Yaşam

Estetik Ameliyatı Yaş Sınırı Nedir? Kimler Estetik Olamaz?

20 Eylül 2020 - 15:52:06
Estetik ameliyatı yaş sınırı nedir? Kimler estetik olamaz?

Estetik ameliyatlar, bir ihtiyaç ya da kişide yaratmış olduğu psikolojik sıkıntıya yol açan görünümü ortadan kaldırmak için yapılan operasyonlardır. Kişilerin isteğine göre veya sağlık problemleri kapsamında yapılan bu operasyonlar son yıllarda artış göstermiştir.

Estetik Ameliyat Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Estetik ameliyatı doğuştan gelen ya da belli bir yaştan sonra meydana gelen fiziksel problemleri düzeltmek ve bireyin yaşam kalitesini ruhsal ve estetik açıdan arttırmak için yapılır. Genel tabiriyle insan bedeninin şeklini olduğu halinden daha güzel bir görüntüye kavuşturmak için yapılan operasyonlardır. Estetik operasyonlar sağlık ya da kişisel tercihler doğrultusunda yapılır. Bu operasyonların bireyin yaşına göre anlam kazandığı düşünülürse kişinin yaşına göre güven yeniden tazelenir. Kişi görsel olarak güzel bir görüntüye kavuştuğunda kendine olan bakış açısı değişir ve kendine olan güven artar. Son dönemlerde bu operasyonlarla ilgili yapılan araştırmalar incelendiğinde ameliyat isteme yaşının giderek düşüşe geçtiği görülür.

Estetik Ameliyat Neden Yapılır?

Her bireyin estetiğe olan bakış açısı çeşitlilik gösterir ve bu çeşitlilik psikolojik ve yaş durumuna göre değişir. Bazı insanlar sadece güzel bir görüntüye sahip olmak için estetik operasyonu yaptırırken bazı insanlar da çocukluk sürecinden bu yana toplum tarafından alay konusu olduğu için bu ameliyatı yaptırmaktadır. İnsanlara göre bu ameliyatı yaptırmanın nedeni güzel görünme isteğinden ziyade diğer insanların kendileri hakkındaki olumsuz yorumları değiştirmektir. Kişilere göre değişkenlik gösteren estetik ameliyat nedenleri arasında idol alınan birine benzemeye çalışmak da olabilmektedir.

Estetik Ameliyatlarda Yaş Sınırı Nedir?

Estetik ameliyat yaş sınırı kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa 18 yaş altında olan kişiler için aile onayı gerekir. Çünkü 18 yaşın altında olan kişiler için estetik operasyon uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Resmi olarak birey olarak kabul edilmeyen küçük yaştaki insanların fiziksel gelişimi tamamlanmamış olabilir. Bu noktada operasyonun olumsuz sonuçlanması ihtimallerden biridir. Bunun yanı sıra duygusal dalgalanmaların var olması da isteklerin sık değişmesine neden olabilir. Estetik ameliyat yaptırabilmek için kişinin anatomik ve ruhsal gelişiminin tamamlanmış olması en önemli konulardan biridir. Bu süreçler tam anlamı ile tamamlanmamış olursa kişinin mutsuz bir birey olması kaçınılmaz bir hale gelir. Estetik operasyon yapılacak olan organın gelişimini tamamlamış olmalıdır. Her insanın anatomik büyüme yaşı aynı olmayabilir. Bahsedilen durumlara istinaden her kişiye göre estetik operasyon yaşı değişiklik gösterebilir. Bu noktada yapılması gereken işlem kişi 18 yaşın altında ise aile ile birlikte doktora danışmak en sağlıklı çözüm olacaktır.

Kimler Estetik Ameliyat Olamaz?

Estetik operasyon gerçekleşmeden önce kişi bunu neden yaptırmak istediğini sorgulamalıdır. Bunun sebebini doğru anlamak kişiye yol gösterir. Kişi kendini sorguladığı taktirde psikolojik olarak ameliyata hazır olduğunu veya olmadığını anlayabilir. Psikolojik travmalar sadece gençlerde değil yaşlılar için de geçerli olabilir. Çok yaşlı olan bir kişin psikolojik ve anatomik yapısı estetik ameliyatı kaldırmayabilir. Ayrıca kişinin yeni bir görüntüye sahip olması alışma sürecini de beraberinde getirecektir. Yeni bir görüntüye sahip olan kişi, eskisinden farklı olan görüntüsüne alışmakta zorlanabilir. Dolayısı ile bireyin psikolojisinin bozulma ihtimalini göz önüne almak gerekir.

Estetik Ameliyat Nasıl Yapılır?

Bütün süreçlerin hepsi incelendiğinde kişinin bedenini tanıması, değişikliği neden istediğini bilmesi, yapılacak olan değişikliğin fiziksel bir rahatsızlık veya farklı bir görüntüye sahip olmak için mi istediğini bilmesi gerekir. Sonuç olarak bu ameliyatın amacı belli olmalıdır. Hastanın estetik ameliyata hazır olması durumunda, uzman cerrah ile iletişime geçmesi ve tüm detayları en sağlıklı şekilde öğrenmesi kişiye her açıdan avantaj sağlar. Bu ameliyatı yaptıracak olan kişinin yaşı çok küçükse ve kişi herhangi bir sağlık problemine sahip değilse operasyon önerilmez.

Yorumlar
Nazlı Bahçıvan Estetik ameliyat olmak için koşullar nelerdir? 2 ay sonra 18 olcam bu aydan burun ameliyatı olsam problem olur mu? cevapla
Özge Duran Estetik ameliyat fiyatları burun için ne kadar acaba? Bu ameliyat sonrasında vücutta ödem oluyormuş sanırım. Bu nasıl atılır? Doğal yollarla ödem atmak mümkün mü? Burundaki şişlik ne kadar sürede geçer? cevapla
yorum yaz