Diyet 19 Şubat 2021 - 08:55:23

Glutensiz Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Glutensiz Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Glüten karşısında intoleransı olan insanların tercih ettiği ve günümüz koşullarında popüler bir hale gelen zayıflama yöntemlerinde birisi de glutensiz diyettir.

Glütensiz Diyet Nedir, Ne Demek?

Genel itibari ile çölyak rahatsızlığının tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda glütensiz diyet ile beslenmek isteyenlerin tercih ettiği diyet yöntemidir. Çavdar, buğday ve arpada glüten bulunmaktadır. Buğday tahılının genetik yapısı bozulduğu zaman meydana gelen glüten bilinci Türkiye'de doksanlı yıllarda oluşmaya başlamıştır. Kullanıcı yorumlarına bakıldığı zaman glüten tüketmenin kişileri yorgun hissettirdiği görülmektedir. Bahsi geçen diyetlerin uygulanma nedeni insanların sağlıklı ve enerjik bir şekilde yaşama isteğidir. Günlük yaşam koşulları içerisinde birçok gıdanın içinde bulunan glüten yoğunluk olarak tahıllarda varlığını sürdürmektedir. Özellikle paketmiş gıda, unlu ürünler, hazır halde dondurulmuş gıda türleri, sos ve benzeri bir sürü üründe glüten bulunabilmektedir. Bu yüzden bahsi geçen yiyecek türlerinin içeriğine bakmak sağlık için bir yatırımdır. Markette satışa sunulan ürünlerin etiketinde ürünün glüten içerip içermediği belirtilmektedir. Gluten içeren tahıllar keten tohumu, mısır, karabuğday, darı ve pirinç ile değiştirilebilir.

Glutensiz Diyetin Faydaları Nelerdir?

  • Gluten intolerasyondan kaynaklı olarak ödem ve şişkinlik sorunun yaşanması mümkündür. Beş ila yedi gün bu diyeti uygulamak vücuttaki şişkinlik ve ödemin azalmasını sağlar. Aradaki farkı görebilmek için diyetten önce ve sonraki vücudun fotoğrafını çekmek faydalı olabilir.
  • Anksiyete sorunu yaşayan insanların sağlıklı bir şekilde beslenmesi tavsiye edilmektedir. Psikolojik olarak mutlu olmanın sırrı ilk olarak bedene ve sağlığa iyi bakmaktır. Bu yüzden dengeli beslenmenin yanında doktor onayı dahilinde glutensiz diyet uygulanabilir.
  • Regl düzensizliğinin ve şiddetli ağrıların nedeni gluten intoleransı olabilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre on gün boyunca glütensiz beslenen kadının regl programının düzenlendiği belirtilmektedir. Bunun yanı sıra ağrıların azaldığına dair bilgiler bulunmaktadır.

Glutensiz Beslenme Neye İyi Gelir?

Bu şekilde beslenmek tırnakların güçlü olmasını sağlamaktadır. Bazı insanların tırnakları yumuşak ve kırılgandır. Tırnakların hassas olmasının nedeni glüten bağımlılığı olabilmektedir. Diş sağlığının gelişmesini sağlayan beslenme programı ağız florasının rahatlamasını sağlamaktadır. Ağız florasının rahatlamasını sağlayan beslenme programının bağırsaklar üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Gluten intoleransı saç derisinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Saç yapısı ince ve seyrek saçlara sahip olan kişilerin glütensiz beslenmeleri tavsiye edilir. Bu beslenme tarzının saçları sıklaştırdığı ve kalınlaştırdığı yönünde çeşitli bilgiler bulunmaktadır.

Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Glutensiz diyet yapmak için uzman hekime gidilir ve gerekli olan tüm sağlık kontrolleri yaptırılır. Hekimin bu diyeti uygulamada herhangi bir sorun görmediği taktirde glütensiz beslenme tarzı hayata geçirilir. Gluten içeren besinler buğday, arpa ve çavdardır. Bazı paketlenmiş gıdaların üzerini de incelemek gerekir. Meyve, sebze, süt ürünleri, taze yumurta, et, balık, organik fasulye türleri, bezelye, fıstık, fındık ve benzeri bir sürü besin tüketilebilir. Beslenme programını uygulamak için doktora diyet listesini yaptırmak gerekir.

  • glutensiz diyet
  • glütensiz diyet nedir
  • glutensiz diyetin faydaları
Yorumlar
Handan Çevik Glutensiz diyet listesi nasıl yapılır? İçeriğinde neler olmalıdır? Bağırsaklarım buğdayı dindirmede sorun yaşıyor bu nedenle çabuk hastalanıyorum. Gluten tüketimimi azaltmam gerekiyor. Bunun için nasıl bir yöntem uygulamalıyım? cevapla
Ayşe Erman Gluten alerjim olduğu için her yediğim yiyeceği buna göre ayarlıyorum. Daha önce böyle bir problemim yoktu son 1 senedir bu durumla karşı karşıyayım. Gluten içermeyen tatlılar yapmayı öğrendim. Her şeyi yiyebiliyorum ama her yiyecek özel oluyor. cevapla
yorum yaz
Midede Yara Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?