Sağlık 18 Ocak 2022 - 12:13:31

Bebeklerde ve Yetişkinlerde Pişik Neden Olur? Pişiğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde ve Yetişkinlerde Pişik Neden Olur? Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişik, vücudun hava almayan kıvrımlı bölgelerinin ıslak ve nemli kalması sonrasında terlemenin etkisi ile meydana gelen tahriş ve kırmızılık olarak adlandırılır.

Pişik Nedir, Ne Demek?

Derinin sağlıklı ve esnek yapısının bozulması sonrasında meydana gelen iltihaplanma ile karakterize olan pişik; döküntü ve kızarıklık ile kendini gösteren bir cilt problemidir. Genel olarak bebeklerde meydana gelen pişik sorunu yetişkinlerde de sıkça karşılaşılmaktadır.

Bu rahatsızlık derinin sürtünme ve havasız kalmasından dolayı meydana gelebilmektedir. Pişik oluştuktan sonra cilt yüzeyinde kızarma, kaşıntı ve acı hissi oluşmaktadır. Bebeklerde pişik özellikle alt bezi kullanılırken sıkça görülmesine sebep olur. Bunun yanı sıra yetişkinlerde ise daha çok sürtünmeden ve dar kıyafetlerden dolayı olmaktadır.

Bebeklerde ve Yetişkinlerde Pişik Neden Olur?

Bebeklerde sıkça görülen pişik oluşumu, bebeğin bezinin kuru olması için gerekli olan hassasiyetin sağlanamamasından kaynaklanır. Bebeklerin teni henüz çok yumuşak ve hassas olduğundan bu cilt problemi sıkça karşılaşılan sorunlardan biridir. İdrar emmeyen ve bebek tenine uygun olmayan bezler bebekte pişiğe neden olabilmektedir. Uzun süre havasız kalan cilt idrarın asitli olmasından dolayı pişiğin ortaya çıkmasına sebep olur.

Bebeklerin cilt yapıları yetişkinlere oranla daha hassas ve narindir. Giydirilen kıyafetlerin kumaşlarından da kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Şöyle ki çok fazla naylon içerikli kıyafetlerin kullanılması pişiği kaçınılmaz bir hale getirmektedir.

Yetişkinlerde pişik genel anlamda bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum sonrasında genital bölgede mantar oluşumu ve beraberinde pişik problemi söz konusu olmaktadır. Ayrıca aşırı kilo sonrasında deride meydana gelen sürtünme, birtakım cilt rahatsızlıkları, sindirim sistemi bozuklukları, idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlar pişiğe neden olabilir.

Islak Mendil Pişik Yapar mı?

Bebeklerin alt temizliğinde kullanılan bazı ıslak mendiller ve bu ıslak mendillerin kalitesiz olması bebeğin poposunda kızarıklığa neden olur. Önlem alınmaz ise pişik meydana gelebilmektedir. Islak mendil yerine nemli bir bez kullanarak kurutulması pişiği az da olsa engelleyecektir. Kullanılan ıslak mendillerin alkolsüz olması önemlidir.

Bebeklerde bu sorun sıkça karşılaşılsa da ilerleyen yaşlarda da bu sorun meydana gelebilmektedir. Özellikle sürtünme ile beraber oluşması acı hissi vereceğinden bebeğin huzursuz olmasına neden olur. Bebeklerin boyun kısmında da olabilmektedir. Havasız kalan cilt bebeğin boyun kısmının sürtünme yolu ile de ortaya çıkabilir.

Pişiğe Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meydana gelen pişik kızarıklık ve yanma hissi ile belirti göstermektedir. Bebeklerde bu durum meydana geldikten sonra sonra cildinin çok çabuk kızardığı ve bebeğin oldukça huzursuz olduğu gözlenir. Pişik kremleri bu konuda faydalı olabilmektedir.

Pişiğin geçmesi için meydana geldiği bölgenin sık sık havalandırılması gerekmektedir. Özellikle bez değişimi sonrası temizliği yapıldıktan sonra mutlaka cildin kuruması beklenmelidir. Kuruyan cilt üzerine koruyucu krem ya da pudra uygulaması yapılarak bebeğin altı kapanmalıdır. Çok uzun süre aynı bezin bebekte durması havasızlığa ve idrardan dolayı asit olmasına sebep olacağından altının değiştirilmesi için çok fazla beklenilmemesi gerekir.

Evde pişik tedavisi için bebeklere zeytinyağı ve lavanta yağı önerilirken yetişkinler için hindistan cevizi yağı ve yoğurt tavsiye edilmektedir. Pişikten kurtulmak için bu tarz yöntemlerden destek alabilirsiniz.

Bebeklerin Boyun Altı Pişiği Nasıl Geçer?

Bebeğin boyun ve hatta cildinin boğum bölgelerinde pişik meydana gelmiş ise hızlı bir şekilde bölge temizlenmeli kurutulmalı ve bu sorunu önleyici bebek ürünleri kullanılmalıdır. Kızarıklık olan bölgede bakteri üretimi çok fazla olur. Bu yüzden bebeklerde pişik meydana geldiğinde hızlı bir şekilde iyileştirilmesi gerekmektedir. Üreyen bakteriler çeşitli cilt hastalıklarına sebep olabilir. Önleyici kremler kullanılmasına rağmen herhangi bir etki görülmüyor ise mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Aksi takdirde bebeğin cilt rahatsızlıkları çok sık olacaktır. Bunun yanı sıra bebeğin cildi her zaman temiz tutulmalıdır.

  • bebeklerde pişik
  • yetişkinlerde pişik
  • bebeklerde pişik neden olur
  • pişiğe ne iyi gelir
Yorumlar
Nurten Erdöl Pişik bebekler genel olarak sıcak havalarda ya da altını geç değiştirdiğinizde olur. Benim çocuğum 5 aylıkken bu problemi yaşamıştık. Tenleri hassas olduğu için böyle şeyler olabiliyor. O yüzden kremlerle korumalı ve devamlı olarak temiz tutmalı cevapla
Leyla Sönmez Pişik genelde yaz aylarında çok oluyor ve ben kremlerle geçiriyorum. Ayrıca bebeğimin sıcak havalarda bezine çok dikkat ediyorum. Teni çok hassas olduğu için hemen tahriş oluyor ve pişik oluşuyor. Pişik kremini mutlaka kullanın derim. İşe yarıyor. Ama olduktan sonra değil devamlı sürün küçükken. cevapla
yorum yaz
Heteroseksüel Nedir? Heteroseksüel Ne Demek? Kimlere Heteroseksüel Denir?