Zayıflama 21 Mayıs 2021 - 02:13:00

Dondurma Kilo Aldırır mı? Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Dondurma Kilo Aldırır mı? Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Yaz mevsiminin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan dondurmanın kilo aldırıp aldırmadığı ile ilgili merak edilen sorular bütünüdür.

Dondurma Kilo Yapar mı?

Tüketilmesi oldukça zevkli olan dondurmanın tadı çoğu kişinin ağız tadına uygundur. Dondurmanın serinletme etkisi bulunmakta ve mineral, vitamin açısından zengin bir besin türüdür. Vitamin ve mineral zengini olduğu için diyet dönemlerinde tüketilmesi sakıncalı bir durum değildir. Vücudun ihtiyaç duyduğu makro besin proteindir. Protein dondurmadan alınabilir. Bu besin hamur işleri, şekerli tatlı gibi gıdalarla kıyaslandığı zaman kalorisinin az olduğu söylenebilir. Fakat tüketilecek olan dondurma türü ve üstüne eklenen soslar kalori oranını değiştirebilir. Bu durumda diyet sürecinde bu tarz detaylara dikkat edilmelidir.

Dondurmanın Kalorsi Yüksek Midir?

Protein oranı fazla olan bir dondurmanın karbonhidrat oranı azdır. Diyet sürecinde fosfor, kalsiyum, B, A ve D vitaminlerini içeren dondurmaların tüketilmesi kilo açısından herhangi bir sorun teşkil etmez. Ara öğünlerden birinde tüketilen iki top dondurmanın tahmini olarak değeri yüz gramdır. Yüz gram sade dondurmaysa yüz elli kaloridir. Şekersiz şekilde hazırlanan light dondurmaların yüz gramı doksan kalori olarak tarif edilir. Külahla birlikte tüketilen dondurmanın altındaki külahın kalorisi yirmidir. Tüketilen dondurma çeşidi kalori oranını belirlemektedir.

Dondurma Kaç Kaloridir?

Yüz gram vanilyalı dondurma iki yüz otuz beş kalori, karamelli dondurma iki yüz atmış beş kalori, Çikolatalı dondurma iki yüz yirmi kalori, limonlu dondurma iki yüz kalori, çilekli dondurma yüz seksen kalori, Karışık iki yüz elli kalori, kavunlu ise yüz atmış beş kaloridir. Meyveli ve light olan çeşitlerin kalorisi düşüktür. Sade olarak tüketilen dondurma kilo aldırmamaktadır. Fakat dondurmanın üzerine eklenen sos, şeker, krema, kurabiye kırıntısı, fıstık, karamel, fındık gibi etkenler kalori oranını arttırdığı için kilo almaya yol açar.

Dondurma Kilo Aldırır mı?

Dikkatli şekillerde ve doğru zamanda tüketilen bu besin kilo yapmamaktadır. Yağ oranının ve kalorinin artması ile dondurmanın lezzeti de güzelleşmektedir. Fakat kilo almamak için light türlerinin tercih edilmesi gerekir. Ara öğünlerde tüketmek doğru bir zaman dilimidir. Yemekten bir saat sonra tüketildiği zaman kolay bir şekilde sindirilmektedir. Kişi aşırı aç veya tok ise dondurmayı tüketmemelidir. Ana öğünden hemen sonra tüketilen dondurma vücuttaki yağ seviyesini arttırmaktadır.

Dondurma Nasıl ve Ne Kadar Tüketilmelidir?

Dondurmanın sık bir şekilde tüketilmesi ödeme neden olmaktadır. Ayrıca vücudun kilolu olmasına yol açmaktadır. Besinin tüketilmesi ile ılık su içmek sindirim sürecini kolaylaştıran bir yöntemdir. Haftada iki ila üç kez dondurma tüketilebilir. Fakat kilo almak istemeyen kişinin dondurmayı ara öğünde tüketmesi ve iki toptan fazla olmaması gerekmektedir. Dondurma dikkatli tüketildiği ve doğru zamanlarda yenildiği sürece kilo aldırmaz. Tüketilen dondurmanın temiz olması ve temiz bir yerde saklanması sağlık açısından önemli bir durumdur.

  • dondurma kilo aldırır mı
  • dondurmanın lezzeti
  • dondurma kaç kalori
  • dondurma kilo yapar mı
Yorumlar
Duygu Kaya Dondurma kalorisi yüksek mi? Kilo yapar mı? Diyette dondurma yemek diyeti bozar mı? Yaz geldi ama ben diyetteyim. Dondurmayı da çok fazla sevdiğim için onu da tüketmek istiyorum. Diyeti bozmadan ne kadar tüketebilirim? cevapla
yorum yaz
Diyet Pırasa Yemeği Kaç Kaloridir? Tarifi Nedir?