Zayıflama 07 Şubat 2021 - 13:00:35

Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

Fazla kilo problemi olan herkesin merak ettiği zayıflamak için ne yapmalıyız sorusunun cevabı kilo vermek için uygulanan birçok yöntemle yanıt bulmaktadır.

Zayıflamak İçin Yapılan Şeyler Nelerdir?

Kış aylarında vücudun bağışıklığı güçlendirmek için daha fazla yemek tüketimine ihtiyaç duyması kilo almaya neden olmaktadır. Birçok kişi özellikle yaz aylarında kilo vermek için uğraşmaktadır. Kilo vermeyi sağlayan birçok yöntem bulunmaktadır. Fakat burada önemli olan nokta vücudunuz için uyumlu ve sağlıklı bir yöntem belirlemektir. Sadece diyet yaparak zayıflamak mümkün değildir. Aynı zamanda egzersiz yapmalısınız ve vücudunuzun sıkılaşmasını da sağlamalısınız.

Zayıflamanın Yolları ve Yöntemleri Nelerdir?

Kilo vermek için uygulayabileceğiniz yöntemleri şu şekilde belirtebiliriz:

 • Akşam yemeği ile uykuya geçiş arasında en az 3.5 saatlik bir dilim olmasına önem gösteriniz. Yatmadan hemen önce yemek yemeniz vücudunuzda bu yiyeceklerin kaloriye dönüşmesine neden olur. Bu durum neticesinde kilo alımı başlar ve yağ depolanması meydana gelir.
 • Bitkisel çaylar metabolizmanız üzerinden hızlandırıcı ve sindirimi rahatlatıcı etkiler meydana getirebilmektedir. Zayıflama sırasında doktor kontrolünde bu tarz ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat kullanım önerisine uyulmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır. Örneğin yeşil çay antioksidan açısından oldukça zengindir ve vücuttaki ödem ve şişliğin dışarı atılmasında etkin rol almaktadır. Günde 2 bardağı geçmemek şartıyla kullanılabilir.
 • Uyku zayıflama sürecinde olmazsa olmazlar arasındadır. Sağlıklı bir uyku hücrelerinizin gençleşmesine yardımcı olur. Bu da sizin genç kalmanızı sağlar. Aynı zamanda sindiriminizin sağlıklı çalışması için organlarınızın dinlenmesi ve yenilenmesi gerekmektedir.
 • Aşırı tuz kullanımı vücutta su tutulmasına bu da şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hayatınızdan tuzu çıkarmanız sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlamaktadır.
 • Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde zayıflamak için yediklerinize dikkat etmelisiniz. Özellikle kilo verme sürecinde sebze ağırlıklı ve protein destekli beslenmelisiniz. Yemeklerinizde zeytinyağı kullanmaya da özen göstermelisiniz.

Zayıflamak İçin Nasıl Beslenilmeli?

Ekmeği azaltmanız kilo vermenizi daha kolay hale getirecektir. Özellikle öğün aralarında kesinlikle ekmek yememelisiniz. Ceviz, salatalık ya da yoğurt gibi ürünlerle ara öğünlerinizde açlığınızı bastırabilirsiniz. Asitli içecekler vücudunuza gereksiz bir şeker alımı sağlayarak aşırı derecede kilo almanıza neden olmaktadır. Bu nedenle asitli içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Stres etkenlerinden uzak durunuz. Stres vücudunuzda kortizol hormonunun salgılanmasına neden olur. Bu hormon ise vücutta yağlanmaya neden olur. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kilo verme sürecinde mutlaka kahvaltınızı sağlıklı bir şekilde tamamlayınız. Gün içerisinde daha fazla hareket etmeye çabalayın. Bu hem zinde kalmanıza hem de enerjik olmanıza yardımcı olur.

Zayıflamak İçin Uygulamalar Nelerdir?

Kilo verme süreci aslında tamamen kişinin iradesine bağlı olarak gelişmektedir. Eğer ki kilo almanıza neden olan bir ilaç ya da sağlık probleminiz yoksa kendinize inanarak kısa süre içerisinde zayıflama sağlayabilirsiniz. Bu konuda ilk adım günlük aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden az olmasına dikkat etmenizdir. Aç kalmak kilo verdirmez. Önemli olan yediğinizden fazlasını yakmaktır. Bu bilgi sonrasında diğer bir aşama hedef belirlemektir. Kaç kilo vermek istediğinize karar vererek hedefinize ulaşma konusunda kendinize inanmanız gerekmektedir. Diyet yaparken günlük tutmak sizlere faydalı bir alışkanlık kazandıracaktır. Diyet sırasında yaptığınız yanlışları ve doğruları not ederek kendiniz için en sağlıklı yolu belirleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra yaptığınız egzersizleri yazabilir ve günlük kaç kalori alıp kaç kalori yaktığınızı not ederek düzgün bir hesaplama yapabilirsiniz. Kilo verme sürecinde diğer önemli bir nokta öğün atlamamaktır. Ana öğünlerinizde sağlıklı ve dengeli bir beslenme sağlayınız. Aşırı yemek yemekten kaçınınız. Fakat kesinlikle öğün atlamamaya ve aç kalmamaya özen gösteriniz. Yediğiniz yemekleri evde kendiniz yapmaya özen gösteriniz. Dışardan yediğiniz ve tükettiğiniz yiyecekler daha fazla kilo almanıza neden olabilir. Tüm bunların yanı sıra en önemlisi su tüketimidir. Günde en az 2 litre su içmeniz hem vücut sağlığınız hem de metabolizma hızınız için oldukça sağlıklı olmaktadır.

Zayıflamak İçin Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Zayıflamak için ne yapmalıyız sorusunun cevabının altında motivasyon bulunmaktadır. Zayıflama sürecinde en önemli noktalardan birisi motivasyon sağlamaktır. Eğer motivasyonunuz yüksel olursa bu süreç sizin için daha etkili ve sağlıklı bir hal alabilir. Peki bunu sağlamak için ne yapmalısınız? İŞte motivasyonunuzu arttıracak birtakım etmenler:

 • Mutlu olmanın yollarını öğrenmeye çalışın. Sizin neyin daha çok mutlu ettiğini bulun ve bu eylemleri sıklaştırın. Mutlu olmak ve şükretmek kilo verme sürecinde size oldukça faydalı etkiler sağlayacaktır. Bu şekilde stresten uzak durabilir ve daha kolay zayıflayabilirsiniz. Bu süreçte farklı şeylerle ilgilenmek ve kendinizi mutlu eden eylemlerde bulunmak sürekli olarak diyeti ve yiyecekleri düşünmenizi engeller. Böylece daha kolay kilo verebilirsiniz.
 • Kilo verme süresince yapılan yanlışların başında sevilen yiyeceklerden tamamen uzak kalmak vardır.Diyet yaparken tabii ki yediklerinize dikkat etmelisiniz ama haftada bir gün kaçamak yapabilirsiniz. Aşırıya kaçmamak şartıyla sevdiğiniz yiyecekleri tüketebilirsiniz.
 • Vücudunuzu tanıyın. Bazı yiyecekler birçok kişi için faydalı etkiler sunabilirken sizler için zararlı olabilir. Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler sizde kabızlık yapabilir. Bu nedenler her yiyeceği değil vücudunuza uygun olan yiyecekleri yemeniz gerektiğinizi unutmayınız.
 • Bu süreç içerisinde bir diyetisyen destek almak hem diyetinizin istikrarını sağlar hem de motivasyonunuzun artması açısında size yardımcı olur. Diyetisyen sayesinde sağlıksız denemelerden kaçınmış olursunuz. Besin bilimi uzmanları sizleri doğru kilo verme yöntemlerine yönlendirerek sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur.
Spor Yapmak Kilo Verdirir mi?

Kilo almanın en büyük nedenlerinden bir tanesi az harekettir. Gelişen dünya ile birlikte insanlar genel olarak masa başı çalışmaya ve teknolojinin artışı nedeniyle daha az hareket etmeye başlamıştır. Her yere arabayla gitmek, evde iş yaparken farklı aletlerden yararlanmak hareketleri kısıtlayan etmenlerdendir. Örnek verecek olursak eve giderken merdiven yerine asansör kullanmak, toplu taşıma yerine arabayla işe gidip gelmek gibi etkiler kiloya neden olmaktadır. Halbuki eve giderken merdiven çıkmak, otobüsten 1-2 durak önce inip eve yürümek size hareket katacaktır. Bu da kilo almanızı engleleyerek sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra spor yapmak vücudunuzun gevşemesi ve sıkılaşması için oldukça etkili olacaktır. Spor yaparak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Egzersizlerin kilo verme sürecinde oldukça önemli olduğunu unutmayınız. Ne kadar çok hareket ederseniz sizin için ol kadar sağlıklı ve faydalı olacaktır.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?

Zayıflamak için ne yapmalıyız diye düşünüldüğünde ve araştırıldığında birçok yöntem ve uygulama bulabilirsiniz. Ama asıl önemli olan zayıflamak değil sağlıklı bir şekilde zayıflamaktır. Her yöntem herkese uygun olacak ve zayıflatacak diye düşünmek oldukça yanlıştır. Sağlıklı zayıflama için arkadaşlarınızın uyguladığı yöntemleri değil sizin için uygun ve sağlıklı olan yöntemi uygulamalısınız.Bunun için bir diyetisyen destek almanız oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra zayıf olmak sağlıklı olmak anlamına gelmemektedir. Önemli olan ideal kiloya erişebilmek ve bu şekilde formda kalmaktır. Sağlıklı olmak ve formda bir vücuda sahip olmak öncelikle ideal kiloya erişmekle gerçekleşir. Bu nedenler diyete başlamadan önce ideal kilonuzu hesaplayıp vermeniz gereken kilo miktarını belirlemeniz gerekmektedir. Kilo vermek zor değil önemli olan fikirlerinizi ve isteklerinizi uygulayabilmektir.

 • zayıflamak için ne yapmalıyız
 • zayıflamak için yapılan şeyler
 • zayıflamak için motivasyon
Yorumlar
Melike Cantekin Zayıflamak için kür ve diyet nasıl yapılır? Yoğurt ve yeşil çay tüketimi kilo verme konusunda etkili olur mu? Ben zayıflamak istiyorum ama ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Zayıflama yöntemleri ve uygulamaları nelerdir? cevapla
Elif Tuzla Kilo vermek için daha önce o kadar çok şey denedim ki hiçbirinden etki göremedim. Tiroid bezlerim az çalıştığı için kilo vermem çok zor oluyor. Kendime uygun bir diyet programı uygulamak istiyorum. Bunun için diyetisyene gideceğim ama doğal yolları da araştırmak istedim. cevapla
yorum yaz
2 Haftada 5 Kilo Verdiren Yoğurt Salata Diyeti Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?