Sağlık 17 Nisan 2021 - 18:40:19

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi Neden Olur? Ne Zaman Durur?

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi Neden Olur? Ne Zaman Durur?

Bebek sahibi olan kadınlar emzirme döneminde saç dökülmesi problemini yaşarken bunun bir an önce sonlanmasını istemektedir.

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Bebeklerini kucağına alan anneler, emzirme dönemlerindeyken vücutlarında normalin dışında çok sayıda durum söz konusu olmaktadır. Bu dönemde kadınların günlük 50-100 tel saçının dökülmesi normal karşılanmaktadır. Bu sayıların üstüne çıkılıyorsa bu, bir sorunu işaret etmektedir. Bu dönemde saç dökülmesi emzirme kaynaklı değildir. Emzirmeden çok hormonlardaki değişimler buna sebep olmaktadır. Bir anda hormon dengesi bozulan kadınlarda saç dökülmesi artış gösterebilir. Bunun yanı sıra yetersiz beslenme durumu da dökülmelere sebep olmaktadır. Bu sebeplerin yanı sıra psikolojik etmenler de etkilidir. Sütün az gelmesi sebebiyle çocuklarını yeteri kadar besleyemeyeceğini düşünerek stres yapan kişilerde saç dökülmeleri daha fazla yaşanabilmektedir.

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesi Ne Zaman Durur?

Emzire dönemlerinde yaşanan saç dökülmesi problemlerini olgun bir şekilde karışlayan kadınlar, bu sürecin sonlanması için sabırlı bir şekilde beklemelidir. Bu aşamada dökülmelere sebep olan durumların ortadan kalkması direkt olarak etki gösterdiğinden saç dökülmeleri kesilebilir. Eğer kadınların saçlarında yaşanan dökülmeler hormonlardan kaynaklanıyorsa kadınların hormon düzeyleri ne zaman normale dönerse o dönemde saç dökülmeleri kesilmektedir. Buna ek olarak yeterli beslenmeyen kadınlar bu sorunu ortadan kaldırdıkları anda sorunu sonlandırabilirler. Eğer stres kaynaklı bir durum söz konusu ise kişilerin bu konuda yakınları ile konuşmaları ve rahatlamaları gerekmektedir.

Emziren Annelerde Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur? Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç dökülmelerinin çok yoğun yaşanmaya başladığı bu dönem kendi kendine durabilmektedir. Ancak kadınlar çok fazla saçlarını kaybetmek istemedikleri için bu sürece müdahale ederek dökülmeleri azaltabilmektedir. İlk olarak kişilerin hormon dengelerini düzeltmeleri için ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Bunun için doktorlarına başvuran kadınlar dengesiz beslenme sorunları için de vitaminler ile vücutlarına destek olabilirler. Badem yağının saç dökülmesine karşı önemli etkileri olurken her gün 2 defa badem yağı ile saçlara masaj uygulamasının yapılması da olumlu sonuçları ortaya çıkaracaktır. Bu dönemde psikolojik açıdan çok büyük zorluklar yaşayan kişilerin uzmanlara danışması ve psikolojik destek alması da sorunun ortadan kaldırılması için önemli bir seçenektir.

Hangi Durumlarda Saç Dökülmesi Artar? Ne Yapılmalı?

Kadınların emzirme dönemlerinde yaşanan saç dökülmesi artışı farklı durumlarda da yaşanabilmektedir. Yalnızca emzirme dönemlerinde görülmeyen bu problem düşük olduğunda ya da kürtaj işlemi uygulandığında da kendisini gösterebilmektedir. Bu durumlarda da hormonlar ve stres saç dökülmesini tetiklemektedir. Buna ek olarak doğum kontrol haplarının kullanımı da insanlarda saç dökülmesine sebep olur. Kadınların hormon düzenlerini bozan bu haplar sebebiyle saç dökülmeleri ciddi seviyede artış gösterecektir. Kadınların emzirme döneminde saç dökülmesi sorunları baş gösterdiğinde son derece sakin olmaları ve yapılan testler ile bunun sebebini öğrenmeleri gerekmektedir.

  • emzirme döneminde saç dökülmesi
  • emziren annelerde saç dökülmesi
  • kadınlarda saç dökülmesi
Yorumlar
Deniz Aydın Doğum yapalı 2 ay oldu ve 2 aydır saçlarım çok dökülüyordu. Bebek emziriyorum ama ben bu yüzden olabileceğini hiç düşünmemiştim. Doktoruma gittiğimde hormonlardan kaynaklandığını söyledi ve o zaman içim rahatlamıştı. İlk defa doğum yaptım ve daha önce böyle birşey duymamıştım. O yüzden endişelenmiştim ama birçok kadında bu durum görülebiliyormuş. cevapla
yorum yaz
Küf Lekesi Nasıl Geçer, Neyle Çıkar?