Mücver nasıl yapılır? Kolay yapılan mücver tarifleri
Yaşam

Mücver Nasıl Yapılır? Kolay Yapılan Mücver Tarifleri

28 Haziran 2018 - 12:12:59

Yaz aylarının en çok tercih edilen yemeklerinden biri olan mücver sebzelerin de taze olması ile beraber oldukça lezzetli yemekler arasında yer almaktadır. Kabağın kızartılması ve çeşitli baharatlar ile tatlandırılarak tüketilmesi kızartmada da oldukça keyifli bir lezzet haline gelmektedir.

Mücver Nedir, Ne Demek?

Soğuk da yenilebilen mücver yoğurt ile servis edilerek eşsiz bir damak tadı yaratmaktadır. Mücverin farklı pişirme teknikleri ile hazırlanması damak zevkine göre yapılmaktadır. Diyet yapanlarda genel olarak fırında pişirmek daha az yağ emmesini sağlayacaktır.

Mücver Nasıl Yenir? Faydaları Nelerdir?

Mücver yaz aylarında sıkça tercih edilen lezzetlerden biridir. Hem yapımı kolay hem de dilenildiği gibi hazırlanarak yapılabilmektedir. Bol yeşillik ve farklı lezzeti ile sunum yapılacak akşam yemeklerinde de ikram olarak sunulmaktadır. Mücver içerisine ilave edilen baharatlar damak tadına göre belirlenebilmektedir. Bunun yanı sıra yöresel olarak yapılan mücverde farklı ot çeşitleri de eklenebilmektedir. Birçok yeşillik çeşidi ilave edilen bu yemek lezzeti ile büyük küçük herkesin sevdiği tatlardan biri olmaktadır. Mevsim yeşillikleri ile de yapılan mücverin ayrıca sağlık için oldukça önemli vitamin ve minerallerin vücuda alınmasını sağladığı bilinmektedir.

Mücver Nasıl Yapılır? Malzemeleri Nelerdir?

  • 3 adet patates
  • 3 adet kabak
  • 3 yumurta
  • 3 çorba kaşığı un
  • 1 avuç maydanoz
  • 1 avuç dere otu
  • 5 dal taze soğan
  • Tuz
  • Karabiber
  • Pul biber
Kolay Yapılan Mücver Tarifleri Nelerdir?

Mücver yapmak için öncelik olarak un ve yumurtalar bir kap içerisine alınarak çırpılmaya başlanır. İyice sıvılaşan yumurta ve un karışımı bir köşeye alınır. Patatesler rendelenir ve suyu sıkılarak alınır. Durdukça patatesler su salacaktır ve çok fazla beklenmemesi gerekmektedir. Kabaklarda patatesler gibi rendelenir. Geniş bir kap içerisine rendelenmiş patates ve kabaklar alınır. Dereotu, taze soğan ve maydanoz iyice yıkandıktan sonra ince ince doğranır. Patates ve kabağın bulunma kaba ilave edilir. Ardından karabiber, tuz ve pul biber eklenir. En son olarak yumurta ve yoğurt karışımı ilave edilerek tüm malzemelerin birbiri ile özdeşmesi sağlanır.

Yorumlar
Fatoş Aşkıntok 28 Haziran 2018 - 12:22:59 Mücverin yağ çekmemesi için ne yapmalı ? Çok sevdiğim bir tat. Birkaç sebzenin bir araya getirilmesi gayet sağlıklı ama bu yağda kızartılması ve bu yağın mücverin içine çekiliyor olması işleri değiştiriyor. Ben yağlı sevmediğim için sebzeden çok yağ yemiş gibi hissediyorum kendimi. Bu konuda bana ne önerebilirsiniz?cevapla
Gönül Koca 28 Haziran 2018 - 12:22:59 Merhaba! Ben de sizin gibi aynı konudan muzdarİbim. Bu kokuda şunu önerebilirim . Ya çok az yağda sık sık çevirerek pişireceksiniz ızgara balık gibi hatta balık tavaları bu konuda oldukça iyi deneyebilirsiniz. Bu arada balık kokusu oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Yada yağı bol tutup sıcaklığını doğru ayarlayarak pişireceksiniz. Yağ soğuk olursa ısınana kadar mücver yağı içine çok çeker; yağ çok sıcak olursa da mücverin dışı kavrulur yanar içi hiç pişmemiş olur.
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: