Sağlık 07 Şubat 2021 - 18:20:38

Stockholm Sendromu Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Stockholm Sendromu Nedir? Nasıl Kurtulunur?

Kişinin kendini zor duruma sokan ve yıpratan koşulları kabullenerek benimsemesine stockholm sendromu denir.

Stockholm Sendromu Nedir, Ne Demek?

Kişi stockholm sendromdan dolayı ezen kişinin yanında yer alır. Rehineler kendilerini esir alan kişilerin duygu durumunu anlayacak duruma gelerek onların suçlarına yardım etmeleri bu sendromu detaylı olarak açıklar. Çoğu insan kendine zarar veren ilişkiyi sürdürmeyi tercih eder. Kişinin kendine eziyet etmeyi sevdiği düşünülebilir. Fakat bu durum psikolojide farklı açılardan açıklanmaktadır. Şiddet gören kişi can korkusu evlilik durumundaki kişi ise parasal anlamda ayaklarının üzerinde duramayacağı korkusu bu eziyete devam etmeye neden olan etkenler arasında yer alır. Bir diğer kişide tekrardan sevilmeyeceğini düşündüğü için mutsuz olduğu bir ilişkide kalmayı tercih edebilir.

Stockholm Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Stockholm sendromu devamlı olarak kendini baskı altında tutan, dışarı çıkmasına izin vermeyen ve hatta gittiği yerlerin fotoğrafını isteyen kişilerin iletişimlerine değinmektedir. Bu durumun temelinde kişinin bağlanma ya da sevgi ihtiyacının olduğu söylenebilir. Bu ihtiyaç kişinin çocukluğundan kalan bir eksiklik olabilmektedir. Belli bir zaman sonra kişi sınırlandırılmayı aşkın bir özelliği olarak görmeye başlar. Sonrasında karşı tarafından söylediklerini yapmaya mecbur hissedebilir.

Stockholm Sendromu Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Nasıl Bir Hastalıktır?

Stockholm sendromu rehine ile rehin alan kişinin arasında oluşan duygusal empati ve sempati bağına verilen isim olarak bilinmektedir. Bu sendrom ilk olarak 1973 yılında ortaya çıkmıştır. Çocukken sevgi görmemiş olan, sevgi eksikliği yaşayan kişilerin çoğu bu sendromu sıkça yaşamaktadır. Kendisini seven kişilere bedel ödemek ve acı çekmeyi göze almak bu sendromda görülebilir. Kişi bir gün geldiği zaman yaşadığı durumların anlamsız olduğunu fark ederek ayrılma yolunu tercih ettiğinde karşı tarafın suçlamalarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Bütün bunların sonucunda ise ilişki bitirememekte ya da ilişkiyi sürdürmeye devam etmektedir. Bir diğer sonuç da kişinin her şeyi göze alarak ilişkiyi bitirmeye karar vermesi ve bu kararı uygulamasıdır. Bir bütün olarak incelendiğinde aslında kişinin arada bulunan duygusal bağlılık nedeni ile kara vermekte güçlük çekmesi ve içinde bulunduğu durum kendisini zorlasa bile buna boyun eğmesidir.

Stockholm Sendromundan Nasıl Kurtulunur?

Stockholm sendromundan kurtulmak kişinin elinde olan bir durumdur. Birey anlamsız bulduğu ve kurtulmak istediği durumdan isterse uzaklaşabilir. Önemli olan kişinin bu durumdan gerçek anlamda kurtulmak istemesidir. Eğer birey durumun içinden tek başına çıkamıyor ise psikolojik yardım almayı tercih edebilir. Kurtulmak isteyen kurban isteğinin fazlalığı kadar istediği amaca ulaşabilir. Ekonomik özgürlüğü olmayan kişi kendisine bir b planı oluşturarak mutlu olacağı bir hayatı tercih edebilir. Stockholm sendromu hakkında detaylı bilgi almak ve bulunduğu durumdan çıkmak isteyen kişi kitap alabilir, konuyla alakalı videolar izleyebilir veya uzmana danışabilir. Uzman kişi süreç ve çözüm hakkında nasıl hareket edileceği ile ilgili kişiyi bilgilendirmektedir.

  • stockholm sendromu
  • stockholm sendromu nedir
  • stockholm sendromunun nedenleri
  • stockholm sendromundan nasıl kurtulunur
Yorumlar
Ezgi Yereli Birebir yaşadığım bir durum değil ama hem çevremdeki insanlarda hem de birçok filmde dizide stockholm sendromu hakkında örnekler görüyorum. Aslında bu ilişkilerde kişiyi sınırlayan bir durum. Bu nedenle farkındalık önemli. cevapla
yorum yaz
Yeşil Ceviz Kabuğunun Saça Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar