Sağlık

Ayakta Duş Almak Saç Döker mi? Zararları Nelerdir?

14 Eylül 2021 - 14:40:14
Ayakta Duş Almak Saç Döker mi? Zararları Nelerdir?

Ayakta duş almak; hem sağlık hem de dini açıdan herhangi bir zararı olmayan, aksine kirli suların akıp gitmesini sağlayan bir temizlik yöntemidir.

Ayakta Duş Almak Saç Döker mi?

Banyo yaptığınızda giderin saç telleri ile tıkanması gibi durumlar söz konusu olduğu için ayakta duş almak saça zarar verir mi diye merak edilmektedir. Şöyle belirtmek gerekir ki saç dökülmesi, saç folikülerinin çeşitli sebeplerden ötürü zayıflaması sonrasında meydana gelmektedir. Vitamin eksikliği, genetik sebepler, kullanılan kimyasal saç ürünlerinin yan etkileri gibi pek çok sebebe bağlı olarak dökülebilir. Fakat ayakta banyo yapmanın saç dökülmesi için bir etkisi bulunmamaktadır.

Ayakta duş almanın saça zararı yoktur. Fakat yapılan bazı yanlışlar saçın daha fazla dökülmesine neden olabilir. Her gün duş almak ve saçların sık sık yıkanması saç derisindeki lipid tabakasının bozulmasına ve kurumasına sebep olabilir. Saçın nemini kaybetmesine neden olan bu durum saçların daha çok kırılmasına da etki eder. Bununla birlikte sık duş almak nasıl saç derisine zarar veriyorsa aynı şekilde saçın uzun süre yıkanmaması da zararlıdır. Fakat ayakta duş almak ya da oturarak banyo yapmanın saç dökülmesi için bir etkisi yoktur.

Ayakta Duş Almanın Zararları Nelerdir?

Vücudumuzun kirlerden arınması için bir temizlik yöntemi olan banyo yapmak, sağlıklı bir vücut için gereklidir. Duş ayakta ya da oturarak alındığı zaman bir zararı yoktur. Dinimize göre banyoda su dökünürken oturarak olması tavsiye edilmektedir. Buradaki amaç kirli suyun tekrar vücuda değmemesidir. Eğer ki dökülen sular üzerinize sıçramıyorsa o zaman oturarak da banyo yapabilirsiniz.

Ayakta banyo yapmanın bir zararı yoktur. Hatta hamile kadınların bazılarına doktorlar ayakta banyo yapmalarını tavsiye etmektedir. Vücudun kirlerden arınması sağlık açısından oldukça önemlidir. Ayakta banyo yapıldığı zaman enfeksiyon kapma riski de oldukça azalmaktadır. Bundan dolayı tavsiye edilmektedir.

Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Genel anlamda temizlenmek ve rahatlamak için banyo yapmak her zaman gerekli olan bir eylemdir. Haftada 2-3 defa duş almanız gerekmektedir. Aşırı nemli ve bol suyun bulunduğu yerler, bakteriler için ideal olduğu için bu konuda dikkatli olmalısınız. Duşta yapılmaması gerekenler hijyenik olmayan detaylardan uzak durulması yönündedir. Banyo liflerinizi sık sık değiştiriniz. Kullanım öncesinde mutlaka kaynar su ile yıkayınız. Sonrasında da sabunla güzelce yıkayınız.

Kişisel eşyaların banyoda olmaması gerekir. Aksi durumda mikrop bulaşabilir. Banyo havlunuzu sık sık yıkamalısınız. Kullanım sonrasında asmanız ve kurumasını sağlamanız gerekir. Eğer hijyenik bir banyo ortamı sağlamazsanız, sivilce, akne, saç ve cilt problemleri söz konusu olabilir.

Gebelikte Ayakta Duş Almak Sağlıklı mı?

Oldukça özel bir süreç olan hamilelik, her konuda dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Duş alınacak alan ve süre anne adayı için önemlidir. Küvet yerine ayakta duş almak daha sağlıklı olacaktır. Aksi durumda enfeksiyon kapmak gibi durumlar söz konusu olabilir. Bununla birlikte duş alınan zemin kaygan olmamalıdır. Banyo süresi biraz uzayabilir fakat 1 saati aşmamalıdır.

Küvet yerine duşakabinde banyo yapmak, doğum yolu enfeksiyonlarının giderilmesini önler. Oturarak banyo yapmak zararları genel anlamda mikrop kapma şeklindedir. Ayrıca su çok sıcak olursa gevşemeye neden olabilir ve kasılmalar söz konusu olabilir. bu durum baş dönmesi oluşturabilir. Bundan dolayı hamila kadınlar duş alırken daha dikkat olmalıdır.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: