Sağlık 23 Şubat 2021 - 08:50:03

Yosun Çayı Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Kullanıcı Yorumları

Yosun Çayı Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Kullanıcı Yorumları

Bir su bitkisi olan yosundan elde edilen yosun çayı; A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri açısından zengin, iyot, niyasin, demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum barındıran, sindirim sistemi için faydalı bir içecektir.

Yosun Çayı Faydaları Nelerdir?

Hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermek isteyenler için oldukça kullanışlı olan yosun çayı denizdeki yosunların toplanması ve birtakım işlemlerden geçirilmesi ile elde edile doğal bir içecektir. Yosun çayının faydaları şu şekildedir:

 • İyot bakımından zengin olduğu için tiroid bezlerinin aktif olarak dengeli bir şekilde çalışmasını sağlar. Hormonların dengelenmesine yardımcı olan iyot, özellikle kadınsal rahatsızlıkların giderilmesi için etkilidir.
 • Üst solunum yolları hastalıklarını önleyen yosun çayı, balgam söktürücü etkiye sahiptir. Boğaz tahribatını önleyerek akciğerde meydana gelen hasarların önüne geçmektedir.
 • Kas ve kemik ağrılarının giderilmesini sağlamaktadır. Eski dönemlerde yosun yaraların enfeksiyon kapmaması için kullanılırmış
 • Mide sağlığı için oldukça etkili olan yosun çayı, mide asidinin dengelenmesine yardımcı olur. Besinlerin öğütülmesine yardımcı olur. Bununla birlikte ülser ve reflü gibi hastalıkların giderilmesini de sağlamaktadır. Halsizlik ve anoreksi gibi hastalıkların önlenmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Yüksek antioksidan özelliği sayesinde vücudu serbest radikallerden arındırmaktadır. Fazla asit, yağ ve toksin maddelerin birikmesini önlemektedir.
 • Kötü kolesterolün düşürülmesini ve kolesterol dengesinin sağlanmasına yardımcı olan yosun çayı kalp ve damar sağlığını korumaya destek olur.

Birçok kişinin merak ettiği yosun çayı zayıflatır mı sorusunun cevabı olumlu şekilde yanıt bulmaktadır. Uzun süre tok tutma etkisi bulunan bu çay, düşük kalorisi sayesinde diyet listelerinde yerini almıştır. Dilerseniz sizler de yağ yakmak için bu çaydan yararlanabilirsiniz.

Yosun Çayı Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz yosun çayı tarifi şu şekildedir:

Malzemeler: 4 gram yosun, 1 tane limon, 1 tatlı kaşığı bal ve iki bardak sudur.

Tarifi: Öncelikle yosunları bir kase içerisinde güzelce öğütünüz. Sonrasında Limonu rendeleyiniz ve üzerine suyu ekleyip yaklaşık 5 dakika boyunca kaynatınız. Karışım demini aldığı zamanda ocaktan alınız. Sonrasında güzelce süzüp tadının güzel olması için bal ekleyiniz. Mide ağrılarının giderilmesini sağlayan bu çay aynı zamanda sindirim problemlerini ve kabızlığı da engellemektedir. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kısa süre içerisinde etkili zayıflama sağlamaktadır.

Yosun Çayının Zararları Nelerdir?

İyot bakımından zengin olan bu doğal içerikli çay, iyot takviyesi alan kişiler tarafından tüketilmemelidir. Deniz canlısı olan ve yer altı sularında bol miktarda bulunan bu bitkiler vitamin ve mineral açısından zengin olsa da aynı zamanda metal de barındırmaktadır. Bu da zehirlenme etkisi meydana getirebilir. Bundan dolayı az miktarda tüketilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Bununla birlikte tüketim öncesinde yosuna alerjiniz olup olmadığını da dikkat ediniz. Doğru tüketim ile yosun çayı zararları söz konusu olmamaktadır.

Yosun Çayı Kullananlar ve Kullanıcı Yorumları

Son dönemlerde sıklıkla diyetlerde tercih edilen yosun çayı daha çok kilo verme amacı ile tüketilmektedir. Sağlıklı zayıflama isteyen birçok kişinin bu çaydan yararlandığını görmekteyiz. Yosun çayı kullanıcı yorumlarına baktığımızda olumlu sonuçların alındığı da ortadadır. Etkili bir şekilde yağ yakımı sağlamak, metabolizma hızlandırmak için bu doğal çaydan faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte hücre yenileyici etkisinden faydalanarak cilt sağlığının yenilenmesi ve iyileşmesi için bu çaydan destek alabilirsiniz. Fakat kullanım öncesinde uzman bir hekime danışmayı unutmayınız.

 • yosun çayı
 • yosun çayı faydaları
 • yosun çayı zayıflatır mı
 • yosun çayı nasıl yapılır
 • yosun çayı tarifi
 • yosun çayı zararları
 • yosun çayı kullananlar
 • yosun çayı kullanıcı yorumları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Radyofrekans Zayıflama Nedir? Yaptıranlar, Yorumları, Zararları