Dik durmak için korse nasıl kullanılır? Duruşu düzeltir mi?
Sağlık

Dik Durmak İçin Korse Nasıl Kullanılır? Duruşu Düzeltir mi?

21 Mayıs 2018 - 22:04:30

Dik durmak için korse kullanımı genellikle bel ve sırt ağrılarında tercih edilmektedir. Fakat farklı çeşitte bulunan korseler kişide duruş bozukluğunun da giderilmesi için kullanılabilmektedir. Çoğu kişinin şikayetçi olduğu sırt ve bel bölgesindeki ağrılar yanlış duruştan ve bel bölgesine fazla yüklenilmesinden dolayı kaynaklanabilmektedir.

Dik Durmanın Önemi Nedir?

Kişinin dik duruşu omurganın daha rahat etmesini sağlar. Yanlış duruş bozuklukları omurgaya baskının fazla olmasına neden olur. Bölgedeki kasların da zarar görmesine sebep olmaktadır. Kişinin dik durarak ya da dik oturarak bel bölgesine fazla yüklenmesi engellenmesi gerekir. Çünkü vücudun ayakta ve dik durmasını sağlayan omurga bel bölgesine ağırlık verildikçe bölgedeki kemiklerin zarar görmesine sebep olmaktadır. Dik durmak için korse kullanımı kişinin günlük hayatını da etkilemez. Gün içerisinde kullanılabilen korse zamanla kişinin alışmasını sağlar.

Korse Kullanımı Ne İşe Yarar?

Bel ve sırt bölgesinin düz durmasını sağlayan korse özellikle duruş bozukluklarının tedavi edilmesi için tercih edilmektedir. Çok fazla kamburluk meydana gelmiş ise dik durmak için korse kullanımı tavsiye edilir. Doktor tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra kişinin korse kullanması uygun görülmüş ise mutlaka tavsiye edilen korse çeşidini kullanması gerekir. Korse kullanılması gereken durumlarda kullanılmaz ise ilerleyen dönemlerde daha farklı ve ciddi sırt ve bel bölgesi rahatsızlıkları meydana gelebilir. Dik duruşun olmasını sağlayan korsenin düzenli kullanımı sonrasında sırtta gözle görülür bir düzelme ortaya çıkar. Kişinin bel ve sırt ağrılarının azalmasında da yardımcı olan korsenin bu bölgedeki kasların çalıştırılması için tercih edildiği bilinmektedir. Sırt bölgesindeki kasların çalışmasına yardımcı olarak kişide gün geçtikçe omurganın düzleştiği görülür. Korsenin ilk kullanımlarında bel ve sırt ağrılarının olması bölgedeki kasların çalışmaya başladığını gösterir.

Korse Duruşu Düzeltir mi?

Günlük hayatta karşılaşılan çoğu kişide duruş bozukluğu olduğu görülmektedir. Sırt bölgesinde çıkıntı şeklinde olan bu görüntü kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Bunun dışında omuz bölgesinde de duruş bozukluğu meydana gelebilmektedir. Görüntünün sağlıklı bir şekilde olması için korse kullanımı kişinin duruş bozukluğunu büyük ölçüde gidermektedir. Sürekli olarak oturarak çalışan ya da doğru şekilde oturamayan birçok kişide duruş bozukluğu meydana gelebilmektedir. Bununla beraber yaşa bağlı olarak duruş bozuklukları da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun tedavisi için dik duruş sağlayan korseler tercih edilebilmektedir. Kişinin sırt bölgesinin düz durmasını sağlayan bu korseler düzenli kullanım sonrasında gözle görülür bir şekilde duruş bozukluğunu giderebilmektedir.

Duruş Bozukluğu Nasıl Geçer?

Küçük yaşlarda görülen duruş bozukluklarında korse kullanımı daha kısa sürede tedaviye cevap alınmasına yardımcı olur. Kemik yapısı henüz oturmadığı için özellikle ergenlik döneminde bireyin duruş bozukluğu var ise mutlaka doktor kontrolü sonrasında dik duruşu sağlayan korse kullanımı işe yarayacaktır. Sırt ve bel bölgesinde bulunan kasların aktif hale gelerek olması gereken yapıya korseler yardımcı olabilmektedir.

Yorumlar
Sevda Candemir 21 Mayıs 2018 - 22:14:30 Dik durmayı sağlayan korseler var mı? Çalışırken çok fazla eğik duruyorum bu da sırtımda ağrılara neden oluyor. Dik durmamı sağlayacak yöntemler nelerdir? Hareketler ve egzersizler de varmış ama vakit bulamıyorum. Hangi korseler etkili olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: