Yaşam

Saçlarda Yağlanma Neden Olur? Nasıl Önlenir?

18 Ekim 2017 - 23:00:42
Saçlarda yağlanma neden olur? Nasıl önlenir?

Görsel olarak kişilerin göze hitap etmesini sağlayan saçlar neden yağlanır, kişilerin merak ettiği konular arasında yer alır.

Yağlı Saç Problemi Nedir?

Kadınların en çok önemsediği konuların arasında olan saç bakımı bir kadının güzel görünmesini sağlayan en önemli faktördür. Saçların boya, kesim, fön, maşa gibi çeşitli işlemler görmesi saçları büyük oranda yıpratmaktadır. Özellikle hava kirliliği, çevreden gelen faktörler saçların çabuk kirlenmesine ve yağlanmasına neden olur. Pis ve yağlı bir görüntüye sahip olan saç kişileri rahatsız eder. Hal böyle olunca saçlara düzenli bakım yapmak, saçların neden yağladığını bilmek ve çözümlerini bulmak kişiyi rahatlattığı gibi yağlı saç problemini tamamen ortadan kaldıracaktır.

Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapmalı?

Şampuan reklamlarına bakıldığı zaman kuru saçların öncelikli olduğu gözlemlenmektedir. Kuru saç kişiye ne denli sorun yaratırsa yağlı saç da aynı derecede rahatsız edici olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Saçların sağlıklı, temiz ve güçlü görünmesi için saç bakımı düzenli yapılmalı, saçın nem oranı dengeli olmalıdır. Saçtaki yağ, derinin yumuşak olmasını sağlar ve saç uçlarının kırılmasını engellemektedir. Fakat yağ oranı gereğinden fazla olduğu zaman rahatsız edici bir görüntü ve deri kokusu ortaya çıkar. Yağlı saçlara şekil vermek zor olduğu gibi en hızlı kirlenen saç tipidir. Saçları çok fazla yağlı bırakmamak ve her gün yıkamamak gerekir. Saç temizliği orantılı olmalıdır ki, herhangi bir problemin ortaya çıkması engellensin.

Saç Yağlanması Neden Olur?

Saçlar neden yağlanır, diye sorulduğunda bunun çok çeşitli cevapları mevcuttur. Saçı normalden hızlı yağlanan bir kişinin saç derisinde bulunan yağ salgılayan bez normale kıyasla daha çok yağ üretmektedir. Söz konusu olan yağ bezleri saç derisinde olduğu gibi vücudun her gözeneğinde görülmektedir. Yağ bezlerinin en önemli işlevi cildin nemlenmesi sağlamasıdır. Nemlenen cilt her zaman yumuşak kalır. Her cilt tipi gibi her insanın saç derisi de birbirinde farklıdır. Bazı insanların saç derisindeki yağ bezleri diğer kişilere kıyasla daha aktif çalışılır dolayısı ile fazla yağ üretilmiş olur.

Saç Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Saçını düzenli olarak yıkamayan kişilerin saçların belli bir zamandan sonra yağlanır. Her ne kadar kişinin yağ üretimi sağlıklı dahi olsa saçlar uzun süre yıkanmadığı zaman yağlanma meydana gelir. Bir diğer yağlanma nedeni ise saç tipleridir. Kıvırcık ve kalın teli olan saçlar diğer saç tiplerine göre daha hızlı yağlanmaktadırlar. Kıvırcık saçlarda yağ saçlara eşit oranda yayılmaz. Saç kıvırcık olduğu için saç derisinde biriken yağ saçların uç kısımlarına gitmemektedir. Bu şekilde saçlar yeteri kadar yağlanmadığı zaman ise kırılmalar daha fazla olur.

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saçlar neden yağlanır sorusuna açıklık getirdikten sonra yağlanma için neler yapılması gerektiği şu şekilde sıralanabilir;

  • Bitkisel ürünler yağlanma sorununu azaltır.
  • Saç yapısına göre şampuan seçmek gerekir.
  • Yağlanma sorunu için vitamin kullanılmalıdır.
  • Saç bakımı düzenli yapılmalıdır.

Saçların yağlanmaması için geliştirilmiş olan birçok çözüm bulunmaktadır. Bu yöntemlerden yararlanarak sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Yorumlar
Hatice Sarı 11 Ekim 2017 - 18:14:02 Saçın yağlanması nasıl engellenir? Saçlarım çabuk yağlanıyor bu da dökülmesine nedne oluyor. Doktorlar birtakım ilaçlar veriyor ama çok etkisi olmuyor. Doğal yöntemler var mı?cevapla
İpek Ayrancı 04 Eylül 2018 - 10:53:12 Saçların yağlanmasını önlemek için ne yapmalı diye yıllardır araştırıyorum. Denemediğim bir yöntem kalmadı. Saçlarımın yağlanmasını hiç engelleyemiyorum. Kuru şampuanlarla en fazla 1 gün idare edebiliyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: