Yaşam 11 Ocak 2022 - 13:17:55

Gerçek Bal Nasıl Olur? Orjinal Bal Nasıl Anlaşılır? Şekerlenir mi? Donar mı?

Gerçek Bal Nasıl Olur? Orjinal Bal Nasıl Anlaşılır? Şekerlenir mi? Donar mı?

Gerçek bal; gerek yapısı, gerek tadı ve içeriği ile sahte ballardan ayrılan, sağlık için pek çok faydası bulunan bir besindir.

Gerçek Bal Nasıl Olur?

Oldukça faydalı bir besin olan balı gerçek bal ve sahte bal olarak ayırmanın birtakım yöntemleri ve teknikleri bulunmaktadır. Hayvansal gıdalar, her zaman hayatımızın içerisinde çok büyük bir yer tutarken vücudumuz için de çok faydalı oluyor. Bu doğrultuda bal, tüketilebilen en doğal tatlılardan birisi olurken insanlar için faydaları da saymakla bitmez.

Arılar tarafından muhteşem bir çaba ile üretilen balların orijinal olup olmadıkları ise her zaman tartışma konusu olmaktadır. Birçok üreticinin, üretim süresini kısaltmak ya da maliyeti azaltmak için gerçekleştirdiği işlemler balların daha kalitesiz olmasına neden olurken, fayda düzeyini de düşürmektedir.

Bazı ballar insan için zararlı olabilmektedir. Bu durum her zaman insanların bilinçli bir şekilde bal tüketmesine dikkat çekmektedir. Gerçek bal nasıl anlaşılır sorusunun cevabını araştıran kişiler bu kriterleri alacakları ballar üzerinde deneyerek doğru ürünlere karar verebilirler.

Orjinal Bal Nasıl Anlaşılır?

Satılan balların hakiki bal olup olmadığı her zaman tartışılırken balın donması ya da şekerlenmesi insanlar arasında sahte olup olmadığı anlamak için kullanılan etmenler arasında yer almaktadır. Gerçek petek bal nasıl anlaşılır diye baktığımızda;

  • Uzmanlar, hakiki, doğal ya da diğer bir deyişle kaliteli balların soğuk bir ortamda donabileceğini ve şekerleneceğini belirtmektedir. Balı buzdolabına koyduğunuzda donabilir. Dış ortamın yeteri kadar sıcak olmaması durumunda da balda donmalar ve şekerlenmeler yaşanabilir. Bu durumlar, balın içerisinde koruyucu maddelerin olmadığı ve balın tamamen doğal bir şekilde üretildiğini gösteriyor. Donma ya da şekerlenme sorunları yaşandığında ise kişilerin balı güneşe çıkarması ya da sıcak suyun içerisine bir kabın içerisinde bırakması sorunun çözülmesi ve balın eski haline dönmesi için yeterli olmaktadır.
  • Balı akıttığınız zaman sürekli uzuyorsa gerçek baldır. Eğer kesik kesik akıyorsa bu sahte olduğunu gösterir.
  • Balın gerçek olup olmadığını anlamak için bir başka yöntem su testidir. 1 bardak suya 1 çay kaşığı bal ekleyiniz. Eğer bal suyun içerisinde olduğu gibi kalıyorsa gerçektir. Eğer çözülüyorsa sahte olduğunu gösterir.
  • Gerçek bal yanar mı diye baktığımızda; 1 kibritin ucuna bal değdirip yakınız. Eğer yanıyorsa gerçek baldır. Yanmıyorsa sahte bal demektir.
  • Kağıt havlu üzerine damlatılan balı, kağıt emiyorsa eğer gerçek bal değildir.

Tüm bunların yanı sıra gerçek balı tadarak da anlayabilirsiniz. Gerçek bal genzi hafif yakar ve tüketildikten yaklaşık 10-15 dakika kadar ağızda tadı kalır.

Gerçek Bal Şekerlenir mi? Donar mı?

Hakiki bal dolaba girdiği zaman ya da bulunduğu ortamda hava sıcaklığı düştüğü zaman donar. Eğer donmuyorsa bu gerçek bal olmadığı anlamına gelir. Bunun yanı sıra gerçek bal şekerlenmektedir. Buzdolabında uzun bir süre beklediği zaman adeta tereyağ kıvamına gelmektedir. Eğer bu gerçekleşmiyorsa bal sahte demektir.

Glikoz şurubu ya da esans eklenerek elde edilen ballar, donma ya da şekerlenme yapmamaktadır. Fakat orijinal bal adeta kristalleşir. Aldığınız balların bu konuda gerekli testlerden geçmesi gerekir. Aksi durumda sahte bal yiyorsunuz demektir.

Gerçek Balın Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan gerçek bal vücudu korur ve hastalıklara yakalanma riskinin düşmesini sağlar. Prebiyotik etkisi sayesinde vücuttaki yararlı hücrelerin sayısının artmasını sağlar. Alerjik semptomlara iyi gelir ve kanser riskinin azalmasını sağlar. Buna ek olarak kuvvet verici olarak da bal rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Şeker hastalarının bal kullanırken dikkatli olması gerekirken doğal bir ürün olsa da etkisi oldukça yüksektir. Bu aşamada küçük yaşlardaki çocuklardan başlayarak en yaşlı kişiler dahi balı herhangi bir hastalık engeli olmadığı sürece kullanabilmektedir. Gece yatmadan bal yemek ya da kahvaltıda ve diğer öğünlerde baldan faydalanmak yararlı etkiler sunmaktadır.

  • gerçek bal
  • orjinal bal
  • gerçek bal nasıl olur
  • orjinal bal nasıl anlaşılır
Yorumlar
Deren Keskin Gerçek bal nasıl olur? Gerçek bal ile gerçek olmayan balı ayırt etmek için ne yapmak gerekir? Bu ballar fiyat olarak pahalı mı ne kadar? Orjinal bal peteği nasıl anlaşılır? Nasıl ayırt edebiliriz? Tat olarak da sanırım değişiklikler oluyor. cevapla
Menekşe Sarıçam Gerçek bal şekerlenir mi ve ateşte yanar mı diye merak ediyorum. Sahte ile orjinal olanı ayırt etmek için nasıl bir yöntem uygulamak gerekiyor? Satın almadan önce balın gerçekliğini test etmek pek mümkün olmuyor. Ama en azından biraz bilgimiz olsa iyi olur. cevapla
yorum yaz
Kakule Çayı Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır? Hazırlanışı, Faydaları ve Zararları