Sağlık 20 Nisan 2021 - 14:55:39

Doğumda Sıcak Su Ne İşe Yarar? Neden ve Nasıl Kullanılır?

Doğumda Sıcak Su Ne İşe Yarar? Neden ve Nasıl Kullanılır?

Doğum esnasında anne adayının rahatlamasını ve daha rahat doğum yapmasını sağlayan sıcak su yöntemi uygulanmaktadır.

Doğumda Sıcak Su Ne İşe Yarar?

  • Doğum esnasında sıcak su kasların gevşemesini sağlamaktadır. Ayrıca kişi ruhsal olarak bu su sayesinde rahatlamaktadır.
  • Sıcak sudan kaynaklı olarak rahme doğru giden kan akımı artmaktadır. Dolayısı ile rahimdeki kasılmalar sudan dolayı çok fazla ağrılı olmamaktadır.
  • Kan akımının artması ile beraber rahim kaslarındaki oksijen seviyesi de artmaktadır. Bu sayede rahim kası iyi bir şekilde kasılmakta ve doğurma zamanı daha az olmaktadır.
  • Sıcak su anne adayının rahatlamasını sağlar. Doğum anı için anne suyun etkisiyle daha kolay hazırlanmaktadır.
  • Eski dönemlerde sıcak sudan yardım alarak doğum yapılmaktaydı. Fakat zamanın ilerlemesi ile suda doğum yapmak moda haline geldi. Sıcak suyun içerisinde doğum gerçekleştiği zaman kişi çok az ağrı hissetmekte ve kasları rahat bir şekilde gevşemektedir. Kaslar gevşediği zaman doğum yapmak kolay bir hale gelir.

Sıcak Su Neden ve Nasıl Kullanılır?

Suyun rahatlatıcı etkisinin olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu rahatlatıcı etkiden dolayı kişi ağrıları çok fazla hissetmemektedir. Doğumun rahat bir şekilde tamamlanması anne ve bebek için önem teşkil eder. Konforlu bir doğum için sıcak su işlevseldir. Doğum süreci içerisinde önemli bir yere sahip olan sıcak su ağrılar ile mücadele etmek için doğal ve sağlıklı bir yoldur. Hastanede doğum gerçekleşiyor ise kişi doğumdan önce sıcak bir duş alabilir. Ilık duş sayesinde doğuma kolay bir şekilde hazırlanılır ve doğum çok zorlayıcı geçmez.

Doğumda Sıcak Suyun Önemi Nedir?

Anne adayı hastaneye gittiği zaman doğum stresi ve heyecanına kapılabilmektedir. Hissedilen bu olumsuz duygular doğumun yavaşlamasına ya da durmasına yol açabilmektedir. Bu olasılıklardan dolayı anne adayının rahatlaması ve sakin olması gerekir. Sakin ve rahat bir doğum atlatmak için sıcak suyun yeri önemlidir. Suni sancı verilmeden önce kişi ebeye veya hekime danışmalı izin dahilinde ılık duş almalıdır. Ruh ve vücut gevşediği zaman doğum tekrardan başlayabilmektedir. Fakat duş alma süresi çok uzun sürmemelidir. Uzun süre duşta kalmak ters ve olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Doğum Öncesi Rahatlama Teknikleri Nelerdir?

Akan suyu ya da dalga seslerini dinlemek kişinin rahatlamasını sağlar. Gebelik döneminde kaydedilmiş olan bir yoga CD'si kullanılabilir. Derin derin nefes almak, imgeleme egzersizi yapmak, dinlendirici müzikler dinlemek faydalı yöntemler arasında yer alır. Sıcak su torbası kullanılabilir. Doğumun ilerleyen zamanlarında havlu ıslatılarak annenin ensesine sürülebilir. Ilık duş almak rahatlatma yöntemlerinden biridir. Fakat mutlaka doğum doktoruna sormak ve onun onayında duş almak tavsiye edilmektedir. Doğum esnasında sıcak suyun nasıl kullanılacağı konusunda ebe veya doktor uzmandır. Kişinin kendi başına hareket etmemesi, karar almaması ve doktoru ile birlikte hareket etmesi gerekmektedir.

  • doğumda sıcak su
  • doğumda sıcak su ne işe yarar
  • doğumda sıcak suyun önemi
Yorumlar
Şebnem Çetin Doğumda sıcak su nasıl kullanılır? Doğumda sıcak su mutlaka bulunuyor mu? Bu evde doğum yaparken uygulanan bir yöntem mi yoksa hastanelerde de var mı? 5 aylık hamileyim doğum yaklaştıkça endişe sarıyor:) cevapla
yorum yaz
Korse Vücudu Sıkılaştırır mı?