Diyet salata tarifleri ve çeşitleri nedir?
Diyet

Diyet Salata Tarifleri ve Çeşitleri Nedir?

19 Şubat 2018 - 01:15:05

Kilo verme sürecinde zayıflamak isteyen kişiler tarafından tüketilen ve kalorisi az olan bitkiler ile yapılan salatalara diyet salata denir.

Diyet Salatanın Faydaları Nelerdir?

Kilolu sorunu yaşayan bir sürü kişinin diyet listesinde yer alan salatalardır. Öğün içerisinde salata veya çorba tüketmek zayıflama sürecini hızlandırmaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler vitamin ve mineral açısından yararlı besinler olduğu için diyet sürecinde bu besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı çeşitleri sade olarak tüketildiğinde kişiyi yeterince doyurmamaktadır. Fakat besin değeri yüksek olan malzemelerle hazırlanan diyet salata çeşitleri hem doyurucudur hem de kişinin kilo verme sürecini hızlandırmaktadır. Bu yüzden öğün olarak tüketilen salata tarifleri sayesinde kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Diyet Salata Tarifleri Nelerdir?

  • Öğün olarak tüketilebilen salata türlerinden en önemlisi baklagilli salatadır. Günü yoğun olarak geçen kişi baklagilleri haşlayarak porsiyonları buzdolabına atma avantajına sahiptir. Bu sayede zaman kaybı olmadan öğün hazırlanabilir. Baklagiller su içerisinde sekiz saat kadar ıslatılır. Islatılma işleminden sonra baklagil haşlanır ve kişi sayısına göre salatanın içinde kullanılır.
  • Diğer çeşit yoğurtlu lahana salatasıdır. Lahana ince şekilde doğranır. Bu işlemden sonra altı yemek kaşığı yoğurt çırpılır ve yarım havuç rendesi ile harmanlanır. Karışımın içerisine maydanoz, iki kaşık mısır, nane, pul biber, sumak eklenerek bir kase yoğurtla beraber tüketilebilir.
  • Yoğurtlu tavuk salatası için gerekli malzemeler; yüz gram tavuk göğsü, altı kaşık kinoa, beş kaşık yoğurt, bir tane kırmızı biber, maydanoz, dereotu, bir adet salatalık ve tavuktur. Kinoa ve tavuk ayrı olacak şekilde haşlanır. Haşlanan tavuk didiklenir. Salatalık, dereotu, maydanoz, kırmızı biber doğranır. Doğranan malzemeler karıştırılır ve yoğurt çırpılarak ilave edilir. Son olarak haşlanmış kinoa ve tavuk karışıma ilave edilmektedir. Harmanlanan malzemelerin besin değerleri yüksek olduğu için bu salata tek bir şekilde tüketilebilir.

Sebzeli Diyet Salata Tarifi

Lorlu ıspanak diyet salata için 250 gram ıspanak doğranır. Yedi adet çeri domates, dört kaşık nar, bir çay kaşığı çörek otu, altı kaşık lor peyniri, bir tane kırmızı biber, birkaç dal roka, zeytinyağı, sirke ve limon karıştırılır. Karışım çorba ile tüketilebilir. Makarna salatasına eklenecek malzemeler; elli gram esmer makarna, iki tane salatalık, yarım havuç rendesi, maydanoz, üç kaşık mısır, dereotu, iki tane domates yeterlidir. Makarna haşlanır. Doğranan sebzelerin tamamı makarnaya ilave edilir. Bir kase yoğurtla birlikte tüketilebilir.

Meyveli Diyet Salata Tarifleri

Meyveli salata tarifi için ise roka, yüz gram ıspanak, yüz gram semizotu, dört tane sivri biber, maydanoz, dört yemek kaşığı nar, bir tane kivi, çeyrek greyfurt gereklidir. Malzemeler yıkanır ve güzel bir şekilde doğranır. Malzemeler karıştırılır ve içine bir ila iki tatlı kaşığı zeytin yağı eklenir. Diyet salata tarifleri tercihe göre sade olarak tüketilebilmektedir.

Yorumlar
Birgül Demirtaş 19 Şubat 2018 - 01:25:05 Diyet salata kalorisi nedir? Kendim bir diyete başlamak istiyorum ve öğünlerde bu tarz salatalardan tüketmek istiyorum. Bunun için hangi tarifler uygun olur? Diyet salata içerisine neler konur? Tavuklu güzel olur mu?cevapla
Pınar Şekerci 03 Ocak 2019 - 11:38:45 Kilo vermek istiyorum diyete başladım ama diyet salatası nasıl olmalı onu öğrenmek istiyorum. Kalori oranının çok yüksek olmaması için içine besleyici özelliği yüksek olarak neler katabilirim onları araştırıyorum. Ton balıklı ya da tavuklu olanlar kalori açısından yüksek olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: