Nötropenik diyet listesi nedir? Nasıl yapılır? Yasakları nelerdir?
Sağlık

Nötropenik Diyet Listesi Nedir? Nasıl Yapılır? Yasakları Nelerdir?

11 Aralık 2018 - 17:35:26

İnsanlar, farklı sebeplerden dolayı diyetlerini uygulayabilirken nötropenik hastaları tarafından uygulanan diyetler nötropenik diyeti olarak isimlendirilir ve sıradan diyetlere göre ciddi farklar ortaya çıkarmaktadır.

Nötropenik Diyeti Listesi Nedir?

Diyet denildiğinde insanların tamamı kilo vermek için uygulanan belirli sınırlamaları akıllarına getiriyor olsa da aslında diyetler belirli hastalıklar sebebiyle de gerçekleştirilebilmektedir. Nötropenik hastalarının da düzenli olarak uygulamaları gereken bir diyet listesi yer alırken bu liste nötropenik diyet listesi olarak isimlendirilir. Bilindiği üzere insanların hastalıklarından korunmasını sağlayan bir bağışıklık sistemi yer alır. Bu sistem, hastalıklara sebep olan zararlı maddeleri tanıyarak onlara karşı savaş verir ve vücudun hasta olmasını engellemiş olur. Ancak nötropenik hastalarda vücuda zararlı olan mikropların yok edilmesi durumu söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple de hastaların yedikleri her ürüne dikkat etmesi gerekmektedir.

Nötropenik Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Nötropenik diyet listesi hazırlanırken hastaların minimum miktarda mikroba maruz kalması amaçlanmaktadır. Bu sebeple de ilk olarak kullanılan ürünlerin tamamının bol su ile yıkanması gerekmektedir. Buna ek olarak sebze yemekleri tercih edilecekse bunların yüksek ısıda pişirilmesi ve bu şekilde mikroplarından tamamen arınması sağlanmalıdır. Bakteri bulundurduğu bilinen ürünler tüketilmeden önce mikrodalga fırında bu ürünlerin ısıtılması ve bu şekilde bakterilerinin ölmesi sağlanmalıdır. Ayrıca uzun süredir bekletilen ürünlerin kullanılması çok sakıncalı olacaktır. Et ve et ürünlerinin tüketilebilecek seviyede pişirilmesi ve ertesi günlere bırakılmaması gerekmektedir.

Nötropenik Diyet Uygulaması Nasıl Olur?

Bu diyet türünde sebze tüketimi oldukça önemlidir. Sebzelerin kesinlikle çiğ halde tüketilmemesi gerekirken yüksek ısıda pişirilmesi ile tüketimi doğru olacaktır. İmkanı olan kişilerin bu sebzeleri yıkarken özel suları kullanması ve bakterilerden olabilecek en iyi şekilde uzaklaştırması gerekmektedir. Eğer hastaların bağışıklık sistemlerinde bir değişim yaşanmazsa ve bu olumsuz durum son bulmazsa diyetin süresi uzatılarak bu şekilde beslenilmeye devam edilir. Standart diyetlerde olduğu gibi 3 ana öğünün yanında 3 adet ara öğünün tercih edilmesi doğru olur. Burada amaç kilo vermek değil, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Buna uygun hareket edildiğinde kısa sürede sonuç verebilmektedir.

Nötropenik Diyet Yasakları Nelerdir?

Bu diyeti uygulayacak olan kişilerin ilk yasağı eski yemekleri kesinlikle yememeleridir. Dünden kalmış yemekler tüketildiğinde üzerinde oluşan bakteriler de vücuda alınmış olur. Buna ek olarak sebze ve meyvelerin pişirilmeden tüketimi mümkün değildir. Özellikle meyvelerin genel olarak pişirilmesi bizim yemek kültürümüzde çok fazla olmadığından bu konuda dikkat edilmesi gerekmektedir. Sebzelerin her zaman düdüklü tencereler yardımı ile pişirilmesi ve bu sayede pisliklerinden tamamen arındırılması gerekmektedir. Diyeti sürekli olarak yapmamak, olabilecek en büyük hatalardan birisidir. Çok fazla bilinmiyor olsa da nötropenik diyet, hastalıktan kurtulmak için harfiyen uyulması gereken beslenme şekillerinden birisidir ve nötropenik diyet listesi uzmanlar tarafından hazırlanabilmektedir.

Yorumlar
Ayşe Doğan 11 Aralık 2018 - 17:45:26 Nötropenik diyette dikkat edilmesi gerekenler tam olarak nelerdir? Bir nötropenik hastasıyım ve bu nedenle yediğim, tükettiğim her şeye dikkat etmem gerekiyor. Bu diyeti aslında bir nevi uygulamaya başladım ama bazı özellikleri var sanırım dikkat etmem gereken. Bunlar nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: