Sağlık 13 Kasım 2021 - 21:21:13

Rh Null Sendromu, Hastalığı ve Kan Grubu Özellikleri

Rh Null Sendromu, Hastalığı ve Kan Grubu Özellikleri

Rh null; İsminden de anlaşılacağı üzere Rh grubundan hiçbir antijen içermeyen, çok nadir görülen kan gruplarından biridir. Bu kan grubuna golden blood (altın kan) da denilmektedir.

Rh Null Sendromu Nedir?

Genel olarak hepimiz temelde 8 kan grubu olduğunu düşünsek de ( her biri pozitif veya negatif olabilen; A, AB, B, 0 ) güncel olarak bilinen 35 farklı kan grubu sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme girmeyen kan gruplarına çok ender olarak rastlanmaktadır. Bu kişilere kan nakli esnasında uygun bir donör bulmak da oldukça zordur. Nadir bulunan kan gruplarından kimilerini bulmak imkansıza yakındır. Bunlardan birisi de "Rh- Null" denilen kan hastalığıdır.

RH Null kan grubuna sahip olan kişiler Rh sistemindeki antijenlerden hiçbirine sahip değillerdir. Örneğin negatif kan grubunda olan kişilerde Rh D antijenine sahip değillerdir. Ama Rh grubundan hiçbir antijeni içermeyen bir kan grubu oldukça sıradışıdır. Uzmanlar, dünyada Rh null kan grubuna sahip toplam insan sayısının 40 civarında olduğunu söylemektedir. Rh Null sendromu da nadir görülen bu kan özelliklerini taşıyan kimselerde görülür.

Rh Null Kan Grubunun Özellikleri Nelerdir?

Rh null kan grubu dünyada çok nadir olarak bulunmasıyla tanınır. Rh sisteminden herhangi bir antijen içermez. Bu kan grubunu her şeyden daha ilginç yapan yönüyse 0- kan grubundan daha fazla kan grubuna donörlük yapabiliyor olmasıdır. Hemen hemen tüm kan gruplarıyla uyumludur. Normal kan gruplarında olan kimseler arasındaki kan alışverişinde, verilen kanda alıcının kanında bulunmayan antijenler yer alıyorsa vücut o kanı reddeder. Rh Null kan grubunda Rh, A ve B antijenleri olmadığından hemen hemen herkese kan verebilirler.

Golden Blood (Altın Kan) Ne Demek?

Bildiğimiz kan gruplarında 0- grubu genel verici olarak tanınan kan gruplarının başında yer alır ve pekçok gruba donörlük yapabilir. Fakat altın kan olarakta bilinen bu kan grubunda, alıcının kanında bulunmayan antijenler varsa vücudun o kanı reddettiği görülür. Fakat altın kan olarak bilinen Rh null grubunda A ya da B antijenlerinden hiçbiri bulunmadığından diğer kan gruplarına sorunsuz bir şekilde kan verebilir. Cankurtaran niteliği taşıyıp, herkese donör olabilen altın kan grubuna doktorlar bu sebeple "Golden Blood" demektedir. Golden Blood ilk defa 1961 yılında Avusturyalı bir kadında tanımlanmıştır.

RH Null, Altın kan grubu herkese kan verebilir fakat sadece kendi kan grubundan kan alabilir.

Altın Kanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kırmızı kan hücreleri vücudumuzdaki tüm hücrelere ve dokulara oksijen taşımaktadır. Vücudumuzda böylesine önemli bir vazifeyi sürdüren kanımızın ait olduğu bir grup vardır. Kan gruplarını bilinmesi acil kan takviyesi gibi durumlarda büyük önem taşır. Farklı kan gruplarına sahip insanlar birbirine kan veremezler. Yanlış kan takviyesi ölüme bile sebep olabilir. Golden Blood olarak bilinen altın kanın avantajı nadir olarak bulunan kan gruplarına kan verebilmeleridir. Dezavantajı ise kan ihtiyacı duyduklarında uygun kanın bulunması için en az 9 donör olması gerekir. Rh Null grubu, kan takviyesinde diğer tüm gruplar için cankurtaran niteliği taşımaktadır.

  • rh null
  • rh null sendromu nedir
  • rh null kan grubu
  • altın kan
Yorumlar
Şaban Yıkılmaz RH null kan grubundan olan kaç kişi var benim gördüğüm ve duyduğum kadarıyla çok zor bulunan bir kanmış. Ama yazıyı okuyunca öğrendim ki hem iyi hem de kötü. Bu kan grubunu özellikleri bakımından değerledirildiğinde çok kıymetli gibi. cevapla
yorum yaz
Hafızanın Güçlenmesi İçin Ne Yapmalı?