Dalak nedir? Ne işe yarar? Nerededir?
Sağlık

Dalak Nedir? Ne İşe Yarar? Nerededir?

24 Temmuz 2018 - 03:51:01

İç organlar arasında görevi birçok kişi tarafından bilinmeyenlerden olan dalak mide ve diyaframın arasında yer alarak görevini her gün kusursuz bir şekilde yerine getirmektedir.

Dalak Nedir, Ne Demek? Nerededir?

İç organların bazıları yaşam için olmazsa olmaz özellik gösterirken bazıları olmadan da insanalar yaşamlarına devam edebilirler. Dalak da vücut için hayati önemi bulunmayan ancak vücuda faydalarının yadsınamadığı organlardan birisidir. Genelde insan vücudunda 75 ile 100 gram arasında bir ağırlığı olur. Midenin arka kısmında yer alan dalak, fazla performans gösterildiğinde kendisini insana hissettirmektedir. Vücut için önemli görevleri bulunuyor olsa da normal şartlarda diğer iç organlar da mecbur kalındığında dalağın gösterdiği faydayı aralarında bölüşerek gösterebilirler. Bu durum dalağın iç organlar arasında her zaman en sonlarda sayılmasına sebep olmaktadır.

Dalak Ne İşe Yarar?

İnsanlar anne karnındayken ihtiyaç duyulan alyuvar üretimi dalak tarafından yapılmaktadır. Doğum aşamasından sonra bu görev kemik iliğine devredilir ve kemik iliğinde bir problem olana dek dalak bu görevi yapmaya devam etmez. Bunun yanında kanın temizlenmesinde ve vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasında etkili olan iç organlardan birisidir. Dalak, aynı zamanda vücudun kan deposu olarak görev almaktadır. Vücudun çok fazla enerji gerektirdiği durumlarında ya da kansızlık yaşanan durumlarda depo edilen bu kan rahatlıkla kullanılabilir. Son olarak bazı hastalıkların hangi seviyede seyrettiğinin ölçümünde dalağın büyüklüğü kullanılmaktadır.

Dalak hastalıkları nelerdir? Neden olur?

Vücutta yer alan iç organlar belirli sorunlar ile karşılaşırken bunlar vücudun tamamını etkileyebilir. Dalağın da yaşadığı sorunlar ciddi rahatsızlıkları ortaya çıkarırken insanlar olabilecek en kısa sürede bu rahatsızlıklardan kurtulmak için adımlar atacaklardır. Dalakta yaşanan rahatsızlıklardan ilki dalakta tümör oluşumudur. İyi huylu ya da kötü huylu olabilen tümörler rahatlıkla dalakta gelişebilir. Dalakta apse ya da kist oluşumu da rastlanan diğer rahatsızlıklar olarak gösterilmektedir. Bu rahatsızlıklar kendisini göstermeye başladığında tıkanma ya da nefes kesikliği belirtileri ortaya çıkar. Bunlar da hayatı son derece olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Dalak Hastalıklarık Nasıl Tedavileri Edilir?

Dalak kaynaklı olan hastalıkların tedavisinde uzmanların görüşleri her zaman ilk sıradadır. Kişilerin dalaklarında yaşadıkları problemler için internet üzerinden topladıkları bilgiler ile hareket etmeleri son derece yanlış olurken doktorların kendilerine söyledikleri harfiyen yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu aşamada ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler ile sonuca gidilmesi muhtemeldir. Her iki seçenekte de kişilerin kendilerini psikolojik olarak tedaviye hazırlaması önem arz eder. Bunun yanı sıra doğal yollardan dalaklarına faydalı olacak olan yiyecekleri tüketmek isteyen kişiler enginar, havuç, üzüm, incir ve badem gibi gıdaları düzenli olarak tüketmeyi tercih edebilirler. Vücuttaki en önemli organlar arasında gösterilmemesine rağmen dalak üzerinde yaşanan sorunlar çok ciddi şekilde vücudu etkileyeceğinden kişilerin dalaklarının sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Kübra Ayaz 24 Temmuz 2018 - 04:01:01 Dalak büyümesi neden olur? bu organda büyümeyi etkileyen ve tetikleyen şeyler nelerdir? Büyüme durumunda karın ağrısı yapar mı? bu rahatsızlığın tedavisi nasıl yapılır? Bitkisel olarak var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: