Sağlık 21 Nisan 2021 - 05:50:39

Tansiyon Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Tansiyon Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Tansiyon yükselmesi; kan basıncının gerekenden fazla olması durumunu ifade eden, damarın içinde yer alan kanın damar duvarlarına yüksek basınç yapması olarak nitelendirilen bir durumdur.

Tansiyon Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir?

Uzun bir süre herhangi bir belirti vermeden gerçekleşebilen yüksek tansiyon, günümüzde pek çok kişide görülebilen ve oldukça tehlikeli olan bir rahatsızlıktır. Kan basıncının yüksek olmasına bağlı olarak kan duvarlarında hasara yol açan bu durum, organlara giden kan akışının bozulmasına neden olur. Bu da zaman içerisinde organ yetmezliği gibi durumların oluşmasına sebebiyet verir. Büyük ve küçük tansiyonun devamlı olarak kontrollü bir şekilde ilerlemesi gerekmektedir. Eğer ki tansiyon yükselmesi problemi varsa mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

Yüksek tansiyonun en belirgin belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, göğüs ağrısı ve görmede bozukluk gibi etkiler görülmektedir. Bunların yanı sıra halsizlik, yorgunluk, burun kanaması, kulaklarda çınlama, merdiven çıkmakta zorluk, yürümede sıkıntı çekme, bazı zamanlarda çok sık idrara çıkmak, gece uykuda idrara çıkmak ve bacaklarda şişlik olması gibi belirtiler ile de kendini göstermektedir. Genel olarak bu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşadığınızda hemen doktora gitmeniz gerekmektedir. Pek çok kişi mide bulantısı, kusma ve baş ağrısı gibi şikayetler ile doktora başvurmaktadır. Kalp krizi ya da felç gibi etkilere neden olabilen bu durumun kesinlikle kontrol altına alınması gerekmektedir.

Gece Uykuda Tansiyon Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir?

Gece yükselen tansiyon oldukça tehlikelidir. Geceleri kalp çarpıntısı ile kalkıyorsanız, tansiyon yüksekliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum için öncelikle yapmanız gereken şey derin derin nefes almaktır. Vücut hareket halinde değilken yani uyku sırasında devreye giren parasempatik sistem, tansiyon bozukluğu nedeniyle birtakım işlevsel niteliksizliğe uğrar. Gece idrara çıkma gibi belirtiler varsa ya da uykudan çarpıntı ile uyanıyorsanız tansiyonunuzu ölçünüz. Eğer ki yüksek ise birtakım limonlu su gibi doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz. Tansiyon ilaçlarınızı mutlaka zamanında kullanınız.

Tansiyon Yüksekliği

Ani Tansiyon Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kan basıncının belirli bir sebepten ötürü yükselmesi, tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Aniden meydana gelebilecek olan tansiyon yükselmesi, baş ağrısı, denge bozukluğu ve baş dönmesi meydana getirir. Bunların yanında göğüs kafesinde çarpıntı, kalpte ağrı ve kalp atışında hızlanmaya bağlı olarak çarpıntı meydana gelmektedir. Kişide kulak çınlaması ile birlikte kalp çarpıntısı duyma hisleri meydana gelmektedir. Ani tansiyon yükselmesi durumunda burun kanaması da meydana gelebilmektedir. Bu tarz durumlarda sakin olunmalıdır. Gerekli müdahale için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Tansiyon Yükselmesine Ne İyi Gelir?

Başı soğuk su ile yıkamak, sinirlerin uyarılması için etkili olacağından tansiyon yükselmesi durumunda tavsiye edilmektedir. Limonlu su karışımı bir diğer yöntemdir. Bir bardak suyun içerisine limon sıkarak içebilirsiniz. Nar yemek ya da nar suyu içmek, sarımsak tüketmek, kekik yemek, tuzsuz yoğurt ya da ayran yemek de tansiyonun düşmesi için doğal yöntemler arasında yer alır.

  • tansiyon yükselmesi
  • ani tansiyon yükselmesi
  • gece uykuda tansiyon yükselmesi
  • tansiyon yükselmesinin belirtileri
  • gece yükselen tansiyon
  • tansiyon yükselmesine ne iyi gelir
  • tansiyonun düşmesi için doğal yöntemler
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hamilelikte Bacak Kasılması Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?