Sağlık 05 Nisan 2021 - 20:34:02

Peryavşan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Peryavşan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi'nde yetişen ve hal arasında bodur otu, acı yavşan gibi isimlerle de bilinen peryavşan otu; iştah açıcı özelliği bulunan ve kilo almaya destek olan bit bitki türüdür.

Peryavşan Otu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yabani bir ot olarak tanımlanan peryavşan otu, birçok hastalık için şifalı etkileri bulunan, uzun ve ince bir gövdeye sahip olan ve yaklaşık olarak 20-50 santimetre boyunca olan bir ottur. Çoğunlukla kayalık alanlarda yetişmektedir. Yetişmiş olduğu yere göre dik ya da yatık bir gövdesi bulunmaktadır. Gövdesinden yapraklarına kadar uzanan bölgede bol beyaz tüyleri olan peryavşan otu, beyaz renkli çiçekler açmaktadır.

Vücuda direnç kazandıran acı yavşan bitkisi, aynı zamanda güç ve kuvvet vermektedir. C, E, ve b vitaminleri bakımından zengindir. Hazımsızlıkların giderilmesi, göğüs nezlesi, karaciğer yetmezliği, idrar yolu enfeksiyonları, mesane yollarında kum, taş, gibi rahatsızlar için etkilidir. Ayrıca mide ağrısı, ekşimesi ve mide gazı problemleri için de etkilidir.

Peryavşan Otunun Faydaları Nelerdir?

Nefes açılmasına yardımcı olan peryavşan otu aynı zamanda sindirim düzenleyici etkilere sahiptir. Cilt hastalıklarını giderirken, iştah açısı, ateş düşürücü etkiler meydana getirmektedir. Peryavşanın faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan peryavşan otu, ağız sağlığını iyileştirmektedir. Ağız içerisindeki enfeksiyonların giderilmesini sağlar. Bakteri ve mikropların öldürülmesini sağlamaktadır. Diş eti kanaması, iltihaplanması ve ağız içerisindeki çeşitli enfeksiyonlar için kısa süre içerisinde etki yapmaktadır.
 • Sperm kalitesini ve yumurtalıkların işlevselliğini artıran bu bitki cinsel hastalıkların oluşum riskini azaltmaktadır. Erkeklerdeki iktidarsızlık problemlerini çözmektedir. Ayrıca kadınlardaki vajinal akıntı problemini de çözer. Cinsel gücü artırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Bağırsaklardaki parazitlerin giderilmesini sağlayan bu ot, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. İçerisindeki glikozit ve tanen maddeleri sayesinde kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik problemlerini giderir.
 • Peryavşan otu şeker hastalığı için etkilidir ve kandaki şekerin dengelenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Bakteri ve mikropları vücuttan atan, aynı zamanda toksinlerin giderilmesini sağlayan peryavşan otu, bağışıklığı güçlendirir ve vücut direncini artırır. Nezle, grip gibi hastalıklara karşı etkilidir.
 • Düzensiz ve dengesiz beslenmeye karşı meydana gelen zayıflık, kilo alamama durumlarına karşı iştah açıcı etkisi sayesinde son vermektedir. Yemek yerken problem yaşatan ve tiksinti bulantı problemleri olan kişiler için oldukça etkilidir.
 • Adet dönemi düzensizliklerinin giderilmesini sağlar. Ayrıca adet dönemindeki psikolojik bunaltılar için de faydalıdır.
 • Doğal içerikli peryavşan otu saça faydaları olan bir bitkidir. Saç sağlığının korunmasını sağlar. Ciltteki egzama problemlerini giderirken aynı zamanda saç derisi için etkili olabilmektedir.

Deride meydana gelen yaraları iyileştiren, romatizma hastalıklarına iyi gelen peryavşan otu yararları oldukça fazladır. Alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen bir bitkidir.

Peryavşan Otu Nasıl Kullanılır?

Pek çok faydası bulunan peryavşan otu amaca göre farklı şekillerde kullanılmaktadır. Örneğin şeker hastalığı için kullanacak olan kişiler 1 avuç kara kekik, 1 avuç peryavşan otunu 1 litre su içerisinde kaynatıp, sonrasında yarım saat kadar demlemeye bırakıp, soğumasını beklemelidir. Ardından süzerek buzdolabına koyabilirler. Her sabah kahvaltıdan önce yarım fincan miktarında peryavşan otunu karıştırıp içmelidir. İsteğe bağlı olarak diğer öğünlerde de aç karnına tüketilebilir. Hazımsızlık ve kabızlık için kullanılacaksa, peryavşan otu ruhunu 1 bardak çok sıcak olmayan suyun içerisine 15 damla damlatarak günde 3 defa sabah, öğlen ve akşam içmelidirler. Birçok kişi peryavşan otu bebeklere verilir mi diye merak etmektedir. Kolit bebeklerin rahatlaması için verilmektedir. Fakat bu konuda kesin bir sonuç alabilmek için öncelikle doktor danışmak gerekir. Peryavşan otu bebeklerde nasıl kullanılır diye araştırılsa da bunu uzman bir doktora sormadan vermeyiniz. Çünkü bebeğiniz için sağlıklı olmayabilir.

Peryavşan Otu Çayı Nasıl Yapılır? Zararları Var mı?

Pek çok şekilde kullanılan bu bitkinin çayını yapmak için ise 1 litre suyu kaynatıp içerisinde 1 tatlı kaşığı bu ottan katıp demlemeye bırakınız. Sonrasında içerisine limon ekleyerek tüketebilirsiniz. Acı yavşan otunun zararları olabilmektedir. Günde 1-2 bardaktan fazla tükerseniz sindirim sistemi için zararlı olabilir. Bundan dolayı dikkatli tüketim sağlayınız.

 • peryavşan otu
 • peryavşan otu nedir
 • acı yavşan bitkisi
 • peryavşanın faydaları
 • peryavşan otu şeker hastalığı
 • peryavşan otu saça faydaları
 • peryavşan otu yararları
 • peryavşan otu nasıl kullanılır
 • peryavşan otu bebeklere verilir mi
 • peryavşan otu bebeklerde nasıl kullanılır
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Şok Diyet Listeleri ile Hızlı Kilo Verme