Yaşam

Karıncalardan Kurtulma Yöntemleri

11 Aralık 2019 - 21:41:16
Karıncalardan Kurtulma Yöntemleri

Karıncalar, baharın başlaması ve yazın yaklaşması ile birlikte yiyecek bulma arayışına çıktığı için evlerimiz başta olmak üzere pek çok yerde karşımıza çıkabilmektedir.

Karıncalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Evinizde karıncalar varsa ve yoğunluğu çok fazlaysa öncelikle etrafta yiyecek bırakmamaya özen göstermelisiniz. Dökülen az miktarda içecek, yemek ya da ekmek parçası karıncaların toplanmasına neden olabilir. Özellikle şeker kaplarını tam kapatmanız gerekmektedir. Hava almayacak şekilde olmalıdır. Tüm önlemleri almanıza rağmen evinize karınca gelmeye devam ediyorsa bazı doğal yöntemler uygulayarak gitmesini sağlayabilirsiniz.

Karıncaların insanlara göre koku yetenekleri daha fazla gelişmiştir. Gıda bulmakta çok fazla zorlanmazlar ve kok yetenekleri sayesinde sizin dikkat etmediğiniz yiyeceklere bile kolayca erişebilirler. Bu yiyecekleri yuvalarına götürürken kolonilerine izleyecekleri yol işaretleri bırakmaktadırlar. Karınca kovucu doğal yöntemler, onlara zarar vermeden uzaklaşmalarını sağlamaktadır.

Karıncalardan Kurtulmak İçin Tuz Yöntemi

Karıncalardan kurtulmak için en fazla tercih edilen yöntemlerden biridir. Karınca kolonilerinin yani yuvalarının etrafına tuz serpmek onları uzak tutmaya yardımcı olmaktadır. Sofralarda kullandığınız tuzlar karıncalardan kurtulmanın ucuz ve kolay yoludur. Bu yöntemi uygulamak için bir miktar suyu kaynatıp içerisine tuz koyup iyice karıştırınız. Daha sonra bu suyu bir sprey şişesinin içerisine koyunuz. Soğuduğu zaman karıncaların girdiğini düşündüğünüz köşelere ve deliklere sıkınız. Bu onların koku alıp geri dönmesine yardımcı olmaktadır.

Karınca Kovmak İçin Yöntemler Nelerdir?

Keskin kokusu ile bildiğimiz ve tanıdığımız nane bitkisi aynı zamanda etkili bir karınca kovucudur. Nane kokusunu hiç sevmeye karıncalar, nanenin olduğu yere gelmezler ve uzak dururlar. Çünkü nanenin kokusu karıncalar tarafından tolere edilemeyen bir esansa sahiptir. Eğer karıncaların bulunduğu yerlere nane kokusu sabitlerseniz eve girmelerini önleyebilirsiniz. 1 bardak duyun içerisine 10 damla nane yağı koyunuz. Bu karışımı karınca yuvalarının etrafına ya da çıktığı, girdiği yerlere sıkınız. Günde iki defa uygularsanız belli bir süre sonra karıncaların uzaklaştığını görebilirsiniz.

Karıncalardan kurtulmak için etkili olan bir diğer yöntem beyaz sirke yöntemidir. Eşit miktarda su ile beyaz sirkeyi karıştırıp içerisine birkaç damla esansiyel yağ döküp, iyice çalkalayınız. Elde ettiğiniz karışımı karıncaların girdiği her yere sıkınız. Bu karışım karıncaları öldürmez ama uzaklaşmasına yardımcı olur. Günde 1 defa sıkabilirsiniz. Pencere, kapı gibi girebileceği her yere sıkınız.

Bir başka doğal yöntem ise tarçın ve karanfillerdir. Karıncaların girdiği yerlere bir miktar toz tarçın ya da karanfil serpmek onların uzaklaşmasını sağlamaktadır. Kesin ve etkili bir sonuç almak için tarçın tozunun içerisine ucuzu yağlardan eklenebilir. Bu yöntem karıncaların uzaklaşması için uygulanabilecek doğal uygulamalardan biridir.

Karıncaları Kovmak İçin Kesin Çözüm

Birçok kişinin şikayetçi olduğu karıncalardan kesin olarak kurtulmak için onların sevmediği kokulara etrafa sıkmalısınız. Doğal yöntemler işe yaramadığı zaman bazı ilaçlardan da yararlanılmaktadır. Karınca ilaçları da aynı şekilde uzaklaşmalarını sağlar fakat öldürücü olabilmektedir. Karıncaları öldürmeden uzaklaştırmak için doğal yağlardan, bitkilerden ve karışımlardan yararlanınız.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: