Balgam nasıl sökülür? Neden olur? Nasıl atılır?
Sağlık

Balgam Nasıl Sökülür? Neden Olur? Nasıl Atılır?

06 Ocak 2018 - 06:14:46

Solunum organları tarafından salgılanan ve genel olarak yeşilimsi bir renge sahip olan madde balgam olarak isimlendirilmektedir.

Balgam Nedir, Ne Demek?

Solunum organları, kendi düzenleri içerisinde bölgeyi temizlemek ve zararlı maddelerden korumak için çeşitli salgılar gerçekleştirmektedir. Bu salgılar arasında balgam da yer alırken ağızdan atılan, belirli bir kıvama sahip olan bir salgıdır. İçerisinde çeşitli antikorlar yer alırken bu sayede bakteri ve virüslerin bölgeye bulaşmasını ve çeşitli hastalıkların oluşmasını engellemek ile görevlidir. Bazı durumlarda balgamın üretimi çok fazla düzeyde olur ve bu durumda sürekli olarak ağızdan dışarı atılması durumu yaşanabilir. Bazı hastalıklar da bu duruma sebep olmaktadır.

Balgam Nasıl Sökülür? Nasıl Atılır?

Bu sıvının üretimi sürekli olarak gerçekleşen bir durum olurken bazen çok yoğun miktarda oluşur ve ağızdan direkt olarak atılamaz. Bu durumda kişiler çok ciddi bir şekilde rahatsız olmaya başlarlar. Sürekli olarak ağızdan atılmasına çalışılır. Ancak bu sıvının ağza kadar gelmesi sağlanamadığından vücuttan atılamaz. Bazı adımlar ile bu süreç gerçekleştirilebilmektedir. Bu aşamada atılacak adımların ilki çeşitli kürlerin tüketimi ile atılması sağlanmasıdır. Kaynar suyun içerisine 15-16 adet tere atılmasının ardından bu karışım 3-4 dakika haşlanır. Soğuduktan sonra süzülüp tüketilerek dışa atımı sağlanabilir. Bunun yanı sıra buhar solumak, tuzlu su tüketimi, limonlu su tüketimi, zencefil çayı tüketimi, zerdeçal çayı ve tavuk suyuna çorba kişilerde bu problemin tedavisinde kullanılabilmektedir.

Balgam Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın sebepleri arasında ilk sırada gribal enfeksiyonlar gelir. Nezle ya da grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıkları bu oluşumu tetiklemektedir. Bunun yanı sıra aşırı sigara tüketimi de insanlarda balgam oluşmasına sebep olmaktadır. Aynı zehirli dumanlar, hava kirliliği sebebiyle de alınabilir. Bazı çalışma alanlarında bu durumun oluşmaması için maske kullanımı ön görülmektedir. Kişilerin alerjisi olan yiyecekleri tüketmeleri ya da bazı ilaçların yan etkisi olarak da bu durum ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak rutubetli bir ortam içerisinde durulması da oldukça etkili bir neden olarak gösterilebilir. Son olarak çeşitli akciğer hastalıkları bu sorunun oluşmasını tetikleyen durumlardan birisi olarak gösterilmektedir.

Balgam Sökme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sürekli olarak bu oluşumun sebepleri incelenirken sebebine göre tedavi yöntemi uygulanabilir. Eğer nezle ya da grip buna sebep oluyorsa ilaç tedavisi ile birlikte bu sorunlar çözülmektedir. Akciğer rahatsızlıkları sebebiyle oluşan bu sıvının tedavisinde akciğer hastalığının düzeyi önemli olacaktır. Sürekli olarak sigara kullanan ya da kirli havaya maruz kalan kişilerin bu durumları ortadan kaldırması bu rahatsızlığın tedavisi olarak gösterilebilmektedir. Bolca yeşil bitki tüketimi, bulunan alanı sıklıkla havalandırmak ve düzenli bal tüketimi alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır. Solunum için kullanılan organlarda üretilen balgam ağızdan dışarı atılırken bu şekilde gerekli rahatlama hissi sağlanabilmektedir.

Yorumlar
Nazlı Kına 06 Ocak 2018 - 06:24:46 Balgam sökücü ilaç, bitkiler nelerdir? Balgamlı öksürük nasıl geçer? Sigara nedeniyle devamlı bu şekilde öksürüyorum. Aslında sigarayı azalttım ama öksürük bir türlü geçmiyor. Bu öksürüğü atmak için ne yapmalıyım? cevapla
Meral Özgüler 17 Ekim 2018 - 12:49:12 Balgam sökücü bitkiler ile bu durumdan rahatça kurtulabiliyorsunuz. Ben yıllarca sigara içtim bırakalı 5 yıl oldu. Balgam vardı o bir türlü geçmiyordu. Hem ilaç hem de bitkilerle bundan kurtuldum şimdi kendimi daha sağlıklı hissediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: