Sağlık 03 Ağustos 2021 - 08:25:22

Kayısı Çekirdeğinin Yararları ve Zararları Nelerdir? İçeriğinde Neler Var?

Kayısı Çekirdeğinin Yararları ve Zararları Nelerdir? İçeriğinde Neler Var?

Muhteşem bir kokusu olan ve adeta yazın habercisi olarak gösterilen kayısının hem kendisi hem de çekirdeği vücut için son derece faydalıdır.

Kayısı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gülgiller familyasının bir üyesi olan kayısının kendisi direkt olarak tüketilebilirken kayısı suyu da son derece popüler içecekler arasında yer alır. Bunların dışında kayısıdan yapılan komposto ya da reçel gibi ürünler de sürekli olarak masalarımızda kendisine yer bulmaktadır. Bu kadar faydalı olan kayısının çekirdeği de kullanılabilirken insana vücuduna ekstra faydalar göstermektedir. Kayısı güneşi seven bir meyve olduğundan ülkemizin güney kıyılarında sıklıkla yetiştirilmektedir. Ancak yaz aylarını yeterince sıcak geçiren birçok ilimizde ağaçlarda muhteşem lezzetiyle kayısı yetiştiriciliği yapılabilmektedir.

Kayısı Çekirdeğinin Yararları Nelerdir?

Kayısı çekirdeği tüketmeyi düşünen kişiler, genel olarak içerisinde yer alan vitaminler ve mineraller için bu tercihlerde bulunurlar. Çekirdeğin içerisinde A,D, E ve K vitaminleri yer alırken bu vitaminler kanserle mücadelede önemli rol oynayabilmektedir. Buna ek olarak kayısı çekirdeğinin bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri de yer almaktadır. Düzenli olarak kayısı çekirdeği tüketen kişiler hastalıklara çok daha dayanıklı olurken yaz aylarını sorunsuz bir biçimde geçirebilirler. Yağ olarak kullanımında bayanların selülit problemlerine karşı da önemli bir araç olacaktır. Bu sebeple de birçok cilt bakım ürününde kayısı ve kayısı çekirdeği kullanımı oldukça yaygın görülür.

Kayısı Çekirdeğinin Zararları Nelerdir?

Kayısı çekirdeğinin insan vücudu için faydaları bulunuyor olsa da yüksek tüketimde belirli riskler de ortaya çıkabiliyor. Bu aşamada ilk olarak vücuttaki siyanür üretimi hızlı bir artış içine girebiliyor. Bu durumda vücudun biriktirdiği toksin miktarında artış oluyor ve birçok farklı şekilde vücut bundan zarar görüyor. Günde 30 ile 60 arasında değişen miktarlarda kayısı çekirdeği tüketen kişiler ciddi biçimde zehirlenme riski ile karşı karşıya kalıyor. Bu zehirlenmeler kişileri komaya sokabilecek seviyede ağır olurken bazı insanlarda ölümlere sebep olabiliyor. Çekirdekten elde edilen yağ kullanılırken tek başına kullanılmaması ve farklı yağlar ile seyreltilmesi gerekiyor. Aksi halde cildin tahriş olmasına da sebep olabiliyor.

Kayısı Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Kayısının çekirdeği son derece sert ve küçük ebatlarda olduğundan el ile kırılması çok mümkün olmuyor. Bu doğrultuda özel kırıcılar ile çekirdek kırıldığında içerisinde bademe benzeyen bir madde yer alıyor. Bu madde direkt olarak kuruyemiş gibi tüketilebiliyor. Ancak birçok kuruyemiş türüne göre etkileri çok ağır olduğundan yüksek miktarda tüketilmemesi gerekiyor. Buna ek olarak çekirdeğin yağı hazırlanarak yağ şeklinde de rahatça kullanılabiliyor. Genel olarak cilde ya da saça uygulamalar yapılırken bu yağlar tercih ediliyor. Kayısı çekirdeği, insanların düzenli olarak tüketmediği ancak mevsimi geldiğinde canlarının istemesi sebebiyle tüketmeye başladıkları ürünlerden birisi olarak gösteriliyor. Kısa dönemde tüketiliyor olsa da dahi kullanımına çok dikkat edilmesi gerekiyor.

  • kayısı çekirdeği
  • kayısı çekirdeğinin yararları
  • kayısı çekirdeğinin zararları
Yorumlar
Eylem Öztürk Kayısı çekirdeği ne kadar yenmeli? Bu çekirdeğin yağının saça faydaları nelerdir? Kalorisi çok fazla mı? Bağırsaklara faydaları nelerdir? Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı oluyorsa o şekilde kullanmak istiyorum. cevapla
yorum yaz
Mesir Macunu Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi ve Fiyatı