Yaşam 14 Eylül 2021 - 08:50:03

Don Juanizm Nedir? Don Juanizm Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Don Juanizm Nedir? Don Juanizm Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Don juanizm; bir erkeğin yalnızca bir kadınla gerçek bir ilişki yaşamak yerine, tüm kadınlara kendini hayran bırakma, kabul ettirme, erkekliğini simgeleştirme olarak tanımlanan ve çapkın erkek olarak da ifade edilebilen bir sendromdur.

Don Juanizm Nedir, Ne Demek?

Her birimizin çapkınlık ya da kazanova olarak tanımladığı durum asıl olarak don juanizm sendromu olarak ifade edilen psikolojik bir durumu ifade etmektedir. İlişkilerini sürekli olarak değiştiren, devamlı olarak yanında başka bir kadın gördüğümüz ve çapkın olarak ifade ettiğimiz kişiler asıl olarak daha ciddi bir şekilde yorumlanmalıdır. Bu durumun sürekli bir hal alması don juanizm olarak ifade edilir. Ayrıca don juan sendromu olarak da ifade edilir.

Kurgusal bir karakter olan Don Juan'dan gelen don juanizm, erkeklere özgü olan ve kişinin devamlı olarak partner değiştirmesi şeklinde tanımlanan bir durumu anlatmaktadır.

Don juanizm sendromu asıl olarak sürekli ilişki değiştirme ve her seferinde farklı bir kadınla görülme arzusu olarak tanımlansa da bunun altında farklı psikolojik durumlar vardır. Bu asıl olarak erkeğin kendini kadınlara kabul ettirme çabası ve aynı zamanda erkekliğini simge haline getirmesi yani cinsiyetine fazla anlam yüklemesi olarak da anlamlandırılan bir durumdur.

Don Juanizm Sendromu

Don Juanizm Sendromu Belirtileri Neledir?

İnsanlar baze farkında bile olmadan hareketleri ile asıl düşündükleri ya da hakim oldukları duyguları bastırırlar. Don juanizm kadınlarda da görülebilen fakat daha çok erkeklerde meydana gelen psikolojik bir durumdur. Kadınlarda meydana geldiği zaman nymphomania olarak isimlendirilir. Asıl olarak kişinin bilinçaltında kendini karşı cinse karşı kabul ettirme ve önemli hissetme duygusu bulunmaktadır. Partnerlerine duygusal ya da psikolojik olarak bağlanamayan ve bundan dolayı sürekli çok eşlilik yaşayan bu kişileri ifade eden sendromun en önemli belirtisi sık sık farklı insanlarla ilişki yaşamaktadır.

Modern çağ ile birlikte ilişkilerin farklı özellik ve boyut kazanmış olması, aynı zamanda bazı erkeklerin ilişkileri konusunda narsist davranmasını beraberinde getirmektedir. Bu sendromu yaşayan kişiler sürekli partner değiştirirler ve bu durumdan zevk alırlar. Oynadıkları ilişki oyunları onlara çekici gelir. Kadınları sanki bir eşya gibi gören bu kişiler aynı zamanda psikolojik aşağılama ve psikolojik şiddet gibi durumlara da neden olabilir.

Don Juanizm Sendromu Neden Olur?

İlişkilerin geçici ve kalıcı olmaması esasına dayanan, partnerini umursamayan ve adeta bir eşya gibi gören don juanizm sendromu nedenleri tamamen kişinin içinde bulunduğu psikolojik bozukluktan kaynaklanır. Kişi empatiden yoksundur. Karşısındaki insanın düşündüğü ya da duyguları ile ilgilenmez, buradaki tek düşüncesi kendini kabul ettirmek ve erkekliğini simgeleştirmektir. Bundan dolayı narsist kişilik özellikleri de sergilerler.

İlişkilerinde sadece cinsellik olan bakan bu kişiler, çocuklukta yaşanan birtakım psikolojik durumlar sonrasında gelişmektedir. Hedefindeki kadını ele geçirmek için her şeyi yapabilen, hedefe ulaştıklarında ise tüm hevesleri giden kişileri ifade ederler. Bilinçaltında intikam duygusu ve terk edilmeden terk etme durumu söz konusu olabilir.

Don Juanizm Sendromu Tedavisi

Bağlanamama ve çok eşlilik sorunu olarak ifade edilen don juanizm sendromu tedavisi için asıl nedeninin bilinmesi gerekir. Kişinin neden bağlanamadığı belirlemek ve buna göre çözüm bulmak gerekir. Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz üzere ter etmeden terk etme yani bir nevi ego duygusu ya da intikam alma durumu söz konusu olabilir. Birtakım terapiler ile kişinin duruma karşı farkındalığını kazandırıp, bu sendromdan kurtulmasını sağlamak mümkündür.

  • don juanizm
  • don juanizm nedir
  • don juanizm sendromu
  • don juan sendromu
  • don juanizm sendromu belirtileri
  • don juanizm kadın
  • don juanizm sendromu neden olur
  • don juanizm sendromu nedenleri
  • don juanizm sendromu tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Beyin Pili Nedir? Devlet Karşılıyor mu? Ameliyatı Nasıl Yapılır?