Zayıflama 19 Temmuz 2021 - 08:47:47

Kilo Vermenin Durması (Plato Dönemi) Neden Olur? Ne Kadar Sürer?

Kilo Vermenin Durması (Plato Dönemi) Neden Olur? Ne Kadar Sürer?

Kilo vermenin durması, insanların uyguladıkları diyet dönemlerinde moral bozucu bir süreç olarak oldukça can sıkıcıdır ve bu sorunlu döneme plato dönemi denmektedir.

Kilo Vermenin Durması (Plato Dönemi) Nedir?

Sürekli olarak kilolarından şikayet eden kişiler artık radikal kararlar alarak kilo vermeye karar verdiklerinde ciddi şekilde diyete başlarlar. Bu diyet dönemlerinde muhteşem bir şekilde diyetlerini uygulamaya başlarlarsa her geçen gün verdikleri kiloları da tartılarından takip edebileceklerdir. Ancak belirli bir süre sonra tartılarına çıktılarında aynı kiloları görmeye başlayabilirler. Bu durum kilo verme eğrilerinin artık düz hale gelmesinden dolayı plato dönemi olarak isimlendirilmektedir. Coğrafi şekillerde geniş düzlükler plato olarak isimlendirilirken kilo vermenin durmasını betimlemesi için bu isim seçilmiştir.

Plato Dönemi Neden Olur?

Kilo vermenin durduğu bu dönemin oluşmasında birçok farklı sebep bulunurken en önemlisi vücudun mevcut şartlara adapte olmasıdır. Belirli bir süreden sonra vücut yeni düzene adapte olduğundan kilo kaybı yaşanmamaya başlayabilir. Kişilerin uygun kilolara inmeleri de kısmen duraklama dönemlerinin içerisinde kalmalarına sebep olabilmektedir. Eğer bir kişinin vücudundaki yağ fazlası 10 kilogramsa ve bunun yanında uyguladıkları diyet her hafta %1 oranında kilo vermelerini sağlıyorsa bu durumda ilk haftada 1 kilogram, ikinci haftada 900 gram verirler.

Bu durum sürekli olarak devam ederken 10 haftanın sonunda artık kilo vermeleri mümkün olmayabilir. Son olarak kişilerin fark etmeden diyetlerini eskisi kadar uygulamıyor oluşu ya da daha sık bozmaya başlaması da kişilerin bu dönemin içerisinde olduklarını düşünmelerine sebep olabilir.

Plato Dönemi Ne Kadar Sürer?

Zayıflamanın durduğu bu süreçten kurtulmak isteyen kişilerin ciddi adımlar atması gerekmektedir. Eğer bu adımlar atılmazsa kişilerin plato döneminden çıkması da çok mümkün olmaz. Bir değişiklik yapılmazsa ya da müdahale edilmezse sürekli olarak bu dönemin içerisinde kalınabilmektedir. Bunun için bu döneme girdiğini fark eden kişilerin kısa süre içerisinde spora başlaması, diyet programlarını değiştirmesi ya da günlük düzensizlikler ortaya çıkarması gerekmektedir. Aksi halde kilo vermeleri durur ve hayal ettikleri kiloya inmeleri tam anlamıyla bir hayale dönüşebilir.

Plato Dönemi Nasıl Geçer? Nasıl Atlatılır?

Kilo vermenin durması olarak bilinen plato döneminin ortadan kaldırılması için en doğru seçim diyetin değiştirilmesidir. Sürekli olarak düşük kalori alan kişiler haftanın günlerini farklı kalori değerlerine göre dizayn edebilirler. Haftanın 2 gününde düşük kalori alan kişiler, 3 gün çok daha düşük miktarda kalori alımı yaparlar. Bunun sonunda kalan günlerde eskisine nazaran daha yüksek kalori alarak toplamda aynı kalori açığını yakalar ancak bunu farklı bir şekilde uygularlar. Bu şekilde bir uygulama yapıldığında kişilerin kilo vermesi tekrar başlayacak ve vücudun alıştığı sistem bozulmuş olacaktır. Ancak kalori alımını arttırırken şekerli besinlerden kaçınmaya devam etmek çok büyük önem taşımaktadır.

Kilo vermeye başlayan kişiler eğer istemeden de olsa plato dönemine girerlerse bu durumda atacakları adımları en kısa sürede atmaları ve süreci bir an önce atlatmaları gerekmektedir. Kilo vermenin durması her ne kadar sinir bozucu olsa da psikolojik olarak bu dönemi atlattığınızda tekrar kilo vermeye başlayacağınıza emin olabilirsiniz.

  • kilo vermenin durması
  • plato dönemi
  • plato dönemi neden olur
Yorumlar
Nurgül Ciğerci Arkadaşlar plato döneminde kilo verme hızını eskiye çevirmek için ne yapmak gerekiyor? Spor yapmak bu konuda etkili olur mu? Her gün düzenli egzersiz yapıyorum. Fakat kilo verme hızım düştü ve hatta neredeyse durdu. Onun için ne yapmam lazım? cevapla
Sibel Çimen Kilo vermenin durması ne kadar sürer? Diyete 2 hafta 4 gün önce başladım birkaç gün öncesine kadar çok güzel kilo veriyordum. Her sabah tartıda kilo verdiğimi görüyordum ama 3-4 gündür hiç kilo veremiyorum. Kilo vermem durdu ne yapmalıyım. Moralim çok bozuluyor diyeti de bırakmak istemiyorum ama hiç hevesim kalmadı :( cevapla
yorum yaz
Beyinde Tümör Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Öldürür mü?