Analı kızlı çorba tarifi ve kalorisi
Sağlık

Analı Kızlı Çorba Tarifi ve Kalorisi

23 Aralık 2018 - 13:40:30

Analı kızlı çorba; içi kıyma dolu büyük köftelerin ana, küçük köftelerin ve nohutların kız olarak temsil edildiği çorbadır.

Analı Kızlı Çorba Nedir?

Yemek masalarının olmazsa olmazları arasında en başta çorba yer almaktadır. Masasında yöresel lezzetlere yer vermeyi sevenlerin tercihlerinden birisi de analı kızlı çorbasıdır. Bu çorba analı kuzulu olarak da bilinmektedir. Adana yöresinin en meşhur çorbasıdır. Çorbanın içeriğinde içli köfteler, nohutlar ve parça etler bulunmaktadır. Nesilden nesile aktarılan bu çorba tarifi zengin bir çorba menüsü sunmak isteyenlerin tercih sebebidir.

Analı Kızlı Çorba Malzemeleri Nelerdir?

Lezzetli ve sağlıklı çorbalar arasında yer alan analı kuzulu çorbası zengin içeriği sayesinde sofraları zenginleştiren bir çorba seçeneğidir. Analı kızlı çorba malzemeleri şunlardır; 1 bardak haşlanmış nohut, 2 su bardağı ince bulgur, 1 çay bardağı sıvıyağ, 1 çay bardağı un, 250 gram kıyma, 1 yumurta, 2 çorba kaşığı salça ve 2-3 adet soğandır. Çorbanın tam bir şifa deposuna dönüşebilmesi için içeriği baharatlarla zenginleştirilmektedir. Baharat olarak da tercihe göre; Kuru nane, karabiber, kırmızı biber, yarım demet maydanoz kullanılır. Tuz, kullanım durumuna göre tercih edilir. Çorbaya kıyma yerine et de eklemek mümkündür. Et tercih edecek olanların 200 gram haşlanmış et kullanmaları yeterlidir.

Analı Kızlı Çorba Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Analı kuzulu çorba tarifi için öncelikle bulgurun içine un, yumurta, tercihe göre tuz ve kırmızı biber eklenerek iyice yoğrulması gerekmektedir. Soğanlar ince ince doğranır ve kıymayla birlikte yağda kavrulur. Kavrulan kıymaya maydanoz, karabiber ve salça eklenerek soğumaya bırakılır. Daha önce yoğrulan bulgurlardan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılarak köfte şekli verilir. Bulgur köftelerin içerisi oyularak kıymalı karışımdan bir çay kaşığı içli köfte yapar gibi içine konulur ve kapatılır. İçi kıymalı olanlar çorbanın ismindeki anayı temsil etmektedir. Kalan bulgurdan kiraz büyüklüğünde içi boş yuvarlaklar yapılır. Hazırlanan köfteler ve bulgur topları kaynamış suda ya da et suyunda güzelce haşlanır. Yağ tavada kızdırılır. Haşlanmış nohut, kızgın yağ ve salça ilave edilerek pişirilir. Üzerine kuru nane serpilir ve limon sıkılarak servis edilir.

Analı Kızlı Çorba Kaç Kaloridir? Hangi Yöreye Aittir?

Analı kuzulu çorbası Adana yöresine ait bir çorbadır. Yöresel bir yemek olan bu çorbada bulgurla hazırlanan toplar bulunmaktadır. İçi kıyma doldurulan büyük köfteler ana, içi boş olan küçük toplar ve haşlanmış nohutlar da kız olarak temsil edilir. 1 kepçe analı kuzulu çorba 30 kcal'dir. İçeriğindeki kıyma harçlı bulgurlar sebebiyle kilo vermek isteyenler için fazla tüketilmesi uygun değildir. Yapılışı nesilden nesile aktarılan çorba, sadece Adana yöresinde değil Türkiye'nin her bölgesinde yapılmaktadır. Hazır paket çorba olarak da satışa sunulmuştur. Analı kızlı çorba orta boy kasede tüketildiğinde kalorisi 1 dilim ekmekle eşdeğerdir.

Yorumlar
Pelin Kocaman 23 Aralık 2018 - 13:50:30 Analı kızlı çorbayı daha önce Adana'da yemiştim. Bu zamana kadar yediğim bu çorbalar arasında en iyisi oydu. Zaten o yöreye asit bir çorba olduğu için farklı ve güzel bir lezzeti oluyor. Yoğurtlu olunca tadı çok güzel oluyor gerçekten.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: