Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Tedavisi ne kadar sürer?
Sağlık

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Ne Kadar Sürer?

26 Eylül 2017 - 12:52:34

Gıda zehirlenmesi bakteri ve virüslerin temas etmiş olduğu gıdaların tüketilmesi ile beraber oluşan bir rahatsızlıktır.

Gıda Zehirlenmesi Nedir, Ne Demek?

Kimi zaman besinlerin yeteri kadar pişirilmemesi de mikroorganizmalar tarafından kontamine edilmesine neden olur. Bu da beraberinde hastalıkları getirir. Yiyeceklerden meydana gelen zehirlenmeler bakterilerin kuluçka süresine göre değişiklik göstermektedir. Bu süre genellikle 12 – 48 saati bulur. Kimi durumlarda ise rahatsızlık yarım saat ile bir saat içerisinde kendisini gösterebilmektedir. Kimi zaman bu süre bir haftayı bulabilmektedir. Vücudunuzu tanıyorsanız herhangi bir ters tepki vakasında bunu farkedebilir ve hemen hastaneye gidebilirsiniz. Bu durum gıda zehirlenmesi olarak adlandırılabilir.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Gıda zehirlenmesi belirtileri bulantı, ishal ve kusma olarak 3 ana başlık altında toplanmaktadır. Bu aşamalardan sonra ise ateş, baş ağrısı ve karında meydana gelen kramplar kendini göstermeye başlar. İshal kimi zaman dizanteri şeklinde olabilmektedir. Zehirlenmeler kimi zaman ishale neden olmaz. Ancak yine de baş ağrısı, hafıza kaybı, düşük, menenjit gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Kimi zehirlenmeler çok hafif olup etkilerini göstermezken kimilerinin ise etkileri çok büyük olup ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle hijyenik ve uygun olmayan şartlarda saklanan besinlerde bu zehirlenmeler görülebilir. Ayrıca gıdalar hazırlanırken eğer eller yeteri kadar temiz değilse virüs ve mikropların gıdalara bulaşması da yine yol açabilir.

Gıda Zehirlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar tarafından gıda zehirlenmesi nedenleri ile ilgili net bir yanıtla cevaplanıyor. Yiyeceklerin meydana getirdiği zehirlenmeler özellikle uygun olmayan ortamlardan kaynaklanır. Besinler arasında ise daha çok et ve süt ürünleri bu hassasiyeti tetikler. Bu nedenle bu tarz besinleri tüketirken ve muhafaza ederken dikkatli olmak ve en uygun şartlarda muhafaza etmek gerekir. Genellikle zincirleme şeklinde ortaya çıkmaktadır. Dört derecenin üzerinde yer alan sıcaklıklarda bakteriler üremeye ve çoğalmaya başlar. Uygun şartların oluşması durumunda bir bakteri üreyerek yedi saat içerisinde iki milyona ulaşabilmektedir. Patojen bakterileri için en uygun sıcaklık 5 – 65 derece arasıdır. Yiyecekler dondurulacak olursa bu durumda bakteri üremesi de durur.

Bakteriler Gıda Zehirlenmesine Nasıl Yol Açar?

Kaynatma bakterilerin çoğunu öldürse de sporları ve toksinleri tamamen yok etmez. Bu nedenle bazı bakteriler uygun olmayan şartlarda yaşamlarını devam ettirebilmek için spor haline gelirler. Uygun şartlar oluştuğunda ise tekrar eski hallerine dönüşür ve üremeye devam ederler. Sporlar kaynamakta olan bir su içerisinde 1 saat ya da daha uzun süre hayatta kalabilirler. Bu nedenle bakteri oluşumu önüne geçebilmek için gıdaları uygun şartlarda muhafaza etmek gerekir.

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Bu durumun tedavisi evde yapılabileceği gibi tıbbi olarak da yapılabilmektedir. Mide bulantısı ve kusma varsa bol bol su içmek gerekir. Alkollü ve kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir. Yeteri kadar sıvı alınıp bulantılar azaltıldığında ise yemekler azar azar yenmelidir. Tıbbi tedavilerde ise hasta hastaneye yatırılır ve sıvı ihtiyacı damar yolu ile hastaya verilir. Ayrıca çeşitli antibiyotikler ve ilaçlar hastanın durumunu düzeltmek için kullanılır. Gıda zehirlenmesi tedavisi ne kadar sürer diye soracak olursanız, rahatsızlığın düzelmesi 2 – 3 günü bulur diyebiliriz. Özellikle ishal olan hastaların kaybettikleri sıvıları tekrar kazanabilmeleri için hastalıktan sonraki süreçte birkaç gün bol bol su içmeleri gerekir. Zehirlenmeden sonra hastalık genelde 2 – 3 gün içerisinde kendiliğinden geçse de bu süre bazen uzayabilmektedir. Eğer hastalık bu süre içerisinde geçmezse bu durumda uzman bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Aksi taktirde bu istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yorumlar
Tuğba Özbek 16 Eylül 2017 - 13:58:55 Bayramda etten gıda zehirlenmesi yaşadım. Gerçekten çok kötü birşey bulantı, ishal kusma gibi belirtileri oluyor. Kesinlikle ihmal edilmemeli.cevapla
Hatice Ak 24 Şubat 2018 - 11:48:08 Tavuk gıda zehirlenmesi için ne yapmak gerekiyor? Belirtileri nelerdir? İshal ve yoğun bir şekilde karın ağrısı bu belirtilerin başlıcaları sanırım. Tedavisi için ne uygulamak gerekiyor? İlaç kullanmadan atlatmak mümkün mü?cevapla
Ayşegül Değirmen 14 Ağustos 2018 - 15:39:05 Gıda zehirlenmesinde ne yapmak lazım? Neden olur? İlaçları nelerdir? Ne zaman geçer acaba? Bu zehirlenmeler kendini ne kadar sürede belli eder? Vücudun temizlenmesi için ne yemek gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: