Diyet 29 Nisan 2021 - 05:51:03

Saç Biti Neden Olur? Nasıl Temizlenir? Saç Bitine Ne İyi Gelir?

Saç Biti Neden Olur? Nasıl Temizlenir? Saç Bitine Ne İyi Gelir?

Küçük parazitik böcekler olarak tanımlanan saç biti; saç derisinden kan emerek beslenen ve çoğunlukla çocukların saçlarında meydana gelen kanatsız bir canlı türüdür.

Saç Biti Neden Olur?

Genel olarak okul ortamındaki çocukların yakın temasları ile bulaşan saç biti, özellikle kalabalık ortamlarda hızlı bir şekilde yayılan bir böcek türüdür. Tehlikeli olmayan ve gözle görülmesi güç olan bitler, asalak canlılardır ve her zaman bir konağa ihtiyaç duyarlar. Bir konak olmadığı zaman sadece 48 saat boyunca canlı kalabilirler. İnsan vücudu onlar için bir konaktır. İnsan vücudunda 30 gün boyunca yaşayabilmektedir. Yumurtaları ise vücut haricinde battaniye ve kumaşlarda 15 gün boyunca yaşabilmektedir.

Oldukça bulaşıcı olan saç bitinin hijyen ile alakası yoktur. Yani çocuk ya da yetişkin her bireyde meydana gelebilir. Saç bitleri nasıl oluşur diye soracak olursanız bıraktıkları yumurtalar 2 hafta içerisinde aktif olur ve yayılmaya başlar. Yakın vücut teması, paylaşılan şapka, giysi, saç fırçaları ve taraklar gibi kişisel eşyaların ortak kullanılması bite neden olabilir. Genel olarak okul çağındaki ve ufak çocuklarda görülse de asıl olarak kalabalık yerlerden bulaşması çok kolay olmaktadır. Bitler beslenmek için saç derisini ısırdıkları zaman kaşıntı meydana gelmektedir. Bu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Günde yaklaşık olarak 10 tane yumurta bırakabilen bu canlılar fark edildikleri anda hemen temizlenmelidir.

Saç Biti Nasıl Temizlenir?

Eğer ki saçlarınızda anormal bir kaşıntı olduğunu fark edip, bit olduğunu anladıysanız hiç vakit kaybetmeden eczaneye gitmeniz gerekmektedir. En etkili bit ilacını alıp kullanarak bu asalak canlıların saç derisinden uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bitten kurtulmanın püf noktalarına baktığımızda ilk yapılması gereken şey temizliktir. Sadece bitlenen kişi değil, evde bulunan diğer insanlarda temizlenmelidir. Ayrıca sirkelerden kurtulmak için de tüm elbiseler, iç çamaşırları, yorgan, yastık, banyo havluları yıkanmalıdır. Çocuklarınızın eğer tüylü oyuncakları varsa onları da yıkamanız gerekmektedir. 60 derece sıcaklıkta yıkanması tavsiye edilmektedir. Eğer ki 60 dereceye dayanamayacak eşyalar varsa plastik bir torbada hava almasını engelleyecek şekilde 14 gün muhafaza etmelisiniz. Bunun yanı sıra 24 sata boyunca derin dondurucuda kalmasını sağlayarak bitlerin ölmesini sağlayabilirsiniz. Saç bitine en etkili çözüm genel temizlik yapmak ve ince dişli taraklar ile saçları bu ilaçları sürerek taramaktır.

Saç Bitine Ne İyi Gelir?

Çocuğunuza ya da size bulaştıysa bit ve sirke için kesin çözüm yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Zeytinyağı bitin temizlenmesi için etkili yöntemlerden biridir. Bu yağın içerisinde yer alan antioksidan bileşenler ve yağlı doku bitlerin giderilmesi için etkilidir. Anti-bakteriyel olan zeytinyağı aynı zamanda kaşıntıyı önler ve enfeksiyonları da giderir. Zeytinyağı ile bit nasıl temizlenir diye baktığımızda bu yağı saç derisini yakmayacak şekilde ısıtıp 1 yemek kaşığı limon suyu ile karıştırınız. Karışımı saça ve saç derisine sürüp bone ile kapatıp 1 gece bekletiniz. Sonrasında ince dişli tarak ile tarayıp bitleri temizleyiniz. Bit nasıl temizlenir evde diye baktığımızda diğer yöntemler olarak sirke, mayonez, vazelin, hindistan cevizi yağı, sarımsak, aloe vera jeli gibi doğal yöntemleri kullanabilirsiniz.

Saç Biti Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak bit belirtilerine baktığımızda kaşınma semptomunun görüldüğünü söyleyebiliriz. Özellikle geceleri kaşıntı daha da şiddetlenmektedir. Bitler ve yumurtaları genel olarak saçta, kulak arkasında ve boyun bölgesinde görülmektedir. Bazı durumlarda kaş ve kirpiklere düştüğü de görülmektedir. Bitler çok hızlı hareket ederler. Bundan dolayı onları gösteren şey bit sirkesi yani yumurtalardır. Bunlarda kepek gibi tarandığı zaman saçtan gitmezler. Küçük susam tanesine benzer beyaz ve yapışık yapılar varsa büyük ihtimal bitlenme söz konusudur. Eğer yumurtaların rengi sarı ise bit yumurtadan çıkmamıştır. Eğer ki beyazsa çıkmış demektir. Bit olup olmadığını nasıl anlarız diye merak ediyorsanız kaşınma ya da bu püf noktalara dikkat ediniz.

  • saç biti
  • saç biti neden olur
  • saç biti nasıl oluşur
  • saç biti nasıl temizlenir
  • en etkili bit ilacı
  • bitten kurtulmanın püf noktaları
  • saç bitine etkili çözüm
  • saç bitine ne iyi gelir
  • zeytinyağı ile bit nasıl temizlenir
  • bit nasıl temizlenir evde
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Süt Limon Kürü Kemik Erimesine İyi Gelir mi? Faydaları Nelerdir?