Sağlık 21 Ekim 2021 - 08:50:18

Menisküs Yırtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs Yırtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Menisküs; diz ekleminde yer alan, yarım ay şeklinde ve kıkırdak benzeri bir yapıdır. Genel olarak sporcuların karşılaştığı bir problem olan menisküs yırtığı aynı zamanda diz bölgesini herhangi bir şekilde zorlamış olan herkeste meydana gelebilmektedir.

Menisküs Yırtığı Nedir? Nasıl Olur?

Diz hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan menisküs, uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki eklem kıkırdağının korunmasını sağlamaktadır. Eklem kıkırdağı, eklem yüzeylerinin birbirine çarpmadan ve zarar vermeden kaymasına yardımcı olmaktadır. Menisküs dokusunun büyük bir bölümünde kan akışı mevcut değildir. Sadece dış kısmının bir bölümünde kan dolaşımı mevcuttur. Kanlanma olan yerlerdeki yırtıkların iyileşme şansı varken, kanlanma olmayan yerlerdeki yırtıkların iyileşmesi oldukça zordur.

Sporcu hastalığı olarak isimlendirilen menisküs yırtığı, ani dönme, dizde travma oluşması ya da yaşlı kişilerin dizlerine almış oldukları ufak ve küçük darbeler sonrasında meydana gelebilmektedir. Yani dizini herhangi bir şekilde zorlamış olan her kişide meydana gelebilmektedir. Sporcularda bu durum ve olasılık çok daha fazla olduğu için sporu hastalığı şeklinde de tanımlanmaktadır.

Menisküs her dizde iki tanedir. Biri iç diğeri dıştır. Bu yapılar dizin stabilitesini sağlarken aynı zamanda süspansiyon meydana getirerek kıkırdak yaralanmasının önüne geçmektedir. Genç insanlar menisküs yırtığının oluşma nedeni ciddi travmalar iken yaşlılarda menisküs dokunun zaman içerisinde yıpranması sonucunda meydana gelmektedir. Oluşan yırtığın yeri, tipi ve derecesi iyileşme aşamasında oldukça önemlidir.

Menisküs Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak menisküs yırtığı dizde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı ve kilitlenme gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Yırtığın olduğu bölgede sıvı toplaması meydana gelebilir. Yürümede zorluk meydana gelebilir ve aynı zamanda dizde ağrı oluşur. Ağrı bu rahatsızlığın en önemli belirtisi sayılabilir. Diz kırmayı gerektirecek hareketlerde ağrı kendini göstermektedir. Merdiven çıkmak, namaz kılmak, tuvalet kullanımı gibi durumlarda meydana gelebilmektedir. Ağrı beraberinde şişlik ve kitlenme de getirir.

Birtakım şikayetler doğrultusunda doktora başvuran kişilerin şikayetleri dinlenirken aynı zamanda belirtiler de gözlemlenir. Çoğunlukla ağrı, şişlik ve kitlenme problemleri ile doktora gidilmektedir. Yapılan testler ve muayene sonrasında menisküs yırtığı teşhisi konulmaktadır.

Menisküs Yırtığı Kendi Kendine İyileşir mi?

Menisküs Yırtığı Kendi Kendine İyileşir mi?

Kırmızı bölge olarak isimlendirilen, kan dolaşımının bulunduğu bölgede meydana gelen yırtıklar iyileşme gösterebilmektedir. Burada kan akışına bağlı olarak diğer bölgelerdeki yırtıklara göre daha hızlı iyileşme görülür. Meydana gelen küçük yırtıklar, dinlenme sağlanırsa ve dizlik kullanılırsa kendi kendine iyileşme gösterebilmektedir. Müdahale gerektiren durumlarda da iyileşme oranı yaklaşık olarak %90-95 civarındadır. Fakat yırtık çok büyükse kendi kendine iyileşme göstermemektedir. Ameliyat gibi birtakım operasyonlar gerekebilir.

Menisküs Yırtığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eskiden açık yöntem ile menisküs yırtığı tedavisi yapılırken günümüzde bu yerini kapalı operasyonlar almıştır. Günümüzde artroskopik olarak isimlendirilen cerrahi yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntem ufak bir kameranının bölgeye sokulması ile uygulanır. Menisküs parçaları gerekli durumlarda tamir edilir ve işlem sonlandırılır. Hasta bu operasyon sonrasında rahatça evine gidebilir. Günlük yaşamsal aktivitelerine geri dönmesi için yaklaşık olarak 3-4 haftanın geçmesi gerekir. Menisküs yırtığı olanlar yürüyüş yapabilir mi diye sıklıkla merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Eğer ki hastanın yırtık derece ileri ise ağrı ve şişlik olacağına hareket etmesi zor olacaktır. Eğer ki çok değilse yürüyebilir ama her şekilde önlem almak gerekmektedir.

  • menisküs yırtığı
  • menisküs yırtığı nedir
  • menisküs yırtığının belirtileri
  • menisküs yırtığı teşhisi
  • menisküs yırtığı kendi kendine iyileşir mi
  • menisküs yırtığı olanlar yürüyüş yapabilir mi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Göbek Eritme Diyeti ve Egzersizleri