Kan tahlilinde sigara içtiğim çıkar mı? Belli olur mu?
Sağlık

Kan Tahlilinde Sigara İçtiğim Çıkar mı? Belli Olur mu?

25 Mart 2018 - 02:30:01

Sigara kullanan kişiler, farklı sebeplerden dolayı bunun öğrenilmesini istemezken kan tahlilinde bunun belli olup olmadığını da merak ederler.

Kan Tahlili Nedir, Ne Demek?

Hastaneye giderek herhangi bir problem için tedavi olmak isteyen kişilerin, rahatsızlıklarının tam olarak anlaşılması ve doğru tanının konulması için kan tahlili yapılmaktadır. Kan tahlili, kişilerden belirli miktarlarda kan alındıktan sonra bu kanlar üzerinde yapılan analizlere verilen isimdir. Bu analiz ile birlikte kanın içerisinde yer alan maddelerin büyük bir kısmı görülebilmektedir. Bunun yanı sıra kandaki maddelerin miktarı da bilindiğinden bu durumda ortaya çıkacak olan hastalıklar da bu şekilde analiz edilmektedir. Bu işleme kan analizi ya da kan tetkiki adı da verilmektedir.

Kan Tahlili Neden Yapılır? Kan Tahilinde Neler Çıkar?

Doktorlar, hastaları kendilerine gelerek şikayetlerini belirttikten sonra birkaç farklı fikir edinebilirler. Şüphelendikleri hastalıklar ya da olumsuz durumlar olur. Ancak bu fikirlerini kanıtlamak ve kesin olarak bir sonuç almak için bu kan tahlillerini istemektedir. Kan tahlilinde çıkan değerlerin doktor olmayan insanlar tarafından değerlendirilmesi oldukça zordur. Bu aşamada raporlarda bilgilendirici küçük açılmalara yer verilebilir. Ancak yine de en doğru açıklamayı bu tahlili isteyen doktor yapacaktır. Kişilerin kanlarında yer alan maddeleri birbirleri ile karşılaştırmaları da çok doğru bir tercih değildir. Bu değerler yaşa, cinsiyete, alınış durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Sigara İçtiğim Kan Tahlilinde Belli Olur mu?

Sigara tüketen kişiler, kanlarına belirli oranda nikotin alırlar. Bu durumda kan tahlilinde kişilerin sigara tükettiklerinin anlaşılacağı düşünülür. Ancak bu tahliller birçok farklı hastalığın tanısı için tercih edildiğinden kandaki nikotin oranını incelememektedir. Ayrıca kandaki nikotin oranı her geçen saat azalmaya başlar. Kişilerin tekrar sigara içme isteğinin oluşmasının sebebi de budur. Bu doğrultuda sigara tüketimlerinin gizli kalmasını isteyen kişiler kan tahlilini rahatlıkla yaptırabilir. Ancak bazı kişilerde sigara tüketimi belirli maddelerin hızlı bir artışına sebep oluyorsa bu durum doktorlar tarafından fark edilebilir. Bu durumda dahi maddenin miktarının artmasına sebep olabilecek olan çok sayıda etmen olabileceğinden sigara tüketimi ortaya çıkmaz.

Kan Tahlili Nasıl Yapılır?

Bu işlem için hastanelerde özel alanlar bulunur. Doktorun direktifleri sonrasında kan tahlili yaptırmak isteyen kişiler rahatlıkla bu alanlara giderek kan verirler. Genel olarak birkaç tüp kan alınmaktadır. Bunun sebebi doktorların kişideki birkaç farklı durumu kontrol etme isteğidir. Bu sebeple de alınan birkaç adet tüp uygun alanlarda saklanarak sıranın gelmesini bekler. Özel cihazlara konulan bu kanların içerisindeki maddeler kısa süre içerisinde anlaşılabilir. Sonrasında bir rapor halinde insanlara sunulurken bu raporlar doktorlara da iletilir. Böylece başarılı bir şekilde tanı koymak mümkün olur. Hastanelerde profesyonel bir şekilde gerçekleştirilen kan tahlilinde sigara içtiğim çıkar mı diye merak ediyorsanız bu oldukça zor bir durum ve düşük bir ihtimaldir.

Yorumlar
Canan Çelik 25 Mart 2018 - 02:40:01 Kan tahlilinde sigara çıkmaması için ne yapılmalı? Sigara içiyorum ama bunun kan tahlilinde gözükmemesini istiyorum. Bunun için ne yapabilirim? Genelde çıkmaz diyorlar ama böyle bir risk var mı biliyor musunuz?cevapla
Hülya Uysal 03 Eylül 2018 - 19:53:21 kan tahlilinde sigara çıkar mı diye çok merak ediyordum normal kan testlerinde özellikle kandaki nikotin miktarı incelenmediği sürece kan tahlilinden sigara içilip içilmediği anlaşılmıyormuş ben bugün birkaç kan testi yaptırdım çok korktum ama korktuğum gibi birşey başıma gelmedi. Yoksa babam sigara içtiğimi öğrense zaten direk öldürür herhalde :)cevapla
samet aydogmus 26 Mayıs 2019 - 09:48:08 Mesela babam gitse dese ki doktora bu cocuk sigara iciyormu icmiyormu diye bi tahlil yap dese cikar mi peki ?
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: