Sri Lanka Çayı Nedir? Nasıl Demlenir?
Sağlık

Sri Lanka Çayı Nedir? Nasıl Demlenir?

02 Mart 2020 - 08:50:14

Sri lanka çayı; Hindistan'ın güneyinde yer alan bir adada yetişen, yüksek dağların eteklerinden toplanan ve diğer ismi ile ceylon çayı olarak bilinen oldukça meşhur bir lezzettir.

Sri Lanka Çayı Nedir?

Lezzeti ve aroması oldukça hoş olan, siyah çaylar arasında en kalitelisi olarak nitelendirilen sri lanka çayı, ülkemizde yetişen Karadeniz çayı ile oldukça benzer özelliklere sahiptir. Tadı, kokusu, yetiştirilme şartları ve harmanlanma yöntemi dahilinde her açıdan oldukça kaliteli bir çay türüdür. Türk çayları ile benzerlik gösterse de yaprakları ülkemizdekilere göre daha kalındır. Yapraklarının daha iri olması onun daha iyi demlenmesini sağlamaktadır. Daha yavaş yetişen ceylon çayı daha yoğun bir tada ve kıvama sahiptir.

Normal çayların hepsi makas ile toplanırken sri lanka çayı el ile toplanmaktadır. Bu onun doğallığını korumasına yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırma ve incelemelere göre seylan çayı tarım ilacı kalıntısının en az bulunduğu çay olarak belirlenmiştir. Bu özelliği bakımından yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Yetiştirildiği bölgelere göre farklı aromalar sunan seylan çayı, 3 farklı çeşitten oluşmaktadır. Bunları çeşitlendiren ve aralarında fark olmasına neden olan tek etken ise yetiştirilme şartlarıdır. Deniz seviyesi, deniz seviyesi üstü ve altı olmak üzere 3 şekilde yetiştirilmektedir. Bu yetiştirilme şekli açısından mid grown, low grown ve high grown olarak nitelendirilmektedir. Low grown ve mid grown daha sert ve demli olurken high grown onlara göre daha açık ve daha farklı aroma tadına sahiptir.

Sri Lanka Çayı Nasıl Demlenir?

Günlük hayatta rahatça demleyip içebileceğiniz sri lanka çayının hazırlanması oldukça basittir. Hemen hemen her gün tükettiğimiz siyah çay gibi demlenmektedir. Her bir bardak çay için yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı seylan çayı koymak yeterlidir. Ayrıca normal demlik ya da cam demlikte de yapabilirsiniz. Çayı tek bir bardak içimlik demleyebileceğiniz gibi daha fazla da yapabilirsiniz.

Ceylon çayının tam tadını almak için demlenme süresi oldukça önemlidir. Çayı demlemeden önce suyunuzun taze olmasına özen göstermelisiniz. Suyu iyice kaynatmalısınız. Çayın tam olarak demlenmesi için gerekli olan süre 15-20 dakika beklemek yeterlidir. Bazı insanlar çayın hemen hemen 1 saat boyunca demlenmesini beklemektedir. Bu doğru değildir ve çayın tadının acımasına neden olur. Çayın orijinal tadına ulaşmak için sıcaklığını ve demlenmesi süresini iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.

Sri Lanka Çayı Kullananlar ve Yorumlar

Genel olarak sri lanka çayı nerede yetişir konuları merak edilse de ülkemizde bu çaya ulaşmak ve tüketmek oldukça kolaydır. Çay içmeyi sevenler ve yeni tatları keşfetmekten hoşlananlar için seylan çayı oldukça hoş aroması ile beğeni toplamaktadır. Bu çayı içenler gerek tadı gerek kokusu açısından oldukça beğendiklerini dile getirmektedirler. Yapılan yorumlar incelendiğinde tüketenlerin bu çayı oldukça beğendiği göze çarpmaktadır. Dilerseniz sizler de alıp, püf noktalarına dikkat ederek kullanabilir ve eşsiz tadına şahitlik edebilirsiniz.

Sri Lanka Çayı Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Pek çok yerden rahatlıkla sipariş verebileceğiniz sri lanka çayı, oldukça uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Diğer çaylara göre farklı bir tada ve aromaya sahip olan seylan çayı çay tiryakileri tarafından kesinlikle denenmesi gereken bir lezzettir. Aktarda ya da internet üzerinde pek çok şekilde satışı yapılmaktadır. Orijinal sri lanka çayı satın alarak sizler de bu harika kokulu çayı deneyebilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: