Güneş lekesi nasıl geçer? Güneş lekesi beyaz olur mu?
Sağlık

Güneş Lekesi Nasıl Geçer? Güneş Lekesi Beyaz Olur mu?

20 Temmuz 2017 - 19:30:54

Güneş lekesi, cilt yüzeyinin güneşe aşırı maruz kalması neticesinde oluşan kahverengi lekelerdir.

Güneş Lekesi Nedir? Nasıl Oluşur?

Bronzlaşmak, yaz aylarında tatil yaparken en sevilen eylemlerden birisidir. Dilediğiniz her an her yerde güneş altında kalamayacağınız gibi istediğiniz gibi de bronzlaşamazsınız. Güneş altında kalırken ya da normal bir günde dahi güneşli havadan yararlanmak istediğinizde, güneş lekeleri hayatınızı zindana çevirebilir. Son derece can sıkıcı olan ve cilt üzerinde kahverengi renkte oluşan güneş lekeleri sonucunda, cildiniz tahriş olabilir, kızarıklıklar ve sivilceler meydana gelebilir. Kaşıntılar ve yaralanmalar da meydana gelebilir. Bu nedenle cildinize çok iyi bakmanız ve güneş lekelerini önlemeniz gerekiyor. Eğer güneş lekelerini cildiniz üzerinde oluşmadan önce önlemek istiyorsanız, mutlaka doğal kürlerden yararlanmanız gerekiyor. Bu istenmeyen, dalgalı şekillerde oluşan ve kahverengi görünen lekeler daha çok beyaz tene sahip olan kişilerde oluşuyor. En büyük nedeni ise güneşe, cildinizde güneş koruyucusu olmadan maruz kalmaktan geçiyor. Gereğinden fazla güneş altında kalıyorsanız ve cildiniz beyaz ya da açık sarıya bakan bir tondaysa, kısa zamanda sizlerde de güneş lekeleri oluşabilir.
Dikkat etmediğiniz sürece ve güneş koruyucu kullanmadığınız sürece bu lekeler artmaya ve daha fazla yayılmaya devam eder.

Güneş Işınları Zararlımı?

Güneş elbette bizim yaşam kaynağımızdır. Ancak altında fazla durmak ve ışınlarına fazlaca maruz kalmak sonucunda cildimize de zarar verebiliyor. Güneş lekeleri beyaz olmaz. Ancak bazen esmer tenli kişilerde daha koyu halkalar halinde görülebilir. Peki bu güneş lekelerinden kurtulmak için neler yapabilirsiniz? Elbette öncelikle uzman bir cilt doktoruna görünmek ve ondan destek almak daha uygun olacaktır. Ancak doğal kürler kullanarak da bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Güneş Lekeleri İçin Kür

  • Limon hayat kurtarıcı bir leke kovucudur. Bir limon ve bir misket limonu temin ederek işe başlayabilirsiniz.
  • Bir limonun suyunu, bir misket limonun suyunu ve yoğurdu karıştırmalısınız.
  • Elde ettiğiniz bu kürü, haftada en az iki kez uygulamanız gerekiyor.
  • Haftada iki kez uygulayacağınız bu kür sayesinde son derece kısa zaman içerisinde güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz.
Güneş Lekeleri İçin Çözümler

Güneş lekelerine renk açıcı limon, misket limonu ve yoğurt iyi gelmediği takdirde, pirinç ve light süt ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Temin etmeniz gereken malzemeler, bir çorba kaşığı yasemin pirinci ya da normal pirinç, bir su bardağı da light süttür. Bu iki malzemeyi bir tencereye koyarak kaynatınız. Kaynayan ve pişen pirinçleri bir tülbent ya da kumaş yardımıyla süzerek sütten ayırın. Ayrılan pirinçleri her akşam güneş lekelerinin oluştuğu yerlere baskı yaparak uygulayınız. Böylece pirinç, antioksidan içeriği ve renk açıcı özelliği ile güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu maske tüm cilt tipleri için uygundur ve güneş lekelerinin oluştuğu her bölgeye etki edebiliyor. Ancak ilk oluşmuş güneş lekeleri üzerinde daha fazla etkisi oluyor ve renkleri daha kolay açabiliyor.

Yorumlar
Deniz Kuşkulu 15 Ağustos 2017 - 16:51:26 Güneş lekesi tedavisi nasıl yapılır? Omuzlarımda var çok rahatsız etmiyor ama neden olsun ki diyorum. Bu lekeler için bitkisel çözümler var mı? Evde neler yapabilirim?cevapla
Serpil Aktürk 15 Ağustos 2017 - 16:51:51 Geçen seneden kaln güneş lekelerim var. Ne iyi gelir? Güneş lekelerini geçirmenin doğal yolları varmı? Önlemek ve engellemek için ne yapabilirim..cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: