Sağlık 16 Ekim 2021 - 18:40:31

Çinko Eksikliği Nedir? Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Çinko Eksikliği Nedir? Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Çinko eksikliği; vücudun ihtiyacı olan çinko değerinin sınırda ya da olması gereken sınırın altında olması durumuna verilen isimdir.

Çinko Eksikliği Nedir, Ne Demek?

Vücuttaki en az 300 enzimin ve DNA'nın üretiminde etkili olan çinko, hücrelerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli bir mineraldir. Bağışıklığın güçlenmesine destek olan çinko, vücudumuz için oldukça önemlidir ve pek çok görevi bulunmaktadır. Yaraların iyileşmesi, kan pıhtılaşması, tat ve koku duyuları, tiroid fonksiyonu gibi şeyler çinkonun vücutta yeterli oranda bulunması ile gerçekleşmektedir. Gebelik, çocukluk ve ergenlik döneminde gelişimin doğru bir şekilde gerçekleşmesi için etkili olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre kadınların günde 5.5 - 9.5 mg, erkeklerin ise 4.0 - 7.0 g arasında çinko alması gerekmektedir. Fazla çinko alınması zararlı olduğu gibi aynı şekilde çinko eksikliğinin de vücut için zararları vardır. Tüm dünya üzerinde çinko eksikliği önemli bir sağlık sorunu olarak nitelendirilmektedir. Vücutta gerekli oranda çinko bulunmaması eksiklik olarak nitelendirilmektedir. Birtakım besilerin tüketilmesi ile çinko eksikliğinin giderilmesi sağlanabilmektedir.

Çinko Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Tırnakların yumuşak olması, iştahsızlık gözlemlenmesi, akne problemlerinin meydana gelmesi, saçların kuru olması, tat alma duyusunda değişikliklerin olması ve kilo kaybı gibi durumlar çinko eksikliğinin belirtileri olarak gösterilmektedir. Bu belirtiler kadın, erkek ve çocuk için farklı şekilde ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda büyümenin yavaşlaması, üreme problemlerinin görülmesi, kan şekerinin düşük olması, kemiklerin güçsüz ve zayıf olması, beyinsel işlevlerde bozuklukların görülmesi, kolesterolün yüksek olması, yeme bozukluklarının görülmesi ve zayıf dolaşım gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda da aynı şekilde üreme sorunları gözlemlenebilmektedir. Buna ek olarak cildin sağlıksız olması, tırnakların ve saçların zayıf ve güçsüz olması, tat ve koku hissinin zayıflaması sayılabilmektedir. Çinko eksikliğine bağlı olarak beslenme yetersizliği olan çocukların büyümesi olumsuz anlamda etkilenir. Cücelik, yaşıtlarına göre zayıf olma gibi durumlar meydana gelebilir.

Ergenlik dönemini bitiren erkeklerin üreme problemi yaşaması için gerekli miktarda çinko alması gerekmektedir. Cinsel üreme ve gelişim için oldukça önemlidir. Spermin daha kaliteli olması için gerekli olan çinko eğer eksik olursa bu durum doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Çünkü çinko eksikliği vücutta hücre bölünmesini önleyici etki meydana getirir.

Çinko Eksikliği Neden Olur?

Diyet eksikliği çinko eksikliğinin nedenleri arasındadır. Vücutta çinkonun yetersiz emilimi, vücuttan gereksiz yere fazla çinko kaybı görülmesi, vücudun çinko kullanımı arttırması ve kronik hastalıklar sebebiyet verebilmektedir. Yetersiz emilim olduğunda büyüme geriliği, saç dökülmesi, ishal gibi durumlar ile kendini gösterir. Çinkonun vücutta fazla atılması egzersiz, yüksek alkol alımı ve ishal sonucunda gerçekleşir. Gebelik, çocukluk döneminde büyüme gibi durumlar da çinko eksikliğinin görülmesine neden olabilir.

Çinko Eksikliği Nasıl Giderilir?

Bazı durumlarda çinko eksikliği bir rahatsızlığın belirtisi olarak nitelendirilebilmektedir. Çinko eksikliğinin giderilmesi için beslenmeye özen vermek gerekir. Kırmızı et, kümes hayvanları, chia gibi tohumlar, buğday ruşeymi, yabani pirinç, istiridye, kuru fasulye, kaju, bezelye ve badem gibi besinler çinko alımı için gereklidir. Ayrıca doktor kararı ile birtakım takviyeler de gerçekleştirilebilir.

  • çinko eksikliği
  • çinko eksikliği nedir
  • çinko eksikliğinin belirtileri
  • çinko eksikliği neden olur
  • çinko eksikliğinin nedenleri
  • çinko eksikliğinin giderilmesi
  • çinko eksikliği nasıl giderilir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yoğurtla Zayıflama Yöntemleri Nelerdir? Zayıflayanlar ve Yorumlar