Sağlık

Balgam Söktürücü Doğal Kür Tarifi Nedir?

29 Ocak 2020 - 21:41:24
Balgam Söktürücü Doğal Kür Tarifi Nedir?

Balgam; üst ve alt solunum yollarında üretilen bir mukus türüdür. Kaygan ve anormal bir sıvı şeklinde olan balgamı söktürmek için doğal yöntem uygulanması oldukça etkili sonuçlar meydana getirmektedir.

Balgam Nasıl Söktürülür? Nasıl Geçer?

Soğuk algınlığı, alerji, grip ya da sinüzit rahatsızlığı sonrasında vücuda balgam üretiminde artış söz konusu olmaktadır. Bu durum kişiyi olumsuz yönde etkiler. Genel olarak öksürükle atılan balgam aynı zamanda bazı doğal yöntemlerle de vücuttan kolayca uzaklaştırılabilir.

Balgam söktürmek için kişinin bulunduğu ortamdaki havanın nemli olması gerekmektedir. Hava kuru olduğu zaman akciğerlerdeki balgam daha da katılaşır ve bu da burunda, boğazda tahrişe neden olur. Bu tahriş vücutta daha fazla mukus meydana getirir ve bunun sonucunda kişi kendini daha kötü hisseder. Uyuduğunuz odada nemlendirici bir cihaz olması daha rahat uyumanıza yardımcı olmaktadır. Bol miktarda su tüketmek vücuttan hem balgam hem de toksin atmayı sağlamaktadır. Bol miktarda su içmek mukusun incelmesine yardımcı olmaktadır. Yüze ılık ve ıslak bir bez uygulamak hem ağrıların hafiflemesini hem de havanın nemli olmasını sağlamaktadır. Bu da boğaz tahrişini önlemeye yardımcı olur. Tuzlu su ile gargara yapmak balgamı atmaya yardımcı olan bir başka doğal ve kolay bir yöntem olarak sayılabilmektedir.

Balgam Söktürücü Doğal Kürler

Evde doğal yöntemlerle balgam söktürebilirsiniz. Bunun için oldukça basit yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şu şekildedir:

  • Bal, zencefil ve acı biber kullanarak şurup kıvamında bir kür hazırlayabilir ve balgamı vücudunuzdan atabilirsiniz. Bu kürü hazırlamak için 1 çay bardağının yarısından biraz fazla elma sirkesi, 1 adet limonun suyu, 3 çorba kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zencefil tozu ve yarım yemek kaşığı acı biber gereklidir. Elma sirkesinin içerisine limon, bal ve zencefili atıp kısık ateşe koyunuz. Karışımın kaynamasına yakın acı biberi ekleyip ocaktan alınız. Günde 1-2 yemek kaşığı tüketerek balgamdı vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.
  • Bal ve soğan karışımı balgam söktürücü doğal karışımlar arasında yer almaktadır. 300 gram soğanı, yarım bardak bal ve 2 kaşık sirke ile bir kadın içerisinde karıştırıp tükettiğinizde hem balgamı hem de solunum güçlüğünü yenebilirsiniz. Soğanların ince bir şekilde doğranmış olması önemlidir.

Balgam vücut için asıl olarak faydalıdır. Fakat fazla oluştuğunda tıkanma meydana getireceği için zararlı etkiler oluşturur. Bu doğal yöntemler ile balgamı azaltabilir, hatta tamamen kurtulabilirsiniz.

Balgam Söktürücü Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Kekik çayı balgamı vücuttan atmak için oldukça etkili çözümlerden biridir. Kekik, bal ve limon suyu ile hazırlanan bu karışım balgamı seyrelterek öksürüğü de azaltmaya yardımcı olmaktadır. Balgam ve iltihap söktürücü özelliği sayesinde solunum yolların mukus birikmesini önler ve böylece daha rahat nefes almayı sağlar. Bitkisel çözümler çoğu zaman etkili sonuçlar meydana getirirken bazı durumlarda alerjen olabilir. Eğer ki alerjiniz olan bir besin varsa tarifin içinde kullanmayınız.

Balgam Nasıl Atılır? En Keskin Balgam Söktürücü Nedir?

Bağışıklık sisteminin kendini savunmaya geçmesi üzerine daha fazla mukus üretmesi sonucunda ortaya çıkan balgam adaçayı, ıhlamur gibi bitkisel çaylar ve doğal kürler ile vücuttan uzaklaştırılabilir. Ayrıca doktorlar bazen bu durumlar için etkili ilaçlar da vermektedir. Bunlar da balgamı söktüren şeyler arasında yer almaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: