Sağlık

İncir Kürünün Faydaları Nelerdir? Yapanlar ve Hamile Kalanlar

01 Mart 2020 - 20:40:18
İncir Kürünün Faydaları Nelerdir? Yapanlar ve Hamile Kalanlar

İncir kürü; kadın hastalıkları, karaciğer sağlığı gibi vücuda pek çok faydası bulunan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin, kalp dostu bir karışımdır.

İncir Kürünün Faydaları Nelerdir?

Oldukça lezzetli olan incir meyvesi aynı zamanda sağlığa faydaları konusunda da sıkça tercih edilmektedir. Reçellerde, tatlılarda, kurabiyelerde ve keklerde kullanılan incir aynı zamanda kür olarak da tüketilmektedir. İçerisinde yüksek oranda lif, antioksidan, vitamin ve mineral barındıran bu meyve B6, B3, B2, C vitamini, K vitamini, magnezyum, potasyum ve sodyum bulunmaktadır. Bu içeriği sayesinde şifalı etkiler ile bildiğimiz incir kür olarak hazırlandığında pek çok fayda sağlamaktadır.

Doğal içerikli incir kürünün faydalarını belirtmek gerekirse ilk sırada hamile kalmaya yardımcı olması bulunmaktadır. Kadınlarda yumurtlama ile ilgili sorunları gidermeye destek olan bu kür kadın hastalıklarını iyileştirme konusunda etkilidir. Kist ve miyom gibi yumurtalıklarda meydana gelen rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Vücutta detoks etkisi meydana getirerek zararlı toksin maddelerden arınmaya yardımcı olan bu kür aynı zamanda bakteri ve oksitlerden vücudu arındırmaya yardımcı olur. Tansiyonun dengelenmesine destek olur. Cilt problemlerini gidermeye ve cilt sağlığını korumaya etki eder. Aynı zamanda saçları güçlendirir, canlandırır ve daha sağlıklı bir hale getirir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak meydana gelen eklem ve kas ağrılarını hafifletmeye destek olur.

İncir Kürü ile Hamile Kalanlar

Kadınlarda yumurta sayısının artmasını sağlayan ve kaliteli yumurta oluşumuna destek veren incir kürü hamile kalmaya destek olan etkileri ile bilinmektedir. Yumurta çatlamasını kolaylaştıran bu kür aynı zamanda yumurta kalitesini de artırdığı için gebelik ihtimalinde artış sağlayabilmektedir. İncir kürü kesin olarak hamile kalmayı sağlar anlayışından çok bu süreçte vücuda destek olması bakımından değerlendirilmelidir. Gebe kalmayı önleyen kist, miyom gibi yapıların giderilmesine yardımcı olduğu için gebeliğin daha rahat gerçekleşmesini sağlamaktadır.

İncir kürünün herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır. Bu kürü deneyenler ve hamile kalanlar genel olarak olumlu etki gördüklerini belirtmektedirler. Fakat belirtildiği üzere gebelik için öncelikle doktora gidilmelidir. İncir kürü bir ilaç değildir. Sadece doğal bir yöntemdir ve döllenmenin oluşmasını destekleyebilir. Eğer gebe kalmayı engelleyen bir sorun mevcutsa doktor öncelikle buna yönelik bir tedavi meydana getirecektir.

İncir Kürü Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır?

Eğer normal bir şekilde incir kürü kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken 3 su bardağı suyu tencerede kaynatmak ve kaynama gerçekleştikten sonra içerisine 8-10 tane inciri ikiye bölerek atmak ve kaynamanın devam etmesini sağlamaktır. Yaklaşık olarak bu şekilde 20-25 dakika kaynama gerçekleştikten sonra suyu süzünüz. Her gün 3 ana öğünden önce 1 bardak içiniz. Bu kürü 25 gün boyunca uygulamak ve sonrasında 1 hafta ara vermek gerekmektedir.

Eğer yumurta çatlatmak için incir kürü denemek istiyorsanız yine aynı şekilde 3 su bardağı kaynamış suyun içerisine 8-10 tane inciri atınız. 6 dakika daha kaynama sağladıktan sonra içerisine 1 adet havuç atınız. Havucu dilimlemeyi unutmayınız. Daha sonra yaklaşık olarak 10 dakika daha kaynatın ve suyunu süzerek içiniz. Eğer etkisini artırmak istiyorsanız kaynama sırasında içerisine 1 adet soğanı doğrayıp atabilirsiniz. Yemeklerden 15 dakika önce içiniz. Haftada birkaç gün uyguladığınızda kist ya da polikistik over gibi sorunlar ortadan kalkar. Bu sayede yumurtlama daha kolay gerçekleşir.

İncir Kürü Yapanlar ve Yorumlar

Gerek sağlık gerekse kolay gebelik için incir kürü yapanlar etkilerinden oldukça memnun kaldıklarını belirtmektedirler. Yorumlar genel olarak tavsiye içermektedir. Aşırı tüketmemeye dikkat edilmelidir. Diyabet hastaları için ise çok fazla önerilmemektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: