Böğürtlen kökü faydaları nelerdir? Nasıl içilir? Kullananlar ve yorumlar
Sağlık

Böğürtlen Kökü Faydaları Nelerdir? Nasıl İçilir? Kullananlar ve Yorumlar

16 Haziran 2018 - 04:52:48

Böğürtlen, tüketimi oldukça sevilen meyvelerden birisi olarak gösterilebilirken böğürtlen kökü sağlık için çok büyük etkiler ortaya koyar.

aronya çayı

Böğürtlen Kökü Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Böğürtlen, ülkemizde Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde yetişen meyvelerden birisidir. Bunun yanı sıra dünya üzerinde de çok sayıdaki ülkede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Böğürtlen ağaçta yetişirken ağacı çalı formundadır ve köklerine ulaşım oldukça rahat olacaktır. Genel olarak bu ağaçlar nemli ortamları sevmektedir. Bu tarz bir ortamda yetişen böğürtlen ağacı bulunduğunda rahatlıkla kökleri alınarak kullanım için böğürtlen kökü elde edilebilir. Yanında kökleri alabilmek için kesici bir madde bulunduran kişiler kısa süre içerisinde kökleri toplayabilirler.

Böğürtlen Kökünün Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen kökünün kullanımında insan vücudu için çok sayıda fayda bulunur. Bunlardan etkileri en yüksek olan ikisi genel olarak bu ürünün kullanılmasına sebep olmaktadır. İlki lösemi adı verilen kan kanserine karşı ilerlemeyi durdurucu bir etkisi olmasıdır. Genelde insanlar bu kökü aldıktan sonra ısırgan oyu ilke birlikte kaynatarak bir karışım hazırlarlar. Bu karışımın düzenli olarak tüketimi lösemi hastalarında kanserin ilerlememesine katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bayanların rahimlerini güçlendirebilir. Yumurtalıkları uyarır ve daha sağlam bir hale getirir. Bu özelliği sebebiyle halk arasında hamile kalmayı sağlayan ürün olarak da sunulmaya başlanmıştır. Ancak bu konuda farklı sorunlar bulunuyorsa kişilerin hamile kalmasını sağlamaz.

Böğürtlen Kökü Nasıl İçilir?

Böğürtlen kökünü kullanmayı düşünen kişiler bunun için kökleri bir tencere yardımıyla kaynatmalıdır. İlk olarak kökler tencereye atılır ve üzerine yaklaşık 30 bardak kadar gelecek bir su eklenir. Bunun sebebi 1 ay boyunca düzenli olarak tüketilecek olmasıdır. Günde 1 bardak tüketileceğinden kişilerin bu miktarda su kullanımı daha doğru olur. Kökü ve suyu tencereye ekleyen kişiler beraber kaynamaya bırakırlar. Suyun kaynamaya başlamasından 10-15 dakika sonra karışımın altı kapatılır ve böğürtlen kökü çayı hazır olur. Bunu buzdolabında saklaması gereken kişiler şişe, kavanoz ya da sürahide rahatlıkla bu çayı saklayabilir. Günde bir bardak içmeleri faydaları etkilerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Böğürtlen Kökü Kullananlar ve Yorumları

Genel olarak bu tarz bitkisel çözümler kişilerin son tercihleri olmaktadır. Ancak etraflarından ya da çeşitli haber kaynaklarından duydukları haberler sonrasında bu bitkisel çözümleri yapmaya karar veren kişiler sonrasında olumlu sonuç alabilirler. Eğer hamilelik için bu ürünün kullanımı düşünülüyorsa testlerin ilk olarak yapılması gerekmektedir. Kişilerin hamilelik yaşayabilmesi için herhangi bir sorunları bulunmuyorsa bu durumda böğürtlen kökü kullanımı şanslarını daha yüksek düzeylere çıkarabilmektedir. Ancak bu aşamada işin içerisinde şans faktörünün de olduğunu unutmamak gerekir. Bunu düşünerek tüketildiğinde ürünün faydalı olduğunu söyleyen kişilere rastlamak mümkündür. Böğürtlen kökü kullanımı son dönemde çocuk sahibi olmakta zorlanan kişilerde yükselirken olumlu ve olumsuz sonuçların her ikisi ile de karşılaşmak mümkün olmaktadır.

aronya çayı

Yorumlar
Müge Gençtürk 16 Haziran 2018 - 05:02:48 Böğürtlen kökünün kansere faydaları nelerdir? Kürünü kullanmak faydalı olur mu? İnternet üzerinde gezinirken görmüştüm. Satın almak için ne yapmam gerekiyor? Kullananlar var mı? Bir yan etkisini gören var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı