok doğal yağ bulunmaktadır. En çok fayda görülen yağlardan biri olan argan yağı da saçların onarılmasında büyük bir önem taşır. Isı koruyucu özelliği sayesinde yüksek ısı sonucu yıpranan saçları sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Saç güçlendirme tedavisinde en çok tercih edilen yağlardan bir diğeri de üzüm çekirdeği yağıdır. Doğal bir güneş koruyucu olan bu yağ, kuruluğu ve kepeklenmeyi önleyerek saçların yıpranmasına engel olur. Yıpranmış saçlar için en etkili yağlardan bir diğeri de avokado yağıdır. Saç nemini dengeleyen bu yağ, yıpranmış saçların yeniden canlanmasında etkilidir.

Yıpranan Saçları Onarmak İçin Ne Yapmalı?

Güçlü saçlara sahip olmak için doğru beslenmenin önemi de büyüktür. Doğal bakım yöntemleri, maskeler ve bitkisel yağlar saçları güçlendirir ve canlılık kazanmasına yardımcı olur. Bakım yapmanın yanı sıra doğru beslenmek de saçların güçlenmesi için oldukça önemlidir. Kansızlık, demir ve vitamin eksikliği gibi durumlar da saçların cansız gözükmesine ve daha kolay yıpranmasına neden olur. Vücudun ihtiyaç duyduğu sağlıklı besinleri karşılamak saçların sağlıklı uzamasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Balık, badem, ceviz, yoğurt ve yumurta gibi gıdaların tüketilmesi saçların beslenmesi için de büyük önem taşır. Yıpranmış saçlar için onarıcı doğal yöntemlerin uygulanmasıyla beraber sağlıklı beslenmekte saçların güçlenmesine katkı sağlar.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: