Sağlık 19 Kasım 2021 - 16:43:51

Detoks Yapmak Sağlıklı mı? Detoksun Faydaları ve Zararları

Detoks Yapmak Sağlıklı mı? Detoksun Faydaları ve Zararları

Detoks yapmak; vücutta arındırıcı etki meydana getirerek, zararlı ve yabancı maddelerin atılmasını sağlayan sağlık açısından pek çok faydası bulunan bir uygulamadır.

Detoks Nedir, Ne Demek?

Son yıllarda çoğu insanın tercih ettiği ve diyetisyenler tarafından önerilen detoksun faydaları çok çeşitlidir. Bu kavram son 10 yılda insanların yaşamına diyetisyenlerin önerisi ile girmiştir. Detoks yapmak; günümüz şartlarındaki açıklamaları neticesinde, insanın saç teli ve ayak parmağı dahil olmak üzere temizleme işlemi yapan uygulama olarak ifade edilir.

Detoksun yapmak vücudun dinç ve canlı olmasını sağlar. Boşaltım, dolaşım, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan detoks uygulamaları, aynı zamanda vücutteki zararlı maddelerin arındırılmasına destek olur. Böylece daha dinç ve enerjik hissedebilirsiniz. Uzmanlar bu sebeplerden dolayı önermektedirler. Bu yöntem zihinsel, fiziksel ve ruhsal açıdan dinginlik sağlar.

Detoks Yapmak Sağlıklı mı?

Zaman içerisinde tüketilen besinlerden dolayı vücut yağ depolar ve vücutta biriken zararlı toksinler vücuttan atılamayabilir. Metabolizma bu atılamayan toksinlerden dolayı yavaşlar ve vücuda alınan her şey vücut içerisinde birikir. Bu durum kilo artışına neden olur. Detoks vücutta bulunan fazlalıklardan arındırır, bu sayede metabolizma hızlanır. Kilo vermek kolay bir hale gelir.

Doğal içerikli detoks suyu faydaları arasında fiziksel arınmanın yanı sıra ruhsal arınma da vardır. Gün içerisinde yaşanan trafik yoğunluğu, gündelik işler, gürültü gibi faktörler insanların çabuk yorulmasına neden olur. Bu durum strese yol açar. Ruhsal bunalımdan kurtaran, vücuda enerji veren bu yöntem uzman kontrolünde yapılmalıdır.

Detoks yapmak vücudunuz temizlenmesini sağlayabilir ve daha zinde olabilirsiniz. Size uygun bir program vücudunuz için oldukça faydalı olacaktır. Bedeninizi yoran programlardan uzak durarak sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

Detoks Yapmak Ne İşe Yarar?

Vücuda çeşitli yollar ile giren atık madde şeklinde dışarı atılması beklenen zararlı toksinlerden kurtulmak için başvurulan yönteme detox denir. Bunun insanlara sağladığı birçok yarar vardır. Fakat kullanımında aşırıya gidildiği taktirde vücudun dengesi bozulabilir ve insan bedenine zarar verebilir. Bu aşamada bir uzmana danışarak yapmak sağlık açısından daha uygundur.

Bedenin kendi içinde bir toksin atma mekanizması vardır. Bu mekanizma ile beraber çeşitli organlar aracılığıyla vücuttaki zararlı maddeler ortadan kaldırılmaktadır. Bu yöntem ise uzmanlara göre zararlı maddelerin vücuttan atılma sürecini hızlandırmaktadır.

Detoks Yapmak Zararlı mı? Yan Etkisi Var mı?

Vücudun arınmasını sağlaması bakımından faydalı olan detoxun zararları da olabilir. Öncelikle her detoks programı değil, doktora danışılarak hazırlanan karışımlar denenmelidir. Rastgele uygulanan detoks uygulamaları vücutta dehidrasyon oluşturabilir. Bu baş ağrısı ve mide kramplarına neden olur.

Vücutta gereksiz uygulanan detoks programı, bağırsakları olumsuz yönde etkiler. Bunun sonrasında ishal ya da kabızlık söz konusu olabilir. Böbrek hastası kişiler tarafından asla uygulanmamalıdır.

Bazı detoks programlarına bakıldığında insanların tek tip beslenmesine neden olan yöntemler meydana gelmektedir. Sadece meyve suyu tükettiğinde, çiğ sebze veya meyve yediğinde bu süreç sağlıklı gibi görünebilir fakat vücudun protein bakımından zayıf besinler alması ya da vücudun neredeyse ana maddesi proteinden uzaklaşması vücudun yapısal anlamda bozulmasına neden olabilir. Vücut her zaman bol ölçüde proteine ihtiyaç duyar dolayısı ile protein değeri az olan besinlerle beslenmek bedene zarar verebilir.

Detoksun Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Vücut organlarının yenilenmesini sağlayan detoksun amacı asıl olarak toksin maddelerden arınmayı sağlamaktır. Detoks yapmak cildi güzelleştirmektedir. Cildi temizlemek için kullanılan kozmetik malzemeler cilt üzerinde zararlı maddelerin birikmesine neden olabilir. Bu tarz malzemeler cildi deforme edip yaşlandırdığı için düzenli programlar önerilmektedir. Ciltteki ölü derileri temizleyen ve yıpranan tabakaları dışarı atan bu yöntem, yeni deri çıkmasına ve ciltte parlaklık oluşmasını sağlar.

Genel anlamda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Ciltte meydana gelen alerjik rahatsızlıkları giderir. Bu yöntem sayesinde ciltteki kızarıklık giderilir, lekeler azaltılır cilt yumuşak ve pürüzsüz bir hal alır. İlerleyen yaşlarda cilt çizgileri belirginleşir ve kırışıklar çoğalır. Bu yöntem kırışıklık ve çizgilerin azalmasını sağlar. Detoksun 10 kuralını uygulamak, hem cilde fayda sağlar hem de fiziksel ve ruhsal sağlığı iyileştirir.

  • detoks
  • detoks yapmak
  • detoks yapmak nedir
  • detoks yapmak istiyorum
Yorumlar
Tuğba Özarslan Detoks nasıl yapılır? En uygun detoks tarifi hakkında bilgi verebilecek olan var mı? cevapla
Meryem Gerçek Detoks yapmak istiyorum. Kilo verdirir mi? Zayıflamak için detoks uygulamak işe yarar mı acaba? Deneyenler var mı?Vücuttan ödem atmaya da yardımcı olduğu için zayıflatır diye düşünüyorum. Nasıl yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Gergedan Boynuzu Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar?