Burun yağı nasıl temizlenir?
Yaşam

Burun Yağı Nasıl Temizlenir?

14 Ocak 2018 - 05:00:46

Burun yağı yani burun yüzeyinde oluşan siyah noktalara verilen isimlerden biridir. Bu siyah noktalar burun yüzeyinde yer alan gözeneklerin içinin kalıntılar ile dolmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra bazı ciltlerde yağ oranı fazla olduğundan T bölgesi çok çabuk yağlanabilmektedir.

aronya çayı

Burun Yağı Nedir? Burun Üzerinde Siyah Nokta Oluşumu

Burun yağı nedeniyle siyah nokta oluşumu gerçekleşir. Burun yüzeyinde yer alan gözeneklerin kalıntılar ile dolarak sıkma işlemi yapıldığında gözeneklerden çıkan beyaz renkli yağlarda siyah nokta denilmektedir. Çok uzun süre temizlenmediğinde cildin hava almasına engel olur ve zamanla akneye dönüşebilmektedir. Siyah noktalar düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Gözenek içerisinden çıkan kirler cildin sağlığını bozmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde siyah noktaların fazla oluşu beslenme kaynaklı da olabilmektedir. Bu durumda çeşitli yöntemler ile siyah nokta temizliği yapılmaktadır.

Burundaki Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

  • Siyah noktalar cildin burun ve alın kısmında daha sık bir şekilde meydana gelmektedir. Cildin hava almasına engel olduğu gibi cildin daha çabuk yaşlanmasına da sebep olmaktadır. Yağlı ciltlerde siyah noktalar daha fazla olmaktadır. Cildin sürekli olarak temizlenmesi yağ dengesinin de korunmasını sağlar.
  • Yağlı ve karma ciltlerin en büyük şikayetlerinden biri olan siyah noktalar düzenli bakım ile giderilebilmektedir. Cilde yerleşen siyah noktalar sıkma işlemi ile temizlenerek gözeneklerin açılması sağlanır. Açılan gözeneklerin küçültülmesi için de tonik ya da maskeler tercih edilir. Gözenek sıkılaştırıcı ürünler ile siyah nokta oluşumu engellenebilmektedir.
  • Siyah noktalar temizlenmediğinde ciltte oluşan deliksi görüntü kişiyi rahatsız etmektedir. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için düzenli olarak cilt bakımının yapılması gerekmektedir.

Burun Yağı İnasıl Temizlenir?

  • Ciltte ve burunda oluşan yağlanmanın önüne geçmek için her ay düzenli bir şekilde profesyonel cilt bakımına ihtiyaç duyulabilir. Evde yapılan cilt bakımları ise daha çok yardımcı cilt bakımlarıdır. Siyah noktalar için yapılan cilt bakımında mutlaka cilde uygun ürünlerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Buhar işlemi ciltteki gözeneklerin açılarak siyah noktaların temizlenmesine daha çok yardımcı olur.
  • Cilt bakımında öncelikle cildin tamamen kalıntılardan temizlenmiş olması gerekmektedir. Köpük ya da jeller cilt temizliğinin yapılmasına yardımcı olur. Ciltteki gözeneklerin açılması ve yumuşaması için cildin durumuna göre sıcak su buharı uygulanır. Cildin nefes almasını sağlayan buhar işlemi siyah noktalarında çıkışını kolaylaştırmaktadır.
  • Buhar işleminden sonra siyah noktaların sıkılma işlemi yapılır. Gözeneklerdeki kalıntıların çıkarılmasından sonra gözeneklerin sıkılaşması ve cildin nemini geri kazanması için maske uygulaması yapılır. Maske uygulamasından sonra yine gözenek sıkılaştırıcı tonik uygulaması yapılarak ciltte şok etkisi yaratılır. Ardından nemlendirici uygulanarak cilt bakım işlemi sonlandırılır.
Burun Yağını Temizlemek İçin Ne Yapmlıyız?

Cildin yağlı olması burun yağına sebep olur. Yağ dengeleyici ürünler burun yüzeyinin yağlanıp siyah nokta oluşumuna da engel olur. Profesyonel yapılan cilt bakım uygulamalarının yanı sıra haftalık olarak kişinin de ede kendi cilt bakım uygulaması yaparak gözeneklerin küçülmesini sağlayabilir

aronya çayı

Yorumlar
Gizem Ala 16 Ocak 2018 - 12:29:34 Burun üzerinden neden siyah nokta oluşur? Ben yüzüme bakım yapıyorum. Makyaj yaptıktan sonra mutlaka temizlerim. Ama burnumun üzerinde siyah noktalar yine çıkıyor bir türlü engelleyemiyorum. Burun üzerindeki yağ nasıl gider? Ne yapmak gerekir?cevapla
Serpil Çelikel 22 Ekim 2018 - 11:57:31 Burun yağı temizleme makineleri varmış. Kullananlar var mı? Burnumun üzerindeki yağlanmayı önleyemiyorum. Kendim yıkıyorum vs ama tekrar tekrar yağlanıyor. Bunun için ne yapmak gerekir diye araştırırken makinelerinin olduğunu duydum. Nerede satılıyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı