Karpuz zayıflatırmı? Karpuz yemek kilo verdirir mi?
Zayıflama

Karpuz Zayıflatırmı? Karpuz Yemek Kilo Verdirir mi?

04 Eylül 2018 - 02:53:53

Ülkemizde en çok sevilen meyvelerden birisi olan karpuz kilo verme üzerinde de olumlu etkiler gösteren ürünlerden birisidir.

Karpuz Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Karpuz, ülkemizde yazın habercisi olarak görülürken günlük beslenmenin her aşamasında tüketilebilmektedir. Anavatanı Afrika olan bu meyve, çok kalın ve yeşil kabuklara sahip olurken kabuklu bir şekilde tüketimi mümkün olmamaktadır. Dünyanın birçok farklı yerinde yetiştirilmesi mümkün olurken yetiştirildiği alana göre şeklinde, ebatlarında ve renginde farklılıklar ortaya çıkar. Genel olarak bu farklı kabuklarından belli olurken iç kısmındaki kırmızı bölgede değişiklikler çok olmaz. Ülkemizde Diyarbakır karpuzu en ünlü çeşidi olurken bunun yanında yeni dünya karpuzu, alacalı karpuz, gülle karpuzu ve Tekirdağ karpuzu gibi çeşitleri yer almaktadır.

Karpuz Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Karpuz, lezzetinin yanında zayıflamaya olan katkısı ile de oldukça ünlü bir meyvedir. Birçok ünlü ismin karpuz diyeti olarak isimlendirilen diyetler ile kilo veriyor olması diğer insanların da karpuzun kilo vermeye olan etkisini merak etmesine sebep olmaktadır. Karpuz, son derece besleyici bir ürün olmasının yanında kalori değer oldukça düşük bir meyvedir. Bu sebeple de insanlar diyet dönemlerinde farklı ürünler yemek yerine karpuz tüketirlerse bu şekilde kilo verebileceklerdir. Ara öğünlerinde ya da ana yemeklerde karpuz tercih edildiğinde alınan kalori miktarı düşer ve kişiler böylece kilo verebilirler. Karpuz oldukça besleyici olduğundan açlığı almakta da başarılı olabilmektedir.

Karpuz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Karpuz tüketiminin insan vücuduna çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bunların ilk sırasında bağışıklık sistemine olan faydaları gelmektedir. Bir yaz meyvesi olarak görülse de bu aylarda ortaya çıkacak olan rahatsızlıklardan korunmada en doğru ürünlerden birisi olmaktadır. Ortamdaki toz miktarının yaz aylarında daha fazla olması sebebiyle özellikle çocuklar rahatça hastalanabilirler. Karpuz tüketimi bunu engelleyebilmektedir. Buna ek olarak mide ve bağırsak sorunlarının ortadan kaldırılmasında da etkili bir ürün olmaktadır. Çok yüksek oranda su içerdiğinden susuzluğa karşı da doğru bir adres olacaktır. Son olarak insanlarda kas ağrılarını azaltan ürünlerden birisidir.

Karpuz Nasıl Tüketilir? Nasıl Yenir?

Karpuzun tüketiminde insanlara genel olarak bir sınır getirilmemektedir. Sabah kahvaltıda, ara öğünlerde, ana öğünler sonrasında ya da ana öğün olarak kullanılabilmektedir. Sabah kahvaltıda tüketimi son derece doğru bir hamle olacaktır. Ekmek tüketmeyen ve kilo vermek için diyet kahvaltısı yapan kişiler karpuz tüketerek hem tokluk seviyelerini arttırıp hem de fazla kalori almadan devam edebilirler. Ana öğünlerde yemekler yerine karpuz tüketmek de çok büyük bir kalori açığı oluşturmak için düşünülebilir. Ancak bu durumda insanların açlıkları yeteri kadar ortadan kalkmayacaktır. Biraz daha açlığı yaşamaları gerekir. Yaz aylarında her gün düzenli olarak tüketilen karpuzun vücuda zararları çok minimal düzeyde olurken zayıflamak isteyen kişiler için doğru adres olmaktadır.

Yorumlar
Hayriye Sezen 04 Eylül 2018 - 03:03:53 Karpuzun bağırsaklara faydası var diye biliyorum ve bu özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur diye düşünüyorum. Hatta karpuz diyeti diye bir yöntem duymuştum. Uygulayanlar zayıfladıklarını dile getiriyorlardı.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: