Yaşam

Hamile Kedi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Psikolojisi Nasıl Olur?

05 Mart 2021 - 08:50:00
Hamile Kedi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır? Psikolojisi Nasıl Olur?

Genel olarak doğduktan 6-9 ay sonra çiftleşme eğilimi gösterirler. Hamile kedi belirtileri, özellikle evinde kedi basleyen kişiler için oldukça önemlidir. Kedide hamilelik belirtileri hakkında bilgi almak istiyorsanız sizler için hazırladığımızı yazımızı okumaya devam ediniz.

Hamile Kedi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak kediler çiftleşme dönemine girdikleri zaman kızgınlık olarak nitelendirilen belirtiler gösterirler. Hamile kedi belirtilerine baktığımızda öncelikle bu dönemin geçmiş olduğunu fark edebilirsiniz. Kızgınlık dönemi bitmektedir. Genel anlamda belirtile gebeliğin 3. ve 4. haftasında ortaya çıkmaktadır. Erken belirtilere baktığımızda kedinizin meme uçlarının şişmesi ve daha koyu bir kırmızı renk alması söz konusu olmaktadır. Gebe bir kedinin iştahı oldukça açıktır. Her zamankine göre daha fazla yemek tüketme eğiliminde olur. Buna bağlı olarak kilo alımı da söz konusu olur. Ayrıca uyku sürelerinde artış görülür. Daha fazla uyku ihtiyacı meydana gelir. Bazı kedilerde sabah kusma gibi semptomlar meydana gelebilir.

Beşinci hafta dolduğu zaman kedi hamilelik belirtileri karnın şişmesi ile devam edecektir. Doğumun gerçekleşeceği güne kadar karın büyümesi devam edecektir. Hamile kedi nasıl anlaşılır diye baktığımızda karnındaki büyüme gözle görülür bir farkındalıktır. Ayrıca davranışlarında da değişiklikler meydana gelebilmektedir. Eğer kediniz karnına dokunmanıza izin vermiyorsa büyük ihtimalle hamiledir. Oldukça önemli ve zorlu bir süreç olan kedilerde gebelik dönemi için veteriner desteği almalısınız. Eğer ki istemiyorsanız kedinizi kısırlaştırmanız gerekmektedir.

Hamile Kedi Psikolojisi Nasıl Olur?

Genel olarak gebelik döneminde kediler psikolojik olarak ilgi beklemektedir. Hamile kedi davranışları eskiye göre değişkelik göstermektedir. Daha çok kendileri ile baş başa kalmayı isteyebilirler. Sessiz bir ortamda vakit geçirmek isteyebilirler. Ani değişimler artar ve çevreden saklanma isteği meydana gelir. Kediniz birdenbire çok sevecen olabilir ve sizi etrafında görmek isteyebilir. Sizinle daha fazla vakit geçirmek isteyebilir. Bununla birlikte daha önce arkadaş canlısı ve sevecen ola kediniz aksi bir hale bürünebilir. Kendini soyutlayabilir. Bunlar endişe gerektirmez ve tamamen normal davranışlar olarak kabul edilir. Bu süreçte kedinizi yeterli beslemeye özen gösteriniz. Bol su içtiğinden emin olunuz.

Kedinin Doğuracağı Gün Nasıl Anlaşılır?

Kediler doğuracakları günü anlar ve bu güne yaklaştıkların hareketleri artık oldukça yavaşlar. Memeleri kızarır ve büyür. Son günlere doğru artık sütü gelmeye başlayabilir. Son haftanın içerisine girildiğinde kedi doğum yapmak için yumuşak ve kendine özen bir yer arar. Dolap içleri, koltuk ve yatakların altları onların çoğunlukla tercih ettikleri yerlerdir. Doğum öncesinde kedinizin vücut sıcaklığı artar ve 38.9 kadar olur.

Kediler ilk doğumda kaç tane doğurur diye baktığımızda genel olarak bu rakam 2-5 arasında değişmektedir. Doğum sırasında yavrular arasında 10 dakika ile 1 saat arasında mola verecektir. Eğer bu süreyi aşıyorsa kediyi veterinere götürmeniz gerekebilir. Yavrular doğduğu zaman anne onların nefes alması için yalar. Eğer ki yorgun düştüyse ve bunu yapamıyorsa ıslak bir havlı ile sizin yapmanız gerekecektir. Böylece hava yollarında sıvının atılması sağlanır. Her yavru için bir plasenta vardır. Bu içerde kalırsa enfeksiyon meydana getirir. Bundan dolayı saymanız gerekmektedir.

Kedilerde Hamilelik Süresi Ne Kadardır?

Genel olarak kediler 58-57 gün içerisinde doğum yapmaktadır. Yani yaklaşık 2 ay sonrasında doğum başlamaktadır. Yeni doğum yapan kedi tekrar ne zaman hamile kalabilir diye baktığımızda bir kedinin yılda 3 kere doğum yaptığını belirtebiliriz. sokakta yaşayan kediler cins kedilere göre daha rahat bir doğum yapmaktadırlar. Birçok kişi kediler çiftleşince hemen hamile kalır mı diye merak etmektedir. Östrus döneminde herhangi bir günde çiftleşen kedi hamile kalmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: