Sağlık 14 Ağustos 2021 - 07:20:22

Pırasa Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pırasa Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Pırasa kürü; kabızlığın giderilmesi ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi için kullanılan doğal etkili bir karışımdır.

Pırasa Kürü Nedir? Neye Yarar?

Bağırsakların birtakım faktörlere bağlı olarak yavaş çalışması sonucunda kabızlık meydana gelmektedir. Dışkının dışarı çıkmasında zorlanma ve ağrı çekilmesi gibi belirtile ile kendini gösteren kabızlık sindirim sisteminin olumsuz yönde etkilenmesi sonucunda ortaya çıkar. Bağırsak fonksiyonlarının yavaşlaması bu duruma sebebiyet verir. Kabızlık pırasa kürü gibi doğal tarifler ile giderilebilmektedir. Uzun süreli kabızlık beraberinde birtakım sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. İlaç kullanmak bağırsakların tembelleşmesine neden olmaktadır. Bunu önlemek için doğal etkili pırasa küründen yararlanmak faydalı olacaktır.

Zeytinyağlı pırasa kürü, bağırsak hareketlerini düzenlerken aynı zamanda mideden kolay bir şekilde sindirilerek hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine etki eder. Böylece sindirim sisteminin iyileşmesini sağlar ve kabızlığın iyileştirilmesine etki sağlar. Gün içerisinde tüketilen yiyecekler, yeme bozukluğu, stres, kullanılan bazı ilaçlar gibi etkenler kabızlığın oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Kabızlık kişinin hem zihinsel hem de fiziksel her şekilde yaşam kalitesinin düşmesine sebep veren bir rahatsızlıktır. Günlük hayatta hareketsiz kalmak, az su içmek bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına sebebiyet verir. Pırasa kürü lif bakımından oldukça yüksek değerlere sahiptir ve antioksidan özellikler barındırmaktadır. Bağırsaklarda çözülen lifler burada baskı meydana getirir ve bu da dışkının daha kolay dışarı çıkmasına yardımcı olur.

Zeytinyağlı Pırasa Kürü Nasıl Yapılır?

Doğal içeriği ile uzmanlar tarafından kabızlık tedavisi için tavsiye edilen pırasa kürü zeytinyağı ile birlikte yapılmaktadır. Zeytinyağı vücudumuz için sağlıklı olan yağlardan biridir. Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlamaktadır. Pırasa ile birlikte tüketildiğinde ise kabızlık probleminin giderilmesi için etkili olmaktadır. Pırasa kürü tarifi için 3 adet pırasayı kesiniz. Daha sonra 4 bardak su ile kaynatınız. Sonrasında içerisine yarım çay bardağı kadar zeytinyağı ekleyiniz. 5 dakika daha pişirip ardından tüketim sağlayabilirsiniz. Bu doğal içerikli kür sayesinde bağırsaklarınız temizlenir ve sindirim sisteminiz dengelenir.

Pırasa Kürünün Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir vücuda sağlıklı bir sindirim sistemi ile eşdeğerdir. Gün içerisinde tükettiğimiz besinlerden aldığımız vitaminler bağırsaklarda emilir ve geri kalanı doğal bir şekilde dışarı atılır. Fakat bazen parazit gibi yabancı maddeler ya da ilaç kullanımı, stres, yanlış beslenme gibi etkenlere bağlı olarak bağırsaklar yavaşlayabilir. Pırasa kürü faydalarına baktığımızda bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirim sisteminin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Kabızlık Nasıl Önlenir? Nasıl Engellenir?

Pek çok kişinin yaşadığı kabızlık problemi için bol miktarda su tüketimi sağlanmalıdır. Su metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca gün içerisinde hareket etmek, lifli beslenmek, bol sebze tüketimi ve probiyotik alarak beslenmek gerekmektedir. Bu şekilde hazımsızlık ve kabızlık problemlerinin giderilmesi sağlanabilir. Eğer bu tarz bir hastalık söz konusu ise mutlaka uzman bir doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca doğal pırasa kürü gibi karışımlarda da destek almayı unutmayınız.

  • pırasa kürü
  • pırasa kürü nedir
  • pırasa kürü zeytinyağı
  • pırasa kürü nasıl yapılır
  • pırasa kürü tarifi
  • kabızlık nasıl önlenir
  • zeytinyağlı pırasa kürü
  • pırasa kürü faydaları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi ve Ameliyatı