Sağlık 06 Aralık 2021 - 11:52:02

Acı Cehre Nedir? Tohumu ve Çayı Nasıl Kullanılır? Fayda ve Zararları

Acı Cehre Nedir? Tohumu ve Çayı Nasıl Kullanılır? Fayda ve Zararları

Acı cehre; genel olarak zayıflama için kullanılan, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan, idrar söktürücü etkisi bulunan, kendine özgü bir rengi bulunan doğal bir tohumdur.

Acı Cehre Tohumu Nedir?

Küçük siyah tohumlar olarak tanımlayabileceğimiz acı cehre tohumu, zayıflamaya yardımcı olduğu gibi ayrıca kabızlığa da çözüm olarak alternatif tıpta yer almaktadır. Acı çehre tohumları adı gibi ağıza alındığında acı ve değişik bir tat bırakmaktadır. Çiğneyerek de tüketilen bu bitki sağlıklı yaşamda yer alan bitkiler arasındadır.

Akciğer ağacının tohumları olan acı cehre, bazik özelliği sahip topraklarda yetişir ve güneşi oldukça sever. Başlarda yeşil renge sahip olan bu tohumlar olgunlaştıkça mor ve siyah bir renge sahip olmaktadır. Tatlı ve buruksu bir tada sahiptir.

Acı Cehre Nasıl Kullanılır?

Olgunlaşmış olan meyveler toplanarak sıkılabilir ve bu şekilde tüketilebilir. Meyveleri sıktıktan sonra özü, şeker ile karıştırıp şurup haline getiriniz. Bu şekilde tüketebildiğiniz gibi aynı zamanda meyveler kurutularak toz haline getirilip tüketilebilir.

Küçük siyah tohumlar çay olarak demlenerek tüketildiği zaman kilo vermede hızlı bir etki sağlamaktadır. Düzenli kullanımda kabızlığı ortadan kaldırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olmaktadır. Diyet yapanların sıkça tercih ettiği acı cehre çayı kaynamış su içerisine ilave edilen tohumlar demlendikten sonra ılık bir şekilde tüketilir.

Acı çehre tohumları günlük olarak tüketilen bitki çayları arasında yer alabilmektedir. Bu bitki kullanıldığında fazla kilolar idrar yolu ile dışarıya atıldığından bol miktarda su tüketilmesi gerekmektedir. Bağırsakların çalışması ile beraber vücuttan su atılımı çok fazla olduğu için çay tüketildikten sonra mutlaka bol su ve sıvı tüketilmesine dikkat edilmelidir. Zayıflamaya yardımcı olan acı cehre tohumları kısa sürede kilo vermeye yardımcı olarak fazla kilolardan kurtulmayı sağlar. En çok zayıflama kullanılmasının nedeni ise bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağladığı içindir. Bol su tüketimi ile beraber hızlı kilo vermeyi başlatır ve vücutta sıkılaşma sağlar.

Acı Cehre Tohumu

Acı Cehre Faydaları Nelerdir?

Vücut sağlığı konusunda önemli fonksiyonlara sahip olan acı cehre tohumları çay olarak hazırlanarak tüketildiğinde bağırsakları çalıştırır. Acı cehre kabızlık için faydalı olan bir içeriğe sahiptir. Bağırsakları yumuşatır ve aynı zamanda iştah kapatıcı etki göstermektedir. Hazmı kolaylaştırır ve şişkinliği giderir. Hem bağırsak hem prostat için faydalıdır.

İçeriğinde bulunan antioksidanlar, toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Vücut direncinin güçlenmesine ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan acı cehre çayı, aynı zamanda kolesterolün düzenlenmesini de sağlar. Kötü huylu kolesterolün düşürülmesini, iyi huylu olanın ise dengelenmesini sağlar.

Bağırsaklar üzerinde etkisi olan acı cehre basura iyi gelir mi diye sıklıkla sorulmaktadır. Bağırsakları yumuşatması sayesinde basur için etkilidir. Sindirim sistemini dengeleyen acı cehre zayıflama konusunda bu yönde etki sağlar.

Cilt hücrelerinin sıkılaşmasını sağlayan acı cehre tohumları, sarkma problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Acı cehre yaprağı ya da çayı her konuda vücuda destek olmaktadır. Tohumların çay olarak tüketilmesi kişide vücut direnci de sağlamaktadır.

Acı Cehre Zararları Nelerdir? Kimler Kullanamaz?

Faydalı olmasına rağmen acı cehre zararları da söz konusu olabilir. Çok fazla tüketim ishale sebep olmaktadır. Yeteri miktarda kullanılması gereken acı cehre çok fazla kullanımda vücutta susuzluğa sebep olur. Böbrek hastalığı, karaciğer yetmezliği ve diyabet hastalarının kullanmaması gerekmektedir. Vücutta metabolizmayı hızlandırdığı ve sıvı azalması olduğu için bu hastalıklarda yan etki yapabilmektedir. Ayrıca hamile kadınların kullanımı için uygun değildir.

Hızlı kilo verdirme özelliğinden dolayı çeşitli rahatsızlıkları olan kişiler mutlaka doktora danıştıktan sonra kullanmaya başlamalıdır. Bu bitkinin tohumları kullanıldığında haftalık kilo kontrolleri yapılarak takip sağlanmalıdır. Spor ve bol sıvı acı çehrenin etkinliği arttırmaktadır. Acı çehre kullanılırken spor ile desteklenmesi gözle görülür bir fark yaratacaktır. Zayıflama için tercih edilen bu tohumlar sıkça lavabo ihtiyacının olmasına sebep olur. Bu yüzden düzenli kullanımda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Acı Çehre Çayı Ne Kadar İçilmelidir?

Acı cehre çay olarak kullanıldığında günlük bir fincan şeklinde kullanılarak tüketilmelidir. Çok fazla tüketim hem lavabo ihtiyacının fazla olmasına hem de vücuttaki su miktarının azalmasına sebep olacaktır.

Düzenli olarak kullanılan acı cehre çayı bir süre sonra vücudun alışmasını sağlayacaktır. Bu yüzden ara verilerek kullanılması doğru olacaktır. Hızlı ve etkili olabilmesi için vücudun uyarılması daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olacaktır.

  • acı cehre
  • acı çehre otu
  • acı cehre nedir
  • acı cehre nasıl kullanılır
Yorumlar
Birgül peşget Acı çehre zayıflatır mı? Çayını günde kaç bardak içmek gerekiyor? cevapla
Meltem Kök Acı çehre kabızlık için nasıl kullanılır? Faydalarını duyduktan sonra sipariş vermek istedim ama nereden alabilirim onu bilmiyorum. Fiyatları hakkında bilgisi olan var mı? Bide kullananlar etkilerinden memnun kalıyorlar mı? cevapla
yorum yaz
Anne Karnında Bebeğin Çok Fazla Hareket Etmesi Normal mi? Zararlı mı?