Sağlık

Balon Balığı Yenir mi? Faydaları ve Zararları

16 Ekim 2020 - 08:50:18
Balon Balığı Yenir mi? Faydaları ve Zararları

Balon balığı; kanser ilaçları ve bağımlılık tedavisinde kullanılan, oldukça zehirli olması nedeniyle kesinlikle tüketilmemesi gereken bir balık türü olarak nitelendirilmektedir.

Balon Balığı Yenir mi?

İklim değişikliği ve küresel anlamda ısınma sonucunda ülkemizde görülmeye başlayan balon balığı, bulunduğu yerdeki balıkların göç etmesine eden olan ve ekosistemin bozulmasına sebebiyet veren bir balık türüdür. Bol miktarda tetrodotoksin içeren balon balığı ilaç sanayisinde ve ilaç endüstrisinde bol miktarda kullanılmaktadır. Tetrodotoksin bir tür zehir maddesidir. Birçok ilacın hammaddesinde kullanılan bu madde özellikle kanser hastalığının tedavisinde üretilen ilaçlarda tercih edilmektedir. Metastatik kanser hastalıkların önlenmesi için etkili olan bu zehirli madde, metastazın önlenmesi konusunda da etkili olmaktadır. Bu zehirli madde aynı zamanda eroin bağımlılığının tedavi edilmesi ve eroini bırakma konusunda ortaya çıkan yoksunluk krizinin giderilmesi konusundaki çalışmalarda kullanılmaktadır.

Yapılan birtakım araştırmalara göre balın balığı yenir mi sorusu cevap bulmaktadır. Uzmanlar bu balığın kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır. İçerisindeki zehirli maddenin kansere iyi geldiği ya da eroinin bırakmaya yardımcı konusundaki düşüncelere kapılıp tüketen kişiler zehirlenebilir ve hayatları son bulabilir. Uzmanlar balon balığı tüketiminin gerçekleştirilmemesi konusunda vatandaşları uyarmaktadır.

Balon Balığının Faydaları Nelerdir?

Şişkin ve tombik bir balık olması nedeniyle sevimli gelen balon balığının faydaları dikkatli kullanım sağlanmaktadır. Zehirli olduğu için yiyerek tüketime uygun olmayan balon balığı farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu balığın derisinde, etinde ve karaciğerinde tetrodotoksin ismi verilen bir zehir bulunmaktadır. Bu zehirli madde daha çok kanserin tedavi edilmesi için kullanılan ilaçların hammaddesini oluşturmaktadır. Asıl olarak balon balığının insan sağlığı açısından faydası bağımlılığın tedavi edilmesi ve kanserin yenilmesi gibidir. Bu balıktan yapılan bir yemek Japon mutfağında bulunmaktadır. Fakat ülkemizde tüketilmeyen, tavsiye edilmeyen bir besin grubunda yer almaktadır. Balon balığı kanserli hücrelerin öldürülmesi ve tedavi edilmesi için değil bu süreç içerisinde hastanın ağrılarının hafifletilmesi ve semptomlarının giderilmesi gibi etkiler göstermektedir.

Balon Balığının Zararları Nelerdir?

Direkt tüketimi zehirlenme gibi etkilere yol açabileceği için zararlı kabul edilen balon balığının aynı zamanda küresel anlamda ekosistem açısından zararları bulunmaktadır. Şöyle ki balon balığının olduğu denizde diğer balıklar barınmak istemedikleri için başka denizlere gitmektedir. Bu da ekosistemin bozulması anlamına gelmektedir. Bu balığın ülkemiz kıyılarında görülmesinin nedeni küresel ısınmaya bağlı olarak değişen iklim değişikliğidir.

Direkt olarak tüketilen balon balığı kalp krizine yol açabilmektedir. Tüketim sonrasında ortaya çıkan terleme ve baş dönmesi gibi durumlar zehirlenmeyi göstermektedir. Vücuda hızlıca yayılan zehiri farklı sonuçların görülmesine, felç gibi durumlara neden olabilir. Balon balığı zararları göz önüne alınarak tüketilmemesi gereken bir balık türüdür.

Balon Balığı Isırırsa Ne Olur?

Uzmanlara göre balon balıklarının yüzeyde bulunmaması gerekmektedir. Satışı yasak olan bu balıklar insanlara saldırabilir ve bu açıdan adeta bir doğal afet şeklinde nitelendirilebilir. Isırma sonucunda vücuda zehir yayan balon balığı metabolizmanın bozulmasına ve zehirin miktarında göre farklı sonuçlara neden olabilir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: