Oruçluyken saç boyanır mı? Saç boyamak orucu bozar mı?
Yaşam

Oruçluyken Saç Boyanır mı? Saç Boyamak Orucu Bozar mı?

29 Mayıs 2018 - 08:44:50

Oruçluyken saç boyanır mı sorusu Müslümanların Ramazan ayında en çok merak ettiği konulardan biridir. Eski dönemlerde kadınlar saçlarına kına yakmaktaydı. Zamanın gelişmesi ile saçlara renk vermek için boyalar kullanılmaya başlandı.

Oruçluyken Saç Boyamak Orucu Bozar mı?

Orucu bozan birçok farklı etken olabilir. Ağız yoluyla vücuda alınan veya ağız dışında çeşitli araçlar ile keyif veren madde ve besinlerin kullanılması orucu bozmaktadır. Bunların dışında boya gibi bakım süreçlerinin orucu bozup bozmadığı ile ilgili çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Boyanın Ramazan ayında yapılması bazı kişilere doğru gelirken bazılarına doğru gelmemektedir. Saç boyama ile ilgili insanların farklı farklı görüşleri olabilir. Bu konu ile ilgili birçok yoruma rastlamak mümkündür. Kişi su geçiren boyayla saçlarını boyayabilir. Bazı kişiler ise saç boyamayı Ramazan ayından sonraki sürece bırakmaktadır. Şüphe hisseden kişilerin oruç döneminden sonra saç boyası yapmaları daha mantıklı olabilir. Vücuda ağız aracılığı ile veya çeşitli araçlarla bir madde girmediği sürece oruç bozulmamaktadır. Saç boyası vücuda giren bir madde olmadığı için orucu bozmaz. Fakat kullanılan boyanın su geçirmemesi çeşitli sorunlara yol açan bir durumdur.

Ramazan Ayında Saç Boyanır mı?

Kadınlar düzenli olarak saç bakımı yapmaktadırlar. Bakım sürecinin içinde yer alan ve kadınlar açısından önemli bir faktör olan saç boyama işleminin Ramazan ayında yapılıp yapılmadığı merak konusu olmuştur. Boyama süreci çoğu zaman Ramazan zamanına isabet eder. Bu konu ile ilgili birbirinden farklı söylentiler bulunmaktadır. Ramazan ayında saçları boyamak orucu bozmaz. Fakat dikkat edilmesi gereken noktaların olduğu unutulmamalıdır. Saç boyasının su geçiriyor olması gerekmektedir. Su geçirmeyen boya ile boy abdesti almak mümkün değildir. Fakat Ramazan ayı içerisinde boy abdesti almak gerektiği zaman abdest alınamaz ise oruç tutmak da mümkün olamaz. Bu yüzden kullanılan boyanın içinde hangi maddelerin olduğu, özelliklerinin ne ile yaradığı ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Oruçluyken Saç Boyanır mı?

Boya türlerinin bazıları su geçirmemektedir. Su geçirmeyen boya ile saçı boyamak saç derisine ve saça yapışabilir. Bu durum gusül abdesti alırken sorun yaratır. Bu boyalar su ile ten temasını engellemektedir. Hal böyle olunca bazı bölgeler su değmediği için abdest alınamaz. Gusül abdesti olmayan kişinin oruç tutması dinen mümkün olamaz. Bu sebeplerden kaynaklı olarak oruç tutma sürecinde saç boyayacak olan kişilerin tercih ettiği boyalar bu tür özellikleri içermemelidir. Su geçiren boya kullanmak herhangi bir probleme yol açmaz. Su geçirmeyen boya kullanarak boy abdesti alınamaz. Abdest almak için kullanılan boyaların özelliklerini dikkatle okumak ve özellikleri hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Boya hakkındaki içeriğe hakim olmak, süreci bilmek kişinin nasıl davranacağını belirler. Bunun yanı sıra boyaların detayı ile ilgili bilgi sahibi olmayan kişilerin saç boyama işlemini Ramazan ayından sonra yapmaları tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Suna pekmezci 29 Mayıs 2018 - 08:54:50 Oruçluyken saç boyatmak orucu bozar mı? Normalde oruç tutuyorum ama saçlarımın boyası geldi bayrama girmeden boyatmak istiyorum. Oruç tutarken boyatsam bir zararı olur mu acaba? Bu konuda bilgisi olan var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: