Detoks yapmak sağlıklı mı? Detoksun faydaları ve zararları
Sağlık

Detoks Yapmak Sağlıklı mı? Detoksun Faydaları ve Zararları

20 Eylül 2017 - 10:51:58

Son yıllarda çoğu insanın tercih ettiği ve diyetisyenler tarafından önerilen detoksun faydaları çok çeşitlidir. Bu kavram son 10 yılda insanların yaşamına diyetisyenlerin önerisi ile girmiştir.

Detoks Nedir, Ne Demek?

Bu kavramın günümüz şartlarındaki açıklamasına göz atıldığında, insanın saç teli ve ayak parmağı dahil olmak üzere temizleme işlemi yapan uygulama olarak ifade edilir. Detoksun faydaları arasında bulunan vücudun dinç ve canlı olması kişileri cezbeder. Bedeni canlı olan ve kilolarından kurtulan birinin kendisini psikolojik olarak rahatlamış hissetmesi kaçınılmazdır. Boşaltım, dolaşım, sindirim sistemi sağlıklı çalışmayan ve vücudunun içerisinde zararlı maddeler olan birinin kronik anlamda halsiz hissetmesi muhtemeldir. Uzmanlar bu sebeplerden dolayı önermektedirler. Bu yöntem zihinsel, fiziksel ve ruhsal açıdan dinginlik sağlar.

Detoks Yapmak Ne İşe Yarar?

Vücuda çeşitli yollar ile giren atık madde şeklinde dışarı atılması beklenen zararlı toksinlerden kurtulmak için başvurulan yönteme denir. Bunun insanlara sağladığı birçok yarar vardır. Fakat kullanımında aşırıya gidildiği taktirde vücudun dengesi bozulabilir ve insan bedenine zarar verebilir. Bu aşamada bir uzmana danışarak yapmak sağlık açısından daha uygundur. Bedenin kendi içinde bir toksin atma mekanizması vardır. Bu mekanizma ile beraber çeşitli organlar aracılığıyla vücuttaki zararlı maddeler ortadan kaldırılmaktadır. Bu yöntem ise uzmanlara göre zararlı maddelerin vücuttan atılma sürecini hızlandırmaktadır.

Dtoksun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Bu yöntemin faydaları olduğu gibi yan etkileri de olabilir. Bağırsakları temizlemek amacı ile kullanılan müshil şeklindeki ilaç ve boşaltımı hızlı bir hale getiren farklı bitkiler bağırsaklarda bulunan zararlı maddelerin atılmasını sağlasalar dahi uzun vadede bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin yok olmasına sebep olabilir. Bağırsakların vücutta bulunan işe yaramaz maddeleri uzaklaştırdığı için bu alanda herhangi bir müdahaleye gerek olmayabilir. Bazı detoks programlarına bakıldığında insanların tek tip beslenmesine neden olan yöntemler meydana gelmektedir. Bir kişi sadece meyve suyu tükettiğinde, çiğ sebze veya meyve yediğinde bu süreç sağlıklı gibi görünebilir fakat vücudun protein bakımından zayıf besinler alması ya da vücudun neredeyse ana maddesi proteinden uzaklaşması vücudun yapısal anlamda bozulmasına neden olabilir. Vücut her zaman bol ölçüde proteine ihtiyaç duyar dolayısı ile protein değeri az olan besinlerle beslenmek bedene zarar verebilir.

Detoksun Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Faydaları çok çeşitli olabilir. Uzmanlara göre detoks yapmak cildi güzelleştirmektedir. Cildi temizlemek için kullanılan kozmetik malzemeler cilt üzerinde zararlı maddelerin birikmesine neden olabilir. Bu tarz malzemeler cildi deforme edip yaşlandırdığı için düzenli programlar önerilmektedir. Ciltteki ölü derileri temizleyen ve yıpranan tabakaları dışarı atan bu yöntem, yeni deri çıkmasına ve ciltte parlaklık oluşmasını sağlar.

Detoks Yapmak Neye İyi Gelir?

Ciltte meydana gelen alerjik rahatsızlıkları giderir. Bu yöntem sayesinde ciltteki kızarıklık giderilir, lekeler azaltılır cilt yumuşak ve pürüzsüz bir hal alır. İlerleyen yaşlarda cilt çizgileri belirginleşir ve kırışıklar çoğalır. Bu yöntem kırışıklık ve çizgilerin azalmasını sağlar.

Detoks Yapmak Sağlıklı mı?

Zaman içerisinde tüketilen besinlerden dolayı vücut yağ depolar ve vücutta biriken zararlı toksinler vücuttan atılamayabilir. Metabolizma bu atılamayan toksinlerden dolayı yavaşlar ve vücuda alınan her şey vücut içerisinde birikir. Bu durum kilo artışına neden olur. Detoks vücutta bulunan fazlalıklardan arındırır, bu sayede metabolizma hızlanır. Kilo vermek kolay bir hale gelir. Faydaları arasında fiziksel arınmanın yanı sıra ruhsal arınma da vardır. Gün içerisinde yaşanan trafik yoğunluğu, gündelik işler, gürültü gibi faktörler insanların çabuk yorulmasına neden olur. Bu durum strese yol açar. Ruhsal bunalımdan kurtaran, vücuda enerji veren bu yöntem uzman kontrolünde yapılmalıdır. Detoks yaparak vücudunuz temizlenmesini sağlayabilir ve daha zinde olabilirsiniz. Size uygun bir program vücudunuz için oldukça faydalı olacaktır. Bedeninizi yoran programlardan uzak durarak sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

Yorumlar
Tuğba Özarslan 14 Eylül 2017 - 09:46:03 Detoks nasıl yapılır? En uygun detoks tarifi hakkında bilgi verebilecek olan var mı?cevapla
Meryem Gerçek 03 Ağustos 2018 - 16:57:07 Detoks yapmak istiyorum. Kilo verdirir mi? Zayıflamak için detoks uygulamak işe yarar mı acaba? Deneyenler var mı?Vücuttan ödem atmaya da yardımcı olduğu için zayıflatır diye düşünüyorum. Nasıl yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: