Fondöten lekesi nasıl çıkar? Nasıl geçer?
Sağlık

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar? Nasıl Geçer?

04 Ocak 2018 - 07:13:08

Makyaj malzemeleri içerisinde en fazla kullanılan ürünlerden birisi olan fondötenler sebebiyle oluşan fondöten lekesi farklı uygulamalar ile her yüzeyden uzaklaştırılabilmektedir.

Fondöten Lekesi Çıkar mı?

Fondöten kullanımı sırasında bayanların üzerinde bulunan kıyafetlere damlama ya da bulaşma gibi durumlar olabilir. Son dönemde makyaj işlemlerinde boyun kısmına da fondöten sürümü gerçekleşebildiğinden kullanılan elbiselere bulaşması daha rahat olacaktır. Bu durumda bayanların başvurması gereken ilk yöntem beyaz sirkedir. Lekenin bulunduğu bölgeye belirli bir miktarda beyaz sirke döken bayanlar, sonrasında bu bölgeyi fırçalamaya başlarlar. Ancak bu işlem sırasında lekenin etrafa dağılmamasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu işlemin ardından bu bölge ılık bir su ile birlikte durulanır ve lekeden kurtulmuş olunur. Eğer bu işlem ile leke çıkmamışsa aynı işlem bir daha uygulanıp kıyafet çamaşır makinesine atılır. Bu işlemin ardından bir de çamaşır makinesinde sıcak su ile yıkanan kıyafette lekenin kalması oldukça zor olacaktır.

Fondöten Lekesi Eşarptan Nasıl Çıkar?

Fondöten kullanımı yoğun olarak yüzde gerçekleştirilir. Sivilce ya da benzeri bir cilt bozukluğunun kapatılması ve pürüzsüz bir görünüm elde edilebilmesi için kişiler fondöten kullanmaktadır. Bu kullanım sonrasında eşarp kullanan kişilerin eşarplarına bu fondöten bulaşıp leke oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu durumda kullanıcıların uygulaması gereken yöntem bellidir ve son derece efektif bir işlem olarak görülür. İlk olarak bayanların, bir suyun içerisine gliserin damlatması gerekir. Gliserin içerikli suya bezi iyice daldıran kişiler fondöten bulaşan kısımları bu bez ile silmeye başlar. Bu işlemin ardından lekenin bulunduğu bölgeyi beyaz sabun ile yıkayıp durulamak gerekmektedir. Bu şekilde yapılan uygulama ile birlikte eşarplardaki fondöten lekesi temizlenebilir.

Fondöten Lekesi Koltuk ve Halılardan Nasıl Çıkar?

Eğer bayanlar makyajlarını yaparken koltuk ya da halılara fondöten bulaştırmışsa leke oluşumları oldukça sinir bozucu olacaktır. Bunun yanı sıra evde evcil hayvan besleyen bayanlar ya da küçük çocukları olan anneler de bu durumdan mustarip olabilirler. Bu durumda kişilerin eterli pamuk kullanması gerekli olacaktır. Eğer eterle ıslatılmış pamuk, lekeli bölgeye uygulanırsa rahatlıkla leke halıdan ya da koltuktan uzaklaşacaktır. Bu işlem sonrasında ılık ve sabunlu bir su hazırlayan kişiler bezi bu suyun içerisine batırıp bölgeyi temizleyebilir. Bu şekilde bölgeden leke tamamen atılmış olur ve kesinlikle iz kalma durumu ile karşı karşıya kalınmaz. Eğer koltuklar deri malzemeden üretilmişse bu durumda temizleme işlemi daha kolay olacaktır. Direkt olarak ılık bir sabunlu suya batırılan bez, bölgeye uygulanarak lekenin çıkarılması sağlanabilmektedir.

Fondöten Lekesi Nasıl Gider? Nasıl Geçer?

Makyaj sırasında ya da farklı sebeplerden dolayı oluşan fondöten lekesi birçok farklı yöntem ile çıkarılırken iz kalma gibi durumlar gerçekleşmemektedir. Gerekli malzemeler rahatlıkla marketlerden elde edilebilirken hemen uygulanırsa çok etkili sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Yorumlar
Mercan ahmetoğlu 04 Ocak 2018 - 07:23:08 Kıyafetteki fondöten lekesi nasıl çıkar? Yıkadım ama izi kalmış biraz. Tamamen çıkarmak için ne yapmak gerekiyor? Bu lekeyi ne çıkartır? Nasıl temizlenir? Çok değerli bir kıyafetimdi rengi beyaz olduğu için çıkmayacak hiç gibi geliyor:(cevapla
Şerife Dönmez 16 Ekim 2018 - 14:21:20 Sabah makyaj yaparken üzerime döküldü ve fondöten lekesi nasıl çıkar kesin çıkar mı diye öğrenmeye çalışıyorum. Çok koyu renk değildi ama tabi ki belli oluyor. Tamamen çıkmasını sağlamak için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: