Sağlık

Bel Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

18 Kasım 2017 - 08:36:28
Bel ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Bel ağrısı; birçok kişide farklı sebeplerle ortaya çıkabilen, kişiye huzursuzluk veren bir rahatsızlıktır.

Bel Ağrısı Nedir? Nasıl Olur?

Çoğu insanın hayatında bir kez bile olsa bel ağrısı ile karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Bu ağrının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Özellikle çok fazla yorulan ve sürekli olarak ayakta duran kişilerde daha sık görülür. İleriki dönemlerde ise bel fıtığı olarak karşılanmak mümkündür. Belde oluşan ağrı bir çok nedenden dolayı meydana gelerek kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. İskelet sisteminin en önemli bölgelerinden biri olan bel ve bel çevresi tüm omurganın düzenli hareket edilmesini sağlar.

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Vücudun dik durmasını sağlayan omurga sisteminde bel bölgesi kilit noktasıdır. Yürüme, kalkma ve hareket etmeyi sağlayan bel bölgesinde herhangi bir ağrı ya da acı olduğunda tüm vücudun etkilenmesine sebep olur. En sık karşılaşılan bel bölgesi sorunu ise bel fıtığının meydana gelmesidir. Bel fıtığının da çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bel ağrısı çok fazla ağır eşya taşıma, sürekli aynı yönde durma, ani hareket ve ayakta fazla kalmaya bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bel fıtığı ağrısı ise bel ve bacak bölgesinde şiddetli ağrıya sebep olur. Özellikle bel bölgesi kemiklerinin hareket ederek beldeki disklerin yerinden oynaması sonucu sinir uçlarına yapılan baskıdan ötürü oluşan ağrılardır. Çoğu kişide görülebilen bel fıtığı ve fıtığa bağlı ağrı şiddetli olup dayanılmaz bir hal alabilmektedir. Bu ağrı kişinin bel bölgesine olan baskıdan dolayı ağrının şiddeti artabilir. Çok şiddetli ağrılarda bel tutulması da meydana gelebilmektedir. Özellikle sürekli ayakta çalışan kişilerde bu tarz ağrılar çok sık olmaktadır.

Bel Ağırısı Nasıl Geçer?

Ağrının kaynağının tespit edilebilmesi için öncelikle doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Doktor kontrolü sonrasında bel bölgesinde filmler çekilerek ağrının neden kaynaklı olduğu teşhis edilir ve tedaviye başlanır. Sık sık bel bölgesinde ağrı yaşayan kişilerde iğne ya da ilaç tedavisine de başlanabilmektedir. Ağır kaldırmak, yanlış hareket yapmak ya da hızlı oturup kalkmak bel bölgesinde bulunan kemiklerin zedelenmesine sebep olabilir. Aralıklar ile ağrı çekenler içinse yakınadı verilen ve bel bölgesindeki ağrıyı kesen özel bant uygulamaları yapılmaktadır.Belde oluşan ağrı kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyerek kişinin sosyal hayatını normal geçirmesine engel olabilir. Bu sebeple herhangi bir ağrıda acele bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir.

Gebelikte Bel Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Gebelik döneminde de bel ağrılarının fazla olduğu görülmektedir. Bu dönemde karın bölgesinde bebeğin ağırlığından dolayı tüm kuvvet bel bölgesinde toplanmaktadır. Sürekli dinlenerek ve belin arka kısmına destek olması için yastık desteği kullanılması bel ağrılarının oluşmasına engel olabilmektedir. Bu sayede anne adayı hamilelik döneminde bel ağrısı şikayetleri yaşamamaktadır. Omurganın en önemli bölgesi olan bel kısmının oturarak çalışanlarda da hep aynı pozisyonda olunmasından dolayı ağrılar meydana gelebilir. Aralıklı olarak belin hareket ettirilmesi bel ağrılarının ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Yorumlar
Muazzez keskin 18 Kasım 2017 - 08:46:28 Ben ağrısı nedenleri tam olarak nedir bilmiyorum ama gerçekten çok kötü bir ağrı konusunda herkesle hemfikirim. Masa başı çalıştığım için eve gittiğim öyle çok ağrıyor ki. Son 1 aydır böyle ve bunun için doktora gitmeyi düşünüyorum.cevapla
Gülten Çetin 24 Eylül 2018 - 17:11:34 Bel ağrısı için korse kullanmak kesin çözüm oluyor mu? Kış aylarında genelde belim üşüyor ve sonrasında ağrı meydana geliyor. Tüm gündelik hayatımı etkiliyor gerçekten. Hep krem kas gevşetici filan sürüyorum ama bu sene korse kullanmayı deneyeceğim. Kullananlar etkili oluyor diyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: