Şekeri Düşürmenin Yolları Nelerdir?
Sağlık

Şekeri Düşürmenin Yolları Nelerdir?

29 Ocak 2020 - 09:51:00

Vücutta yeterli oranda insülin üretilemediği zaman şeker kanda kalır ve bu da diyabet hastalığının oluşmasına neden olur. Vücudun insülin direncini dengelemek ve şekeri düşürmek için bazı yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Şekeri Düşürmenin Formülü Nedir?

Günümüzde pek çok kişiyi etkisi altına alan şeker hastalığı oldukça tehlikelidir ve kontrol edilmediği zaman çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Şekeri kontrol etmek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Şekeri düşürmenin yolları arasında en başta egzersiz gelmektedir. Egzersiz yaptığınız zaman vücutta toplanmış olan şeker enerjiye dönüşür. Bu da kan şekerinin dengelenmesine destek olur. Bunun için ağır egzersizler yapmanıza gerek yoktur. Basit ve hafif tempolu yürüyüşler bile yeterli olacaktır.

Beslenme düzeni şekeri düşürmek için oldukça önemlidir. Tüketilen besinler ve yemek yeme sıklığı buradaki kilit noktadır. Az az fakat sık sık yemek yerseniz vücudunuz daha fazla enerji harcar ve bu da şekerin aniden yükselmesini önler. Bunun yanında doğru yiyeceği seçmek de önemlidir. Patates, pirinç ve beyaz ekmek gibi glisemik endeksi yüksek olan besinlerde uzak durmalısınız. Sebze, çok yüksek şekerli olmayan meyveler ve lifli besinler tüketmelisiniz. Rafine şekerden ve rafine şeker içeren her gıdadan uzak durmanız gerekmektedir. Bu tarz zararlı besinler şekerin yükselmesine neden olmaktadır. Doğru şekilde beslenmek ve doğru tercihler yapmak şeker hastalığında oldukça önemlidir.

Şekeri Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Şekeri kontrol etmek için genel olarak hastalara ilaç verilmektedir. Hatta hastalığın daha ileri gitmesi halinde insülin iğnesi kullanımı da gerekebilir. Şeker hastalığı pankreasın artık insülin salgılamayı bırakması ya da ciddi ölçüde azaltması durumunda ortaya çıkmaktadır. Hastalık henüz bu kadar ilerlememişken şekeri kontrol etmenin doğal bazı yolları bulunmaktadır. Haşlanmış yumurta tarifi, doğal bir şekilde şekeri düşürmek için uygulanan yöntemdir. 1 tane haşlanmış yumurta ile kan şekerini kontrol edebilirsiniz.

Yumurta ile kan şekerini dengelemek için öncelikle 1 adet yumurtayı haşlayın ve soyun. Daha sonra bir çatal yardımı ile yumurtanın üzerinde delikler açıp, kaba koyunuz. Daha sonra kabın içerisine sirke doldurup bir gece boyunca bu şekilde beklemesini sağlayınız. 1 bardak ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında sirke ekleyerek bekletmiş olduğunuz yumurta ile birlikte tüketiniz. 1 hafta uygulandıktan sonra kan şekerinde ciddi bir düşüş yaşanması mümkün olacaktır.

Şeker Çıkınca Ne Yapılmalı?

Diyabet hastaları fazla yemek yediğinde ya da yanlış besinler tükettiğinde şekerlerinde aniden yükselmeler meydana gelebilir. Bu tarz durumlarda şekeri dengeleyen ve düşüren besinler tüketmeniz gerekmektedir. Keten tohumu bu yiyecekler arasında ilk sırada yer almaktadır. İçerisinde bulunan sağlıklı yağ asitleri şekeri düşürmek için ve dengelemek için faydalı olmaktadır. Tatlı patates, limon sirke karışımı şekeri düşüren yöntemler arasında yer almaktadır.

Şekeri Düşürmek İçin Doğal Yöntemler

Eğer şeker hastası iseniz ve kan şekerinizi dengelemek istiyorsanız bazı doğal tariflerden yararlanabilirsiniz. Uzmanların önerdiği lahana tarifi şekeri dengelemek için oldukça faydalıdır. Bu yöntem için lahananın dışında bulunan yaprakların bir kısmını klorsuz suyun içerisinde yaklaşık 15 dakika kaynatmanız ve sonrasında içmeniz yeterlidir. Bu tarif kan şekeri düşürmenin yolları arasında etkili ve doğal bir yöntemdir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: