Yoğurt nasıl mayalanır? Evde yoğurt nasıl yapılır?
Yaşam

Yoğurt Nasıl Mayalanır? Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

17 Ağustos 2018 - 00:18:15

Ev yoğurdu, evde taze süt ile yapılan ve oldukça sağlıklı olan mayalanan yoğurt türüdür.

Yoğurt Nasıl Mayalanır? Nasıl Yapılır?

Sağlık beslenmek için market yoğurtlarının tüketilmesi pek tavsiye edilmez. Kişinin imkanı var ise taze süt ile yoğurt yapmalıdır. Çoğu uzman ev ortamında yapılan yoğurtları tavsiye etmektedir. Ev yoğurdu yapmak için iki ila üç litre organik süt hazır edilir. Kutu sütle yapılan yoğurtların mayalanma ihtimali oldukça düşük bir ihtimaldir. Yoğurdun hem organik hem de tam yağlı, taze olması tercih edilir. Bunun dışında üç ila dört yemek kaşığı ev yapımı yoğurt da hazır halde bulundurulmalıdır.

Yoğurt Mayalarken Şeker Katılır mı?

Kişi tercihen mayalama esnasında yoğurdun ekşimemesi için tuz ve hızlı mayalanması için de şeker ilave edilebilir. Miktarın çimdik olması yeterlidir. Süt bir tencerenin içine eklenir ve kaynatılır. Kısık ateşte karıştırılması önerilir. Bu süreçte süt kendi halinde buharlaşarak kıvamı koyulaşır. Parmak sütün içine sokulduğu zaman eli hafif oranda yakması gerekir. Süt aşırı sıcak olurda mayalama gerçekleşemez. Aşırı soğuk olması durumunda da aynı sonuç geçerlidir. Kişi bu şekilde elini değdirdiği zaman sütün mayalanma kıvamında geldiğini anlayabilir.

Yoğurt Mayalarken Üstü Kapatılır mı?

Tezgah yoğurdun ısısını almamalıdır. Bunun için tencerenin koyulacağı yere dörde katlanmış halde kalın avlu gibi bir bez koyulabilir. Bir kasenin içine üç ila dört yemek kaşığı mayalanmış yoğurt alınır. Yoğurdun üzerine üç ila dört kaşık süt ilave edilir. Karışım yavaş bir şekilde tencereye dökülür. Sonrasında kapak kapatılır. Sıcaklığın muhafaza edilmesi için ise tencerenin üzeri birkaç tane bezle kapatılır. Dört ila altı saat kadar bu şekilde kalmalıdır. Mayalanmış olan yoğurt buzdolabına yerleştirilir. Buzdolabında iyice soğuyan yoğurt yemeğe hazır hale gelir.

Ev Yoğurdu ile Hazır Yoğurt Arasındaki Fark Nedir?

Vücuttaki fazla yağın dışarı atılmasına yardım eder. Bağırsaklarda meydana gelen emilim bozukluğunu önlediği söylenir. Bir diğer faydası sivilcelere iyi gelmesidir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre yoğurt bakteri içerdiği için ciltte meydana gelen kızarıklık, sivilce gibi sorunlara iyi geldiği söylenmiştir. Probiyotik bakteriler aracılığı ile kadınların yaşadığı vajinal mantar enfeksiyonları üzerine koruma rolü vardır. Kas gelişimini önemli ölçüde desteklemektedir. Yoğurt protein içerdiği için egzersizlerden sonraki süreçlerde yorulan kasları onarmaktadır. Proteinin özelliği dokuların gelişmesini sağlamasıdır. Doğru yapıda olan protein kaynaklarının tüketilmesi önerilir. Bunlar yıpranan kas yapısını düzelttiği gibi kas gelişimine destek olur.

Ev Yoğurdunun Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

Tatlı isteğinin azalttığı söylenen ev yoğurdu diyet süreçlerinde bol bol tüketilebilir. 1 kase oranındaki yoğurtta yağ miktarı, karbonhidrat ve protein vardır. Bu sayede kan şekeri dengelenebilir. Kan şekerinin dengede olması sağlıklı beslenmeyi beraberinde getirir. Ev yoğurdu yaparak meyveler eşliğinde bu sağlıklı besini tüketebilirsiniz. Ev hazırlanan yoğurt için taze süt kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Yorumlar
Gamze Açıkgöz 17 Ağustos 2018 - 00:28:15 Evde yoğurt mayalamanın püf noktaları nelerdir? Tarifi nasıldır? Süresi ne kadar? İlk defa mayalayacağım o yüzden öğrenmek istiyorum. Teknikleri tam olarak nelerdir acaba? Tutturmak için ne yapmam lazım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: