Yaşam

Epilasyon mu? Ağda mı? Jilet mi?

10 Temmuz 2017 - 11:25:18
Epilasyon mu? Ağda mı? Jilet mi?

İstanmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan epilasyon, ağda ve jilet yöntemleri birçok kişi için değişkenlik göstermektedir.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Her insanı son derece sıkan, rahatsız eden ve özellikle de acil durumlarda acil bir şekilde kurtulmak zorunda bırakan kıllar ve tüyler, kökleri bir hayli gelişmiş olan organlarımız olarak bilinirler. Tüyler, kısa sürede her durumdan beslenebilen ve kısa sürede uzayan varlıklardır. Bu nedenle sık sık alınması ve hatta köreltilmesi gerekir. Ancak kılların sağlıklı bir şekilde alınabilmesi için mutlaka doğru yöntemin yönteminin seçilmesi gerekir. Her cilt, kıl köküne ve cildine göre farklılıklar sergileyebilir. Hassas ciltler ve kuru ciltler bu yöntemde etkilenebilir. Bu nedenle herkes için epilasyon ya da herkes için ağda ya da jilet uygundur demek yanlış bir tutum olur. Herkes cilt tipine uygun bir şekilde yöntem uygulamalıdır. Hassas ciltlere sahip olan kişiler hem tüyleri alırken hem de aldıktan sonra tüyler yeniden çıkarken, sivilceler ve kıl kökü iltihaplanmaları meydana gelebilir.

Ağda Yapmak Sağlıklı Mıdır?

Hassas ciltlere sahip olan kişiler için en uygun yöntemidir. Bu yöntem hem tüyleri kökünden alarak hem de cilt üzerinde oluşan ölü derileri uzaklaştırarak tüy alma işlemini tamamlamanıza yardımcı olur. Bu yöntemi kullandığınız takdirde hem tüyler 1 aydan daha uzun zamanda yeniden çıkacaktır. Böylece acil durumlarda tüy dökücü krem ve jilet gibi ürünleri kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Epilasyon ve Ağda Arasında Farklar Nelerdir?

Ağdaya vakit bulamayanlar içinse en uygun yöntem epilasyon yöntemidir. Bu yöntemi ağdadan ayıran farklar ise şunlardır:

  • Epilasyonla tüylerden kurtulma yöntemini kullanırken epilatör olarak adlandırdığımız tüy alma makineleri kullanılırken ağda yönteminde makine ya da hazır olanlar kullanılır.
  • Ağdalı yöntem kullanırken yanında mutlaka eldiven, bez ve silici yağlar da kullanmak gerekir.
  • Epilasyon yaparken, yalnızca makine ve tercihe göre buzlu eldiven ve jeller de kullanılabilir.
  • Epilasyonla tüy alma yöntemi de tüyleri kökünden almanıza ve uzun süre çıkmamasına olanak sağlar ancak diğer yöntem kadar etkili değildir.
  • Bu yöntemlerle kurtulduğunuz tüylerde zamanla incelme ve azalma da meydana gelir.
Jilet Kullanmak Zararlı Mıdır? Tüyleri Kalınlaştırır mı?

Jilet kullanımı herkesin kolayca kullandığı tüy alma yöntemlerinden birisidir. Hem çok kısa sürede tüylerden kurtulmanıza hem de acil durumlarda acil bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olur. Ancak jilet kullanımı yalnızca çok anlık durumlarda kullanılmalıdır. Sürekli olarak tüm bölgelerde jilet kullanımı doğru değildir. Jilet tüyleri kökünden almaz ve tüylerin zamanla çok daha kalın ve uzun hale gelmesini sağlar. Bu durum hoş karşılanmayan ve rahatsız edici bir durumdur. Bu nedenle jilet ve jilet tipi ürünler yalnızca özel bölgelerde ve acil durumlarda tercih edilmelidir. Üstelik jilet kullanımı sonucunda cilt üzerinde iltihaplanmalar, fark edilmeyen kesikler ve yaralar ve alerji reaksiyonları meydana gelebilir. Jilet kullanımı yerine aynı işlevi gören ancak çok daha zararsız olan tüy dökücü kremler kullanılabilir.

Yorumlar
Aybüke Kafalat 15 Ağustos 2017 - 16:45:08 Ağda çok canımı acıtıyor o yüzden zor yapıyorum ama epilasyon düşünmüyor değilim. Uygun bir fiyata bulursam yaptırmak istiyorum aslında. Hangisi daha iyi yaptıran var mı?cevapla
İlknur Açıkgöz 15 Ağustos 2017 - 16:47:33 Epilasyon yöntemi tüyler için gerçekten etkili oluyor. Ben yaptırıyorum ve işe yarıyor diyebilirim. Ağda ve jilet sonunu getirmiyor yani hiç azalmıyor. Bence en sağlıklısı epilasyon..cevapla
irem songül 20 Eylül 2017 - 14:07:03 ağda çok acı veriyor ama en temizi oluyor bence apilasyon aleti de iş görüyor ama bazı kılları almakta problem çıkarıyor.cevapla
bezirci 16 Ağustos 2018 - 22:47:18 epilasyona çok para verdim ama sarışın olduğum için bende işe yaramadı maalesef. bu makina son teknoloji sarı tüyleri de görüyor deseler bile öyle olmayabiliyor parayı geçtim çektiğiniz acıya değmiyor ben evde kendim ağda yapıyorum artık kardeşimle remove alıyoruz. artık çok güzle kanatmayan jiletler de var ama 1 gün sonra tüy çıktığı için yine işime gelmiyorcevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: